Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γνώμες και Απόψεις περί του κανό challenger k2 φουσκωτό.
#9
Περικλή, να ξέρεις ότι τα καγιάκ γενικώς "προτιμούν" να πηγαίνουν κόντρα στον αέρα και στρίβουν προς αυτόν - weather cocking λέγεται το φαινόμενο κι ένας από τους λόγους, που έλεγα ότι έχει τη γενική συμπεριφορά καγιάκ το συγκεκριμένο, είναι και αυτός. Δεν είναι έντονο το φαινόμενο, γιατί έχει ένα πτερύγιο πλαστικό από κάτω, σαν σταθερό skeg, που το μετριάζει κάπως. Φυσικά, δε ρυθμίζεται κι αν θέλεις να μεταβάλεις τη συμπεριφορά του, αναλόγως των συνθηκών, μπορείς είτε να το βγάζεις (δεν ξέρω όμως αν επηρεάζεται αρνητικά και η κατευθυντικότητά του, εγώ πάντα το είχα πάνω), είτε να παίζεις με την κατανομή βάρους.
Για την αντοχή, θα σου πω την εμπειρία μου. Είχα πάρει ένα πριν 3 χρόνια. Μου άντεξε για ένα καλοκαίρι, αλλά θεώρησα ότι ήταν από δική μου υπαιτιότητα, καθώς μια φορά το παραφούσκωσα και μετά το είχα αφήσει στην παραλία για καμιά ώρα, με αποτέλεσμα να αρχίσουν να ανοίγουν οι ραφές του πάνω αεροθάλαμου, μετά από 2-3 μέρες. Αυτό το πρόβλημα πρακτικά δε διορθώνεται αποτελεσματικά, στο συγκεκριμένο. Έβαζα μπαλώματα μέσα - έξω, αλλά την είχαν... ακούσει οι ραφές και άνοιγε παρακάτω μετά από λίγο. Μου έμειναν όμως τα παρελκόμενά του και το ίδιο, για ανταλλακτικά από "κανιβαλισμό". Smile
Πήρα δεύτερο πρόπερσι και το έχω ακόμα. Σε αυτό προσέχω και πρόβλημα στις ραφές δεν έχει εμφανιστεί. Μου έχει τρυπήσει 1 φορά (μάλλον από βράχο) και το επιδιόρθωσα πρόχειρα με αυτοκόλλητο μπάλωμα στην παραλία και μετά με κόλλα (υπάρχουν ειδικές για βινύλιο, που περιέχουν κι ένα κομμάτι μπάλωμα, για να κόβεις όσο χρειάζεται) στο σπίτι. Δεν είναι κάτι τραγικό αυτό, συμβαίνει (και επιδιορθώνεται εύκολα, αν δεν είναι σε δύσκολο σημείο). Ξέπλυμα κανονικά χρειάζεται μετά από κάθε βόλτα (σε αυτό δεν είμαι και τόσο συνεπής), αποθηκεύεται ξεφούσκωτο σε σκιερό μέρος και κάνε ένα έλεγχο πριν το βάλεις στο νερό. Επίσης, να ξέρεις ότι όλα τα φουσκωτά καγιάκ χάνουν σιγά σιγά αέρα (ανεξαρτήτως τιμής) και αν το χρησιμοποιήσεις 2 μέρες συνεχόμενα (χωρίς ξεφούσκωμα), τη 2η θα χρειαστεί συμπλήρωμα (αν όχι, είσαι από τους τυχερούς).
Edit: για οποιοδήποτε θέμα συναντήσεις, κάνε μου ερώτηση εδώ, πιθανόν να έχω να σου προτείνω δοκιμασμένες λύσεις. Smile  Π.χ. για κόλλα, εγώ χρησιμοποιούσα τη Bison vinyl plastic. Ή αν χάσεις καμιά βαλβίδα, boston λέγονται κι έχουν σε καταστήματα αλιείας.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Γνώμες και Απόψεις περί του κανό challenger k2 φουσκωτό. - by nikos_ - 05-16-2017, 04:38 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)