Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παιδικό καγιάκ
#1
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!

Θέλω να ρωτήσω για παιδικό καγιάκ όπως λέει και ο τίτλος,
έχει κάποιος να προτείνει κάτι για παιδί 10 ετών, που δεν έχει ξανα ασχολειθεί και στην ουσία θα το μάθει μόνος του στην πορεία, μιάς που απ το οικογενειακό του περιβάλλον δεν ξέρει κανένας απο τέτοια.

Μιλάω για κάτι ασφαλές για το παιδί (όσο αυτό μπορεί να είναι) και όχι για μεγάλα ανοίγματα, κυρίως για παράκτια.
Reply
#2
Χρόνια καλά αντώνη.Εγω για αυτή την ηλικία τα βάζω στο tetra 12 και το ...πάνε.Με αντίστοιχο μήκος κουπιού βεβαια.Δε λεω πωςτο πλάτος δεν τους δυσκολευει αλλά το καταφέρνουν.Και βρε παιδίμου ενα πράγμα, δεν τελειώνει εύκολα και η ...μπαταρία τους. Smile.
9 και 12 αντίστοιχα η ηλικία τους.
Μήτσος.
Reply
#3
Χρονια πολλά κατ΄αρχήν. Μια που αναφέρεις ότι δεν υπάρχει κάποιος που να διδάξει, ίσως είναι καλύτερα να κατευθυνθείς σε ένα sit on παιδικό το οποίο θα χρησιμεύσει και σαν "πλατφόρμα" παιχνιδιού στην παραλία. Εάν σκοπεύεις να ασχοληθείς υποστηρίζοντας και καθοδηγόντας, τουλάχοστον στην αρχή, προτίμησε sit in. Από τη μικρή εμπειρία που έχω, τα περισσότερα παιδικά που είδα ήταν WW. Είχαμε κάποτε ένα στο γραφείο, το οποίο δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ. Αυτά ώς αναφορά την εμπλοκή με το σπόρ. Μελέτησε όμως και την εμπλοκή ώς αθηλητής/τρια εάν είσαι σε μέρος που υπάρχει δυνατότητα.

Τους γιούς μου τους μαθαίνω με το φουσκωτό (Gmotex Safari) που έχω. Ο μεγάλος 8 ετών με κουπί οριακά στα μέτρα του, το πηγαίνει ικανοποιητικά (δεν κομπάζω...εννοώ ότι τον βολεύει) και στη θάλασσα και στο ποτάμι. Ο μικρός που είναι ακόμη 5, θα μάθει κι αυτός με το ίδιο σκάφος ... λόγω μνημονίου.
Reply
#4
Μια ματιά στο http://miniseakayaks.blogspot.gr/2011_11...chive.html
για όλους τους Μπαμπάδες που έχουν το χρόνο και την υπομονή να βάλουν το μπόμπιρα σε μια ωραία ρότα !
Το ξέρω ότι δεν απαντώ στο "θα το μάθει μόνος του στην πορεία" αλλά με συγκινούν τέτοιες ενέργειες.Ο μικρός μου (1,5 έτους) έχει ήδη αρκετές ώρες με το καγιάκ  στο δικό του κάθισμα και πετώντας μπαλίτσες στο νερό εκπαιδεύει τον μπαμπά του στη οπισθοπορεία  ;D .Χρόνια πολλά.
Reply
#5
Δεν υπάρχει υγιέστερη αντίδραση των παιδιών,  από του να αποστρέφονται στην προχωρημένη εφηβεία και την πρώτη νιότη τη μίμηση των γονιών και να απαρνούνται το χνάρι τους,  κατάσταση που συχνά αντιστρέφεται αργότερα,  στην ωριμότητα.
Αν αληθινά φιλοδοξείτε να τα δείτε από νωρίς στη ρότα σας,  ο αποτελεσματικότερος τρόπος είναι…  να το κρατήσετε μυστικό !?
Reply
#6
Ενδιαφέρουσες πληροφορίες,
σας ευχαριστώ όλους!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)