Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Βουλγαρία λίμνη Orlino (Dospat)
#9
Έχω γράψει στο παρελθόν για  τις λίμνες στην περιοχή μου. Τις λίμνες που σχηματίζουν τα φράγματα Θησαυρού και Πλατανόβρυσης. Ειδικά για τη λίμνη της Πλατανόβρυσης, σĥημεία για κατασκήνωση υπάρχουν  τουλάχιστον 7 περιμετρικά, συμπεριλαμβανομένου και σημείου θέας με κιόσκι (χωματόδρομος δίπλα από μαντρί) χωρίς όμως νερό. Φυσικά και δεν υπάρχει η οργάνωση οπως στις αντίστοιχες περιοχές της Βουλγαρίας. Πολύ λογικό εάν το δούμε γεωγραφικά και επιχειρματικά, μια που το κύριο τουριστικό προϊόν μας (όπως και η αντίληψη μας περί τουριστικών προορισμών) είναι η θάλασσα.  Εδώ θα αναφέρω ξανά το πρόβλημα με το ιδιοκτησιακό καθεστώς της ΔΕΗ πάνω στις λίμνες.
Όσον αφορά το συνδυασμό κατασκήνωση/νερό/παιδιά, το κλασικό για την περιοχή μας είναι ο Νέστος. Με το συνδυασμό αυτό  (κατασκήνωση/νερό/παιδιά) περνάμε τουλάχιστον 2-3 Σ/Κ σε αρκετά σημεία για σκηνή. Βέβαια την εβδομάδα σε τέτοιο μέρος, με τα δικά μου παιδιά τη βλέπω, εκτός από δύσκολη, πολύ δαπανηρή. Γυρνώντας θα πρέπει να αγοράσω τουλάχιστον 2 PlayStation, 4 Wii και 5-6 Nitendo.

Για κατασκήνωση να προσθέσω επίσης τη λίμνη Πλαστήρα, Κρεμαστών και τη Μεγάλη Πρέσπα για τις οποίες έχω άποψη Ειδικά στην Πλαστήρα έχω κατασκηνώσει 2 φορές. Πιθανά και άλλες τις οποίες δε γνωρίζω.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Βουλγαρία λίμνη Orlino (Dospat) - by thanassis - 05-06-2017, 09:57 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)