The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
προς Στροφαδια
#11
(11-09-2012, 09:46 AM)stelios link Wrote: Καλό είναι πριν πάτε (αν πάτε) να κάνετε καμιά μικρότερη διαδρομή πρώτα ώστε να δείτε και πως πάτε σαν παρέα. Ο aegeanpaddlers έχει δίκιο σε όσα γράφει.

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον (γενικά αναφέρομαι και όχι προσωπικά σε κάποιους) οι περισσότεροι στοχεύουν στην κάλυψη μιας Χ απόστασης χωρίς να έχουν στοιχειώδεις γνώσεις ασφάλειας πχ assisted re-entry (σε κύμα όχι σε flat water). Το ότι κάποιοι φτάνουν επιτυχώς στο Χ σημείο δεν λέει κάτι, αν τύχει η στραβή αρκεί μια φορά για να μην φτάσετε ποτέ, οπότε η πρακτική με τους κωπηλάτες που θα πάτε είναι επιβεβλημένη.

Την καλημέρα μου.

ΥΓ: aegeanpaddlers έχω μεταφέρει το θέμα στο βρείτε παρέα.

Ο stelios έχει δίκιο.
Ελάτε με αυτοκίνητο στη νότια Αττική κατευθείαν στο σημείο απόπλου όπου θα κατασκηνώσουμε τη νύχτα
και θα ξεκινήσουμε το επόμενο πρωί.
Φέρτε τον εξοπλισμό σας και τα σκάφη σας.
Εάν υπάρχουν ελλείψεις θα προσπαθήσουμε να σας καλύψουμε.
Τα αυτοκίνητα θα είναι εξασφαλισμένα.
Κάνουμε για δοκιμή τον Αγ. Γεώργιο που έχω πρόσφατο.
και μπορώ έως ένα βαθμό να δώσω κάποιες εγγυήσεις.
Εννοείται με κάποιο καιρό 2 με 4-5 μποφώρ φορτωμένο.
Κανονικά θα πρέπει να πάμε και να γυρίσουμε αυθημερόν.
Αν δεν τα καταφέρουμε μένουμε το βράδυ στο νησί.
Όλος ο εξοπλισμός μας και οι προμήθειες θα πρέπει να είναι στο σκάφος.
Αν υπάρχουν κενά ασφαλείας θα πρέπει  να ξεκινήσουμε
με πιο μικρή διαδρομή.
Τη Μακρόνησο ας πούμε.
Και εδώ ισχύουν τα ίδια.
Αν όλα πάνε καλά, συνεχίζουμε.
Τι λέτε?

Υ.Γ Το γοργόν και χάριν έχει!


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply
#12
Δυστυχώς έχω όλο τον εξοπλισμό μου καθώς και το kayak μου στην Ιθάκη. Ένα dag tiwok έχω και με το συγκεκριμένο έχω κάνει και μεγαλύτερες αποστάσεις στα μποφόρ που λέτε. Ξέρω τις ανάγκες μου και μου είναι αρκετό το συγκεκριμένο σκάφος.
Σχετικά με την εμπειρία τις γνώσεις και τις δεξιότητες μην ανησυχείς. Ότι αναφέρατε τα καλύπτω.
Τάκη που είναι η βάση σου? Είσαι οκ με αυτά που λέμε?

