Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόβλημα δυσκοκοιλης
#7
Γρήγορη ανάρρωση και από εμένα papaxelas. Η μέση είναι "κατασκευαστική αστοχία" γενικά για το ανθρώπινο γένος. Είχα ένα καθηγητή στη σχολή ο οποίος μας έλεγε χαρακτηριστικά ότι ο "άνθρωπος σηκώθηκε νωρίς στα δύο πόδια". Εκτιμώ ότι ισχύει.

Θα συμφωνήσω με το Στέλιο σε αρκετά σημεία. Οι συμβουλές από τους γιατρούς είναι ορθές, ισχύουν όμως για τη γενικότητα του πληθυσμού. Ίσως θα ΄πρεπε να απευθυνθείς σε φυσίατρο.

Το σημαντικότερο που θα πρέπει να κρατήσεις είναι η τακτική αλλαγή στάσης έτσι ώστε να αποφορτίζεται ο μεσοσπονδύλιος δίσκος. Αναλόγως της εργασίας σου ή της καθημερινότητάς σου μην κρατάς για πολύ ώρα μια στάση. Καθιστός να σηκώνεσαι, όρθιος να αλλάζεις στάσεις-θέσεις(δυσκολότερο). Εστίασε την προσοχή σου στη θέση της λεκάνης (εμπροσθια/οπίσθια κλίση), δούλεψε το με το φυσικοθεραπευτή σου έτσι ώστε να εντοπίσεις, περίπου, το σημείο που σε ενοχλεί περισσότερο. Με την απόκτηση της δυνατότητας αυτής μπορείς να αποφορτίσεις στοχευμένα πιά το σημείο που σ΄ενοχλεί.

Από προσωπική εμπειρία, το Σεπτέμβριο έκανα μαγνητική μετά από προτροπή της γυναίκας μου (φυσικοθεραπεύτρια γαρ). Εντοπίσθηκαν 4 μικρές κήλες στην οσφυική μοίρα και μία στη θωρακική. Η Ο3 και η Θ12 ήταν ήδη γνωστές από το ' 99 από ατύχημα με τη μηχανή. Από το ΄99 μέχρι και σήμερα έχω περάσει αρκετές κρίσεις, με έντονο μυικό σπασμό τις οποίες τις ξεπερνώ με αποχή από δραστηριότητα, έλεγχο της κίνησης, αλλαγή στάσεων, ασκησούλες και διατάσεις. Δεν εγκατέλειψα ούτε το καγιάκ ούτε τη μοτοσυκλέτα. Αυτό που μ΄ενοχλεί όμως περισσότερο είναι η πολύωρη χρήση του Η/Υ. Λόγω της εργασίας μου είμαι αναγκασμένος να κάθομαι αρκετές ώρες. Οι περισσότερες κρίσεις προήλθαν είτε από λάθος στάση είτε από πολύωρη χρήση.

Στο καγιάκ τώρα, θα πρότεινα να προσπαθήσεις να εντοπίσεις, πειραματιζόμενος με την κλίση της λεκάνης, ένα σημείο που δέν έχεις ενοχλήσεις. Εκμεταλλεύσου ότι η κίνηση της μέσης στο καγιάκ είναι πολυεπίπεδη. Όπως ανέφερε και ο Στέλιος δούλεψε περισσότερο τη στροφική κίνηση  και απέφυγε τις εμπρόσθιες κλίσεις και τα δυνατά τραβήγματα. Έλεγχε συνεχώς τη στάση σου έτσι ώστε η μέση να είναι ευθειασμένη.

Μην πτοείσαι. Καλές βόλτες Smile
Reply


Messages In This Thread
Απ: Πρόβλημα δυσκοκοιλης - by thanassis - 01-14-2014, 07:39 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)