Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
knee straps / knee braces
#1
Για τους φίλους που βγαίνουν με σιτ-ον τα knee straps είναι ένα χρήσιμο εξάρτημα που προσφέρει έξτρα έλεγχο του σκάφους, ιδιαίτερα σε  δύσκολες συνθήκες. Μερικοί απο εμάς μπορούν με αυτά να εκτελέσουν χειρισμούς που θα ήταν αδύνατο να γίνουν (πχ roll) και  επίσης επιτρέπουν το σερφάρισμα χωρίς τον φόβο να βρεθείς στην θάλασσα μακριά απο το σκάφος σου...  Αν κάποιος τα χρησιμοποιεί ας μοιραστεί μαζί μας την εμπειρία του....
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#2
για το δικο μου sit on  με 59 ποντους φαρδος ειναι αυτονοητο οτι θα τα εχεις στον στανταρ εξολπισμο  χωρις αυτα σημερα στο λαυριο με 5-6 bf βορια το σκαφος θα ηταν στην κρητη τωρα -μονο του....
Reply
#3
Σίγουρα τα knee straps δίνουν μια ιδιαίτερη αίσθηση στο σκάφος , ιδιαίτερα σε σκάφη με μικρό πλάτος.
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#4
πηρα προσφατα ιμαντες για τα γονατα για το scapa μου και νιωθω πολυ σταθερος.νομιζω οτι ειδικα για μεγαλες αποστασεις ειναι απαραιτητα.
Reply
#5
αντρεα ποσο τους πηρες?
ειναι καλη τιμη τα 40 το ζευγαρι?
Reply
#6
Mόλις επέστρεψα απο Αγγλία και η καλυτερη τιμή που βρήκα ήταν 25 λίρες (35 Ευρο) σε κατάστημα. θεωρώ τα 40 Ευρο καλή τιμή.
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#7
Πάντως εγώ που μου αρέσει πολύ να κατασκευάζω πράγματα θα επιχειρήσω να φτιάξω ένα ζευγάρι. Δέν είναι δα και τίποτα το ιδιαίτερο. Σε εποχές κρίσης ζούμε....
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#8
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΟΛΟΙ ΤΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΟΣΟ.30-40Ε
Reply
#9
(07-06-2012, 05:50 AM)vitamin sea link Wrote: Πάντως εγώ που μου αρέσει πολύ να κατασκευάζω πράγματα θα επιχειρήσω να φτιάξω ένα ζευγάρι. Δέν είναι δα και τίποτα το ιδιαίτερο. Σε εποχές κρίσης ζούμε....

Wink  Έχει άλλη χάρη το....χειροποίητο !  Smile
Reply
#10
Στα σιτ ον που δεν υπάρχουν συνήθως deck lines (στα περισσότερα) τα knee straps προσφέρουν μεγάλη ευκολία στο να επαναφέρεις το σκάφος και να ανέβεις σ΄αυτό μετά απο  ανατροπή, καθώς δεν χρειάζεται να "ψάχνεις" το χερούλι.
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)