Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γνώμες και Απόψεις περί του κανό challenger k2 φουσκωτό.
#2
Θα σου πω τη γνώμη μου, επειδή είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου, αν και δε θεωρώ ότι το κατέχω αρκετά καλά το άθλημα.
Δεν ξέρω τι καιρούς και τι θάλασσες θα αντιμετωπίσεις εκεί στη Μεσσηνία, αλλά θα πρότεινα να το χρησιμοποιείς σε "ελεγχόμενο" περιβάλλον. Δεν είναι για πολλά πολλά το συγκεκριμένο. Μην περιμένεις επιδόσεις, ούτε άνεση. Και έχε υπόψη σου ότι δεν είναι και τόσο ανθεκτικό (μην το παραφουσκώνεις, μην το αφήνεις στον ήλιο, έλεγχέ το συχνά, πάρε από τώρα μπαλώματα και κόλλα κτλ. κι αχρείαστα να είναι).
Παρόλα αυτά: το σκεπτικό σου το θεωρώ σωστό, έτσι το είδα κι εγώ όταν το πήρα και δεν το μετάνιωσα. Δεν είναι άσχημο για τη χρήση που το προορίζεις, έχει τη γενική συμπεριφορά καγιάκ, είναι εύκολο στις μανούβρες κι ένας αρχάριος το συνηθίζει γρήγορα. Είναι πολύ βολικό στις μετακινήσεις και στην αποθήκευση, δε θα σε κουράζει στις χαλαρές βόλτες σε ήρεμα νερά, τα κουπιά του είναι αρκετά καλά, "λαστιχάρει" αλλά μη φανταστείς ότι είναι αργό σαν φουσκωτή βάρκα. Αν το προσέξεις, θα σου μείνει και θα θες να το κρατήσεις ως 2ο, εφόσον πάρεις άλλο στο μέλλον.
Πάρε σωσίβια γιλέκα και κανένα σχοινί και κόψε κανένα μπουκάλι στη μέση, για να βγάζεις τα νερά. Και μόλις το πάρεις, κάντε εξάσκηση (στα ρηχά) με την κοπελιά σου στο πως να ξαναμπαίνετε στο καγιάκ (θεώρησέ το δεδομένο ότι θα τουμπάρετε 2-3 φορές στις αρχές). Και καθώς το περιμένεις με ανυπομονησία Smile μπες στο youtube να δεις βίντεο με το συγκεκριμένο, αλλά και γενικότερα για καγιάκ, να κατατοπιστείς λίγο, στη θεωρία έστω. Ασφάλεια, τεχνική, επάνοδος στο καγιάκ, πλεύση, εξοπλισμός, ιδιοκατασκευές, μια γενική εικόνα πρέπει να την έχεις. Και ό,τι άλλο ειδικότερο θες να ρωτήσεις για το συγκεκριμένο φουσκωτό, ελεύθερα.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Γνώμες και Απόψεις περί του κανό challenger k2 φουσκωτό. - by nikos_ - 05-04-2017, 01:36 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)