Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
προς Στροφαδια
#1
καλησπερα σε ολους,θα με ενδιεφερε ταξιδι 35 μ ΔΥΤΙΚΑ απο κυπαρισια(δ.μεσσηνια) προς Ν.στροφαδες.αναζητω παρεα απο εμπειρους ''κωπηλατες''.διαθετω κατασκηνωτικο εξοπλισμο για 5 ατομα.Εκει δεν υπαρχει νερο και φαγητο,αναγκαστικη η μεταφορα τους.ΠΑΡΑΚΑΛΩ οποιος διαθετει προηγουμενη αναλογη εμπειρια να δωσει καποιες επισημανσεις και συμβουλες, που αφορουν επιλογη καταλληλης καιρικης περιοδου,χαρακτηριστικα πορειας στα ανοιχτα και οχι παρακτια,σεναρια πιθανων δυσκολιων και προβληματων κ.τ.λ. ευχαριστω και καλο φθινοπωρο
Reply
#2
Πρίν 15 χρόνια είχα  περάσει 11 μα γι κές μέρες του Οκτώβρη στα νησάκια !
Το πηγάδι στην οχυρά μονή θα σε καλύψει πλήρως .
Υπάρχει  (Υπήρχε) καίκι που κάθε βδομάδα  έρχεται από Μονή της Ζακύνθου (ανεφοδιασμός αν πολυήμερη διαμονή). 
Εκκίνηση ψηλότερα από τη νήσο Πρώτη αξημέρωτα ώστε  με το βοριαδάκι (εως 3bf ) να μην εκπέσουμε πέρα του στόχου.Προσοχή τα νησάκια είναι χαμηλά άρα δυσδιάκριτα.
Σχέδιο Β αν κάτι στραβώσει.Ταπεινή συμβουλή (Απαραίτητα ένα ταχύπλοο έτοιμο να σαρώσει τη περιοχή αν πάψει να  λαμβάνει ανά 1 ώρα το στίγμα σας !!!)
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ  Smile   
Reply
#3
Ευχαριστω πολυ για τα παραπανω. Περιμενω καποιον-καποιους νεους φιλους που θα θελησουν να οργανωσουμε και να πραγματοποιησουμε αυτο το ταξιδι.Σχετικα με τη συνοδεια σκαφους,υπαρχει ιστιοπλοικο και ταχυπλοο φουσκωτο που μπορουν να υπαρχουν η' και να κληθουν αν παραστει αναγκη (με καποια σχετικη χρεωση βεβαια απο τους φιλους κατοχους τους)
Reply
#4
περιμενω απαντηση φιλοι απο καταδυτικο φουσκωτο 10μετρο με 300 ιππους οπου για λογιυς προβολης του καταδ. θα συνοδευσει δωρεαν την ομαδα.Για αυτο το λογο οργανωθειτε φιλοι μεχρι τον Απριλιο να το κανουμεΥπαρχει περιορισμος στον  αριθμο των ατομων.Στην περιοχη υπαρχει απεριοριστος χωρος φιλοξενιας σκαφων και υπνου -φαγητου.αν δεν παρω καμμια κληση πιστευω οτι τα καγιακ πρεπει να τα πουλησουμε και να αρχισουμε το κεντημα ... τηλ επικοιν.6944829088
Reply
#5
Δεν θα είχα κανένα ενδιαφέρον να απαντήσω αν δεν ένιωθα ενοχλημένος για τον εαυτό μου,  αλλά και για λογαριασμό των φίλων μου στο φόρουμ,  που βλέπω τόσον καιρό να έχουν σιωπήσει.
Έχεις καταλάβει,  φιλαράκο,  ότι μέχρι σήμερα έχεις μιλήσει  -με αρκετή αυταρέσκεια-  για πολλά  (χειμερινό βουνό,  κατάδυση,  ιστιοπλοΐα, αναρρίχηση,  κατασκηνωτικό εξοπλισμό,  υποστήριξη με χρέωση,  υποστήριξη  δωρεάν,  φιλοξενία,  ύπνο,  φαγητό και κέντημα)  αλλά δεν έχεις πει λέξη για το ιστορικό σου στο θαλασσινό καγιάκ,  τις κωπηλατικές σου διαπλεύσεις,  τις καγιακικές σου εκστρατείες ;
Πριν σπεύσεις να προκαλέσεις θα έπρεπε πρώτα να έχεις πείσει ο ίδιος ο εμπνευστής μιας τέτοιας αποστολής,  ότι διαθέτεις το ανάστημα να της ηγείσαι και να τη φέρνεις σε πέρας.
Ότι μπορείς να υποδεικνύεις και την επιτυχία,  πριν προνοήσεις για την αποτυχία της!
Διαφορετικά,  εκεί γύρω στον Απρίλη  που ζυγώνει Πάσχα,  θα βρεις εύκολα κουβαρίστρες σε όλα τα χρώματα… 
Reply
#6
Φίλε Τάκη, το συγκεκριμένο εγχείρημα το έχω σκεφτεί και εγώ. Θα θελα να σε ρωτήσω για πόσες μέρες συνολικού ταξιδιού μιλάμε. Προφανώς είναι μία μέρα για να πάμε και μία να γυρίσουμε. Πόσες μέρες σκέφτεσαι να κάτσουμε στα νησάκια?