Το παν είναι να σηκώνεις τον κώλο σου απο τον καναπέ...!!!
Reply
#13
(11-09-2012, 02:06 PM)Serpentilas link Wrote: Δυστυχώς έχω όλο τον εξοπλισμό μου καθώς και το kayak μου στην Ιθάκη. Ένα dag tiwok έχω και με το συγκεκριμένο έχω κάνει και μεγαλύτερες αποστάσεις στα μποφόρ που λέτε. Ξέρω τις ανάγκες μου και μου είναι αρκετό το συγκεκριμένο σκάφος.
Σχετικά με την εμπειρία τις γνώσεις και τις δεξιότητες μην ανησυχείς. Ότι αναφέρατε τα καλύπτω.
Τάκη που είναι η βάση σου? Είσαι οκ με αυτά που λέμε?
Εάν ο εξοπλισμός και το σκάφος είναι το πρόβλημά σου Serpentilas σε καλύπτω.
Επιμένω πως καλό θα ήταν να δοκιμάσουμε πρώτα μια μικρότερη διαδρομή.
Reply
#14
Δεν δοκιμάζετε μια στην Κρήτη να έρθω και εγώ;  Tongue  Big Grin
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#15
φευγω τρεχοντας για δουλεια.Μεσα στο σ/κο θα εχω χρονο για επικοινωνια.Κ.ορμανογλου με εκπλησει το υφος του κειμενου σου,κριμα γιατι θεωρω πως οτι ειχα διαβασει απο σενα ηταν προσεκτικες αποψεις και θεσεις με χιουμορ και καλαισθησια.Εχω χασει 3 φιλους στα βουνα τα τελευταια χρονια και καποιος αλλος 23 χρονων πνιγηκε.Αυτα αφορουν το νομο οτι οσοι πανε πρεπει και να γυρισουν.τα υπολοιπα το σαβ/κο Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.
Reply
#16
(11-07-2012, 07:26 PM)Takis link Wrote: ...αν δεν παρω καμμια κληση πιστευω οτι τα καγιακ πρεπει να τα πουλησουμε και να αρχισουμε το κεντημα ...
Δεν μου λες,  είναι αυτή κουβέντα για να μείνει αναπάντητη ; 
Το δικαίωμα να αστειευόμαστε το δίνουν πρώτοι οι συνομιλητές μας,  δεν το παίρνουμε ποτέ μόνοι μας.
Reply
#17
(11-08-2012, 04:25 PM)aegeanpaddlers link Wrote: Για να είμαι ειλικρινής με ενοχλεί η ιδέα να με ακολουθεί ένα φουσκωτό με 300 ίππους.
(11-08-2012, 06:20 PM)Serpentilas link Wrote: Ούτε εγώ θα ένιωθα άνετα με ένα φουσκωτό να με ακολουθεί.

