Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόβλημα δυσκοκοιλης
#3
φιλε papaxela
περαστικα και καλη χρονια
δεν είναι σωστο να δινεις ιατρικες συμβουλες από αποσταση και εφόσον δεν εχεις εξετασει καποιον, οποτε ο μονος που είναι πραγματικα σε θεση να σου δωσει οδηγιες  είναι ο γιατρος που σε παρακολουθεί. όμως το θεμα είναι στην ειδικοτητα μου και θα προσπαθήσω να σου πω ότι μπορω.
ένα μεγαλο ποσοτο ασθενων από τα 30 και μετα εχουν μικρες κηλες μεσοσπονδυλιου δισκου οι οποιες είναι συνηθως ασυμπτωματικες. οι ασθενείς αυτοι μπορει να κανουν καγιακ ή οποιο άλλο αθλημα χωρις κανενα ενόχλημα. για καποιο λογο εσυ εκανες μια κριση οσφυαλγιας ή και ισχιαλγια (εάν πονουσε και καποιο ποδι).  απ ότι καταλαβα ηδη βελτιώνεσαι και περπατάς. η κηλη που εχεις θα είναι εκει για την υπολοιπη ζωη σου χωρις να σημαινει τιποτε αυτό σε ότι αφορα τη συχνοτητα των κρισεων. μπορει η επομενη να είναι σε 6 μηνες ή σε εξι χρονια. μπορει να προκληθεί από βαρος αλλα και από απλο φτερνισμα.εφόσον ακολουθήσεις ένα πρόγραμμα φυσιοθεραπειας- κινησιοθεραπείας και ένα διαστημα ενδυναμωσης  μπορεις να μπαινεις σιγα σιγα στο παλαιο σου πρόγραμμα. κανει γιατρος δεν μπορει να σου υπογραψει ότι το καγιακ θα σου κανει ή δε θα σου κανει κακο.  οποιαδήποτε θεση μακροχρονοιας ακινησίας ειτε καρεκλα γραφειου ειτε καγιακ θα μπορουσε να είναι κουραστικη για σενα.η γνωμη μου είναι ότι εξαρτάται από τη χρηση που κανεις ή την καταχρηση.  εχει δικιο ο agean ότι μια κριση στο νερο μπορει να είναι επικίνδυνη, οποτε πρεπει να το εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου και να περνεις τα μετρα σου.
θα πρεπει να ξεκινήσεις σταδιακα με μικρες βολτες της 1 ωρας και σιγα σιγα αναλογα με την  κατασταση να επεκταθείς . εγω στη θεση σου δε θα σταματουσα αλλα σε πρωτη φαση θα ξεχνουσα για λιγο τις μεγαλες εξορμήσεις. το μουδασμα που ενιωθες πριν είναι τελειως ασχετο με αυτό.
με κάθε επιφυλαξη λογω απόστασης
φιλικα γιωργος
Reply


Messages In This Thread
Απ: Πρόβλημα δυσκοκοιλης - by giorgos - 01-13-2014, 04:35 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)