Εγώ πιθανότατα είμαι διαθέσιμος για το ταξίδι από αρχές Δεκέμβρη μέχρι και αρχές Απριλίου. Το μόνο πρόβλημα είναι η μεταφορά του kayak από την πάτρα στην Κυπαρρισία αλλά πιστεύω ότι μπορούμε να βρούμε μια λύση).

Για λεπτομέριες ευχαρίστως να το συζητήσουμε.
Το παν είναι να σηκώνεις τον κώλο σου απο τον καναπέ...!!!
Reply
#7
Οι στροφάδες είναι πιστεύω το πιο απαιτητικό πέρασμα στην Ελλάδα και ως εκ' τούτου και μόνο ενδιαφέρομαι για την πρόταση.
Καλή ιδέα η βοήθεια σε επείγον αλλά να πληρώσω συνοδεία κατά την διάρκεια του ταξιδιού δεν ενδιαφέρομαι.
Για να είμαι ειλικρινής με ενοχλεί η ιδέα να με ακολουθεί ένα φουσκωτό με 300 ίππους.
Μου χαλάει τον συντονισμό.
Το νησί είναι εκτεθειμένο σε όλους τους καιρούς με απεριόριστο fetch απ' όλες τις κατευθύνσεις.
Σε δυνατούς καιρούς σχεδόν θα καλύπτεται από το νερό.
Θα πρέπει να εξασφαλίσουμε ότι στο διήμερο που θα μας πάρει να πάμε και να γυρίσουμε δεν θα έχουμε άνεμο δυνατώτερο από 5-6 μποφώρ.
Κατ' εμέ η παραμονή στα νησάκια πέραν της απαραίτητης διανυκτέρευσης είναι πολυτέλεια που μπορεί να κοστίσει ακριβά.
Η πλοήγηση θα πρέπει να γίνεται με gps, χάρτες και πυξίδα
και κάποιοι πρέπει να είναι εξοπλισμένοι με vhf.
Επίσης θα πρέπει να είμαστε όσο το δυνατόν ενημερωμένοι για την κυκλοφορία μεγάλων σκαφών.
Ειδικά αυτών που είναι πάνω από 100 μέτρα και πλέουν γρηγορώτερα από 11 κόμβους.
Έχει σήμα κινητού η περιοχή?
Εννοείται ότι κανείς δεν αναλαμβάνει την ευθύνη κανενός, αν υπάρχουν κενά ασφαλείας καλό θα είναι να αναζητηθούν.
Εγώ προσωπικά δεν θα χρειαστώ καθόλου εξοπλισμό αφού χρησιμοποιώ τον δικό μου αποκλειστικά.
Αυτό που θα χρειαστώ είναι ένα ασφαλές πάρκινγκ για το αυτοκίνητο.
Θα ξεκινήσω από Γλυφάδα.
Πόσο άμεσα μπορούμε να το κανονίσουμε?
Reply
#8
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που είπες. Ούτε εγώ θα ένιωθα άνετα με ένα φουσκωτό να με ακολουθεί. Έτσι κιάλλιως και να χρειαστεί το φουσκωτό σε μια ώρα μπορεί να είναι στα νησάκια. Καλό θα είναι όλοι μας να έχουμε από ένα VHF μαζί μας.

Για την κυκλοφορία μεγάλων σκαφών δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι γιατί δεν υπάρχουν συγκεκριμένα δρομολόγια στην περιοχή. Μόνο εμπορικά πλοία ίσως μπορεί να περάσουν από εκεί. Τα συγκεκριμένα μπορεί κάποιος με πρόσβαση στο internet να τα εντοπήσει σε AIS site όπως το http://www.marinetraffic.com/ais/gr/. Βέβαια αυτός που θα τσεκάρει το site πρέπει να το κάνει συχνά και να μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας. Επίσης ξέρω ότι τέτοια site έχουν κάποια καθυστέρηση στα δεδομένα που δίνουν για λόγους ασφαλείας.
Το παν είναι να σηκώνεις τον κώλο σου απο τον καναπέ...!!!
Reply
#9
(11-08-2012, 06:20 PM)Serpentilas link Wrote: Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που είπες. Ούτε εγώ θα ένιωθα άνετα με ένα φουσκωτό να με ακολουθεί. Έτσι κιάλλιως και να χρειαστεί το φουσκωτό σε μια ώρα μπορεί να είναι στα νησάκια. Καλό θα είναι όλοι μας να έχουμε από ένα VHF μαζί μας.

