Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόβλημα δυσκοκοιλης
#12
Τώρα που έχουμε γιατρό στην παρέα θα ρισκάρω να πω κάποιες γνώμες.
Στήν κωπηλασία οι κραδασμοί είναι πρακτικά ανύπαρκτοι ακόμα και σε όχι ήσυχα νερά και η κάθετη φόρτιση ελάχιστη.
Ίσως ακόμα μικρότερη από το να κάθεσαι σε καρέκλα γραφείου.
Η πλάτη κρατιέται ίσια και η απαραίτητη μικρή (10-15") προς τα εμπρός κλίση βγαίνει από πολύ χαμηλά, ακριβώς πάνω από τη λεκάνη
και χωρίς κανένα καμπούριασμα.
Ιδανικά  η δύναμη πηγάζει από τους ώμους την πλάτη την κοιλιά αλλά και τα πόδια.
Η εναλλάξ στροφή του κορμού δεν έχω ακούσει ούτε αισθανθεί να επηρεάζει αρνητικά τους μεσοσπονδύλιους δίσκους.
Βέβαια όταν τα πράγματα στη θάλασσα αγριέψουν εκεί θα υπάρξουν ξαφνικές και έντονες φορτίσεις ενώ μία επανείσοδος από το νερό
φέρνει το σώμα σε ακραίες γωνίες.
Τα αναπόφευκτα κουβαλήματα προκαλούν και αυτά σημαντική φόρτιση.
Έχω παρατηρήσει από τα ταξίδια μου στο εξωτερικό ότι οι καγιάκερ είναι σχετικά μεγαλύτεροι σε ηλικία άνθρωποι και αρκετοί αντιμετωπίζουν ανίστοιχα προβήματα.
Σίγουρα επωφελούνται από το σπόρ αλλά ταυτόχρονα προσέχουν πάρα πολύ τις κινήσεις τους έχοντας απόλυτη συναίσθηση του τι τους ωφελεί και τι μπορεί να αποβεί επικίνδυνο.
Πιστεύω πως εάν "χτίζει" κάποιος το σώμα του αργά και προσεκτικά γύρω από το σπόρ του θαλάσσιου καγιάκ ταυτόχρονα θωρακίζει την σπονδυλική του στήλη
Reply


Messages In This Thread
Απ: Πρόβλημα δυσκοκοιλης - by aegeanpaddlers - 01-17-2014, 11:19 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)