Ο διάπλους δεν χαρακτηρίζεται από το μέγεθος,  αλλά από την ερημοσύνη του.  Το μέγεθος αναπαράγεται ατόφιο και στην ακρογιαλιά,  η ερημοσύνη όχι.
Διάπλους με συνοδεία μηχανοκίνητου δεν υπάρχει,  εκπίπτει σε διέλευση ιδιόχρηστης ακροθαλασσιάς.
Reply
#18
και παλι εδω.Να βαλουμε τα πραγματα λιγο στη θεση τους χωρις κορονες και ευφυεις παραφιλολογιες.1.Μιλαω για φουσκωτο με δ_ω_ρ_ε_α_ν_ συμβολη και βοηθεια χωρις αμοιβη 2.Δεν εχω διαθεση,δεν εχω ικανοτητες,ουτε κομπλεξ να το παιξω και να ειμαι αρχηγος(εκστρατειες και αλλα ανεκδοτα).Ξεκινησα λεγοντας οτι θελω φιλους με εμπειρια,αν μπορουσα θα το εκανα και μονος μου.Προσπαθω να ''βρω παρεα'' σε μια σκεψη που εκανα.Πνιγονται και εμπειροι και δυνατοι.Μου λειπει εμπειρια ισως και ικανοτητα για τωρα.Μενω στη συγκεκριμενη περιοχη και βλεπω τα στροφαδια οταν εχει βοριαδακι.Φυσικα και πρεπει να ληφθουν παρα πολλα πραγματα υπ'οψιν και να συζητηθουν.Παρακαλω η συνεχεια να δοθει απο οσους ενδιαφερονται πραγματικα και οχι για να περνα η ωρα μας πληκτρολογωντας.Καλο βραδυ σε ολους
Reply
#19
Συνεχιζω λεγοντας οτι η συνοδεια θα εχει σκοπο  την εμπλοκη της στην αναποδια και οχι να μας τραβαει δεμενους.Επισης η μειωση του βαρους στα καγιακ (με προυποθεση τη σωστη ενυδατωση και διατροφη οπως πρεπει και οχι τυπου εκφρασεις ΄΄εγω αντεχω΄΄,κατασκηνωτικο εξοπλισμο,παραπανω προμηθειες,αλλαγη σχεδιου και πορειας κ.τ.λ)κουβαλωντας λιγοτερα αυξανει ταχυτητα δραματικα.Κ.ορμανογλου ας πεσουν οι τονοι και οι εντασεις.Δεν υπαρχει κανενας λογος αντιπαραθεσης και ευχομαι να βρεθουμε (και θα γινει) να τα πουμε και να κωπηλατησουμε μαζι.Καλο βραδυ σε ολους
Reply
#20
(11-10-2012, 06:35 PM)Takis link Wrote: και παλι εδω.Να βαλουμε τα πραγματα λιγο στη θεση τους χωρις κορονες και ευφυεις παραφιλολογιες.1.Μιλαω για φουσκωτο με δ_ω_ρ_ε_α_ν_ συμβολη και βοηθεια χωρις αμοιβη 2.Δεν εχω διαθεση,δεν εχω ικανοτητες,ουτε κομπλεξ να το παιξω και να ειμαι αρχηγος(εκστρατειες και αλλα ανεκδοτα).Ξεκινησα λεγοντας οτι θελω φιλους με εμπειρια,αν μπορουσα θα το εκανα και μονος μου.Προσπαθω να ''βρω παρεα'' σε μια σκεψη που εκανα.Πνιγονται και εμπειροι και δυνατοι.Μου λειπει εμπειρια ισως και ικανοτητα για τωρα.Μενω στη συγκεκριμενη περιοχη και βλεπω τα στροφαδια οταν εχει βοριαδακι.Φυσικα και πρεπει να ληφθουν παρα πολλα πραγματα υπ'οψιν και να συζητηθουν.Παρακαλω η συνεχεια να δοθει απο οσους ενδιαφερονται πραγματικα και οχι για να περνα η ωρα μας πληκτρολογωντας.Καλο βραδυ σε ολους
Αγαπητέ Takis, η διαδρομή που μας πρότεινες είναι μία πρόκληση για κάθε καγιάκερ και σε ευχαριστώ γι΄αυτό.
Θα μπορούσε να βγεί πήγαιν'  έλα σε ένα διήμερο από έμπειρους και δυνατούς καγιάκερ.
Παγκοσμίως τα 35 ναυτικά θεωρούνται  σαν η η οροφή της ημερήσιας βάσης κορυφαίων καγιάκερ μεγάλων αποστάσεων.
Εμείς θα το κάνουμε για δύο μέρες, άλλοι, αλλού στον κόσμο το κάνουν για ένα μήνα η ένα χρόνο, καθημερινά, με ότι καιρούς και
χωρίς συνοδεία.
Με όλα αυτά θέλω να πώ πως είναι πρόκληση στα σίγουρα, αλλά όχι υπερβολική.
Το να βρούμε δύο μέρες με σχετικά καλό καιρό δεν θα είναι δύσκολο, ακόμα και μεσ' τον Χειμώνα.
Απ' ότι τσέκαρα ήδη η κίνηση σκαφών στην περιοχή δεν είναι πυκνή και δεν θα μας προβληματίσει ιδιαίτερα.
Βεβαίως θα μας κοστίσει μάλλον κάνα δύο έξτρα μίλια.
Το πρόβλημα είναι ο χρόνος και το φως.
Αυτή την εποχή όπως θα ξέρεις το φως δεν διαρκεί περισσότερο από 11 ώρες.
Εάν λοιπόν ξεκινήσουμε 1 ώρα πριν την ανατολή, ούτως ώστε να είμαστε στα ανοιχτά με την αυγή θα έχουμε 12 ώρες φως.
Καλό θα είναι να βρισκόμαστε στο νησί μία ώρα πριν το σκοτάδι δηλαδή θα έχουμε 11 καθαρές ώρες στο νερό.
Η απόσταση είναι περί τα 33 μίλια στην ευθεία, αυτό σημαίνει ότι ανάλογα με το πόσο καλή πορεία κρατάει κάποιος
τα πραγματικά μίλια που θα διανύσουμε μπορούν εύκολα να φτάσουν  και να ξεπεράσουν τα σαράντα.
Εάν είμαστε όλοι πολύ έμπειροι και κρατάμε την πλώρη μας καρφωμένη στις σωστές μοίρες για μίλια
ίσως τα ρίξουμε στα 36-37.

