Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Βουλγαρία λίμνη Orlino (Dospat)
#7
Ο Χαβαλές έχει ένα από τα μεγάλα πριονιστήρια στην περιοχή. Απ΄αυτές τις επιχειρήσεις θερμαινόμαστε εδώ στη βόρεια Ελλάδα.

Η περιοχή, όπως θα βλέπετε και στο Google Earth, περιλαμβάνει κι άλλες μικρές και μεγάλες λίμνες. Τη συγκεκριμένη την έβαλα στο μάτι γιατί μου ... σφύριξαν ότι γύρω υπάρχουν αξιόλογα ποτάμια για καταβάσεις οπότε έπρεπε να το τσεκάρουμε. Το 3μερο που ήμουν επικρατούσε πλήρη άπνοια, οι θερμοκρασίες είναι περίπου 3-5 βαθμούς χαμηλότερες από την περιοχή μου(Ξάνθη). Το υψόμετρο εάν θυμάμαι καλά είναι κοντά στα 1000μ. Ξενοδοχεία υπάρχουν αρκετά. Κάμπιγκ όπου βρείς μέρος. Ιδιαίτερα στη δυτική πλευρά της λίμνης τα μέρη είναι θεϊκά. Υπάρχουν κιόσκια με ψησταριές και τρεχούμενο νερό. Ο δρόμος όμως είναι δύσκολος χωματοδρομος με πολλούς κρατήρες λόγω της ξύλευσης της περιοχής. Μονάδες ιχθυοκαλιέργεις υπάρχουν δύο. Η μία είναι ερασιτεχνική, στην οποία πλησίασα. Η άλλη είναι κοντά στο Dospat στο οποίο δεν έφτασα (έμενα κοντά στη Sarnitsa, στο βόρειο μέρος). Σε επίσκεψη στην τοποθεσία, γύρω από τις μονάδες ψαρέυουν καμιά 50αριά από ακτή με βάρκες, κανό, φουσκωτά βαρκάκια, σχεδίες από φελιζόλ..... Στην ακτή έχουν μέχρι και παιδική χαρά.
Να σημειώσω ότι εστιατόρια δέν αφθονούν και όσα βρήκαμε ανοιχτά σερβίρουν φαγητό ... επιβίωσης. Γενικά το φαγητό στη γείτονα χώρα δεν είναι στα σουξέ τους. Οι κάτοικοι είναι στο μεγαλύτερο μέρος μουσουλμάνοι Πομάκοι. Οι εικόνες είναι αντίστοιχες με την περιοχή μου.

Τώρα, εάν αξίζει να ξεκινήσεις από Αθήνα για επίσκεψη έχει να κάνει με πολλά όπως χρόνος, διάθεση, παρέα κτλ. Με τα δικά μου μέτρα και σταθμά, για 2-3μερό ίσως όχι. Θα άξιζε ίσως να διαθέσεις 5+ μέρες και να περιηγηθείς γενικότερα στη Βουλγαρική Ροδόπη..... Εάν βέβαια έχεις εξαντλήσει την Ελληνική Wink

Reply


Messages In This Thread
Απ: Βουλγαρία λίμνη Orlino (Dospat) - by thanassis - 05-06-2017, 07:39 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)