Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόβλημα δυσκοκοιλης
#6
Γειά σου και περαστικά.
Πρόβλημα με την μέση έχω και εγώ εδώ και 25 χρόνια , κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου , η οποία τα πρώτα χρόνια επιδεινώθηκε από λάθος στάση στο ποδήλατο και από έλλειψη διατάσεων.  Με πιάνει και με αφήνει  κατά διαστήματα (όπως περιέγραψαν και οι προλαλήσαντες) . Βελτίωση βλέπω όταν κάνω κοιλιακούς – ραχιαίους  και διατάσεις  λαγονοψοίτη . Πρόσφατα βρήκα έναν φυσικοθεραπευτή – αθλίατρο – οστεοπαθολόγο  στον οποίο πάω κάθε φορά που με πιάνει πόνος και μου κάνει χειρισμό έλξης οσφυϊκής μοίρας  (κατά την οποία ακούγεται το γνωστό «κράκ» !)  και παρατήρησα  μεγάλη βελτίωση.  Πρέπει να σου πω όμως ότι όταν κάνω καγιάκ  σχεδόν πάντα η μέση μου με ενοχλεί ελαφρά , κάτι σαν μούδιασμα . Μόλις βγω και τεντωθώ υποχωρεί.. Επίσης μέσα στο καγιάκ χρειάζομαι χώρο για να κάνουν  τα πόδια μεγάλη γωνία (ψηλό ντέκ) και για να μπορώ να τα κουνάω κατά διαστήματα. Αυτό μου συμβαίνει μόνο στο καγιάκ ή όταν κάνω δουλειές σκυμμένος. (γεράματα !)
Γενικά νομίζω ότι πρέπει να ακούμε το  σώμα μας και να ρίχνουμε λίγο το ρυθμό μας μέχρι να επανέλθει.   
Reply


Messages In This Thread
Απ: Πρόβλημα δυσκοκοιλης - by dan - 01-14-2014, 07:33 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)