Για την κυκλοφορία μεγάλων σκαφών δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι γιατί δεν υπάρχουν συγκεκριμένα δρομολόγια στην περιοχή. Μόνο εμπορικά πλοία ίσως μπορεί να περάσουν από εκεί. Τα συγκεκριμένα μπορεί κάποιος με πρόσβαση στο internet να τα εντοπήσει σε AIS site όπως το http://www.marinetraffic.com/ais/gr/. Βέβαια αυτός που θα τσεκάρει το site πρέπει να το κάνει συχνά και να μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας. Επίσης ξέρω ότι τέτοια site έχουν κάποια καθυστέρηση στα δεδομένα που δίνουν για λόγους ασφαλείας.
Αυτό το μήνυμα θα έπρεπε κανονικά να βρίσκεται στην κατηγορία αναζητήστε παρέα αλλά τέλος πάντων.
Θέλω να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα, υπάρχουν μερικοί κανόνες στην κωπηλασία ανοικτής θάλασσας και μερικές τεχνικές
που πρέπει κάποιος να έχει και να σέβεται. Εδώ μιλάμε για πάνω από 30 μίλια στην ευθεία ανοικτής θάλασσας χωρίς οπτική επαφή παρά στα λίγα τελευταία. Εάν πάνε όλα καλά και είσαστε ικανοί να κωπηλατήσετε με 4 και πάνω κόμβους το πέρασμα θα βγεί στο δεκάωρο, αλλοιώς αποχαιρετούμε το φώς και μπαίνουμε στο σκοτάδι.
Λίγες μοίρες λάθους πορείας θα έχουν απρόβλεπτα αποτελέσματα.
Διερχόμενα εμπορικά μπορούν να μας βγάλουν εκτός πορείας.
Για να μην μιλήσω για τα πλαινά κύματα ύψους έως και 4 μέτρων στο γεμάτο τεσσάρι.
Ακόμα και το δεκάωρο μοιάζει αισιόδοξη προοπτική.
Συγγνώμη που σας το λέω παιδιά αλλά μόνο με τα σκάφη σας που βλέπω δεν μου φαίνεται να τη βγάζετε την απόσταση στους χρόνους.
Εκδήλωσα και εκδηλώνω ενδιαφέρον γιατί θεώρησα ότι για να προτείνει κάποιος κάτι η να θελήσει να συμμετέχει σ' αυτό
είναι σε κάποιο ικανό βαθμό σίγουρος για τον εαυτό του.
Εγώ έχω περάσει τις σχολές μου, έχω κάνει τα ταξίδια μου, έχω τα σκάφη και τον εξοπλισμό μου και πιστεύω ότι έχοντας ικανούς κωπηλάτες στο πλευρό μου, μπορώ να τα καταφέρω.
Εσείς παιδιά πόσο σίγουροι είστε?
Ξέρετε από στηρίξεις, έχετε αξιόπιστο ρόλ?
(11-08-2012, 06:20 PM)Serpentilas link Wrote: Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που είπες. Ούτε εγώ θα ένιωθα άνετα με ένα φουσκωτό να με ακολουθεί. Έτσι κιάλλιως και να χρειαστεί το φουσκωτό σε μια ώρα μπορεί να είναι στα νησάκια. Καλό θα είναι όλοι μας να έχουμε από ένα VHF μαζί μας.

Για την κυκλοφορία μεγάλων σκαφών δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι γιατί δεν υπάρχουν συγκεκριμένα δρομολόγια στην περιοχή. Μόνο εμπορικά πλοία ίσως μπορεί να περάσουν από εκεί. Τα συγκεκριμένα μπορεί κάποιος με πρόσβαση στο internet να τα εντοπήσει σε AIS site όπως το http://www.marinetraffic.com/ais/gr/. Βέβαια αυτός που θα τσεκάρει το site πρέπει να το κάνει συχνά και να μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας. Επίσης ξέρω ότι τέτοια site έχουν κάποια καθυστέρηση στα δεδομένα που δίνουν για λόγους ασφαλείας.
Το marine traffic καλύτερα να χρησιμοποιείται on board. Έχει σήμα 3g η περιοχή?
Εσύ με τι σκάφος θέλεις να έρθεις, είσαι βέβαιος ότι μπορείς να κρατήσεις ταχύτητες για να βγεί το πέρασμα στο δεκάωρο?
Reply
#10
Καλό είναι πριν πάτε (αν πάτε) να κάνετε καμιά μικρότερη διαδρομή πρώτα ώστε να δείτε και πως πάτε σαν παρέα. Ο aegeanpaddlers έχει δίκιο σε όσα γράφει.

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον (γενικά αναφέρομαι και όχι προσωπικά σε κάποιους) οι περισσότεροι στοχεύουν στην κάλυψη μιας Χ απόστασης χωρίς να έχουν στοιχειώδεις γνώσεις ασφάλειας πχ assisted re-entry (σε κύμα όχι σε flat water). Το ότι κάποιοι φτάνουν επιτυχώς στο Χ σημείο δεν λέει κάτι, αν τύχει η στραβή αρκεί μια φορά για να μην φτάσετε ποτέ, οπότε η πρακτική με τους κωπηλάτες που θα πάτε είναι επιβεβλημένη.

Την καλημέρα μου.

ΥΓ: aegeanpaddlers έχω μεταφέρει το θέμα στο βρείτε παρέα.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)