Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόβλημα δυσκοκοιλης
#5
Καταρχήν να ευχυθώ περαστικά. Οι περισσότεροι γιατροί είναι άσχετοι με αθλητισμό μιας και δεν έχουν κάνει ποτέ στη ζωή τους και προτίνουν ασκήσεις που έχουν διαβάσει κάπου χωρίς προσωπική εμπειρία και θα πρέπει να πάρεις γνώμη από πολλούς γιατί όλοι διαφορετικά λένε....

Οι γυναίκα μου πριν 3 χρόνια είχε 3 κοίλες και φαντάσου ότι για 2 μήνες κούτσαινε από τον πόνο. Υπόψιν ότι το βάρος δεν παίζει τόσο ρόλο όσο η δουλειά που κάνουμε και η στάση. Η γυναίκα μου για να καταλάβεις είναι 1.63 και 50-52 κιλά το μέγιστο. Αν κάνεις καθιστική δουλειά κάθε 20 λεπτά απλά να σηκώνεσαι και να ξανακάθεσαι σε λίγα δευτερόλεπτα, βοηθά το μέγιστο.

Ευτυχώς έχουμε μια πολύ καλή φίλη ορθοπεδικό (η οποία κάνει αναρρίχηση, καγιάκ κτλ οπότε ξέρει καλά από σπορ) και σύστησε στη γυναίκα μου να κάνει όσο περισσότερο καγιάκ μπορεί χωρίς όμως να σηκώνει βάρη. Αν γνωρίζεις σωστά το forward stroke (σημαντικό να κάνεις πολύ rotate και όχι να τραβάς γιατί τότε θα επιδεινωθεί το πρόβλημα) τότε μόνο καλό θα σου κάνει. Σε 2 μήνες που άρχισε να κάνει 2-3 φορές την εβδομάδα βουαλά, εξαφανίστηκε ο πόνος ενώ φυσικοθεραπείες κτλ είχαν προσωρινό αποτέλεσμα. Έκτοτε και όποτε μπορεί λόγω μωρού όποτε κάνει καγιάκ νιώθει σαν να έχει κάνει service Smile

Βεβαίως θα πρέπει να περάσει πρώτα ο έντονος πόνος (φλεγμονήWink και κατόπιν να αρχίσεις. Προσοχή περιγράφω την εμπειρία από τη γυναίκα μου, δεν είμαι γιατρός και η περίπτωση σου μπορεί να είναι διαφορετική, απλά το αναφέρω για να μην σε χαλάσει η άποψη ενός γιατρού. Πήγαινε σε όσους περισσότερους μπορείς και να είναι σχετικοί με αθλητισμό.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Messages In This Thread
Απ: Πρόβλημα δυσκοκοιλης - by stelios - 01-14-2014, 06:23 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)