Θα ήταν παράλογο να πιστέψουμε ότι μέσα σε όλες αυτές τις ώρες δεν θα χρειαστούμε διαλλείματα.
Σύνολο διαλειμμάτων 1 ώρα κατ' ελάχιστο.
Μένουν λοιπόν 10 καθαρές ώρες πορείας.

Ιδού λοιπόν το πρόβλημά μας.
Πρέπει να βγάλουμε τα μίλια αυτά σε 10 ώρες.
Ο μέσος μας όρος λοιπόν, στην ιδανική περίπτωση, θα πρέπει να είναι 3,7 κόμβοι.
Ισχυρίζομαι βασισμένος σε γνώση και εμπειρία ετών ότι ένας κωπηλάτης για να φτάσει αυτή την απόδοση,
φορτωμένος, πρέπει το σκάφος του να έχει waterline πάνω από 4,5 μέτρα και ο ίδιος χιλιάδες μίλια εμπειρίας
αλλά την ίδια στιγμή θα χαρώ να με βγάλει κάποιος ψεύτη.

Θα μπορούσαμε βεβαίως να το κάνουμε την άνοιξη η το καλοκαίρι όπου οι μέρες μεγαλώνουν και γλυκαίνουν οι καιροί στο Ιόνιο
αλλά όταν διάβασα το πόστ πίστεψα ότι η πρόσκληση είχε σχετικά άμεσο χαρακτήρα.

Θα μπορούσαμε επίσης να κωπηλατούμε γενικώς και αορίστως μέχρι και την βαθειά νύχτα και με περίσσιο ηρωισμό κάποια στιγμή να φτάσουμε και τα νησάκια και αν όχι, δεν βαριέσαι ρε αδερφέ, τηλεφωνάμε στο φουσκωτό να μας πάρει πίσω, χαράς το πράμα...

Τώρα η μπάλλα είναι σε 'σας παιδιά, αν πιστεύετε ότι τόχετε, βούρ στον πατσά.
Αν το κάνουμε με συνοδεία φουσκωτού θα χάσουμε πιστεύω όλη τη μαγεία και το νόημα του θαλάσσιου καγιάκ
που είναι πολύ παραπάνω από το κάνω κουπί.
Φαντάσου να έβγαινες για ορειβασία με συνοδεία ένα bultaco trial, πως θα σου φαινότανε?
Το φουσκωτό μπορεί να βρίσκεται κοντά μας μέσα σε μισή με μία ωρα ανά πάσα στιγμή.
Νομίζω ότι τόσο μπορούμε όλοι να αντέξουμε, εκτός και αν μας δαγκώσει ο μεγάλος λευκός η πάθουμε καρδιακή προσβολή.

Το Δ Ω Ρ Ε Α Ν δεν είναι αυτό που μου κάνει τη διαφορά, όταν θέλω μία υπηρεσία χαίρομαι να την πληρώνω.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)