The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.18 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κατασκευή leg lifters
#1
Καλησπέρα σε όλους,

Έπειτα από 1 χρόνο ταλαιπωρίας και δοκιμάζοντας συνολικά 18 διαφορετικά καγιάκ! κατέληξα στη λύση του προβλήματος με τα πόδια να μουδιάζουν μετά από ένα Χ διάστημα (dead legs syndrome).

Το φαινόμενο παρατηρείται συνήθως σε μεγαλόσωμους κωπηλάτες οι οποίοι κωπηλατούν σε πολύ στενά και με χαμηλό κοκπιτ καγιάκ.

Πρόσφατα τοποθέτησα σε ένα Reval Midi fiberglass (το πλαστικό είναι αισθητά πιο ευρύχωρο) leg lifters με την ίδια λογική που υπάρχουν στο Perception Essence 17 αλλά με επιπλέον βελτιώσεις.

Αυτά του Perception Essence είναι κατασκευαστικά ελαττωματικά όσον αφορά την στήριξη με τους ιμάντες δηλ με την παραμικρή κίνηση φεύγουν από τον οδηγό που έχουν και είναι αδύνατον να τα ξανά ρυθμίσεις εν πλω. Αυτό λύνεται με τρύπες και δέσιμο κάτω από το κάθισμα.

Επι του θέματος, στις φωτογραφίες που επισυνάπτω βλέπετε την όλη κατασκευή. Το κομμάτι που προστέθηκε είναι αυτό με τις τρύπες. Πριν από τις τρύπες υπάρχει minicell foam με κλίση ώστε να παίρνει ακριβώς το σχήμα του κωπηλάτη. Στα leg lifters έχουν γίνει τρύπες για να μην πιέζετε πολύ ο μηρός και προκαλέσει μούδιασμα. Επίσης η μια χρειάζεται για να μπορεί να βγει τελείως το κάθισμα χωρίς πρόβλημα. Η όλη εγκατάσταση έγινε στο υπάρχον πολυεστερικό κάθισμα.

Στις άλλες 2 φωτογραφίες θα δείτε πως έχει γίνει η στήριξη του ιμάντα αλλά και των leg lifters. Δεν προεξέχει τίποτα από το κάθισμα, γίνονται χωρίς πρόβλημα wet exit, re-enter & roll και ότι ασκήσεις rescue χρειάζονται. Οι ιμάντες που έχω χρησιμοποιήσει είναι λίγο μάπα γιατί δεν βρήκα κάποιους της προκοπής αλλά τη δουλειά τους την κάνουν.

Η ρύθμιση των leg lifters γίνεται εν πλω άνετα, παραμένουν στο ίδιο σημείο ακόμη και μετά από πολλά roll και αρκετή πίεση.

Η διαφορά με τα leg lifters είναι τεράστια.


Attached Files Thumbnail(s)
           
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#2
Στέλιο, μπράβο για την πατέντα. Ελπίζω να ανταπροκριθεί στις προσδοκίες σου, ακόμα και στις πιο απαιτητικές συνθήκες.

Αναφορικά, με το θέμα του Essence, έχω κάνει ήδη update στη σχετική ενότητα: δεν χρειάζεται τρύπημα, υπάρχουν από κατασκευής οπές στην πλαστική βάση, που μπορεί εύκολα να περάσει κανείς τα ιμαντάκια.

[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply
#3
Καταρχήν "εύγε νέε μου!!!". Χαίρομαι ιδιαιτέρως για τη λύση της εξίσωσης. Ξεκινάω τώρα να ρωτάω:
(1) Πόσο είναι το μήκος όλου του καθίσματος συνολικά?
(2) Οι ιμάντες πιάνονται στο επάνω μέρος από το deck. Στην κατασκευή που έκανες που πιάνονται? Μήπως στο σημείο που βάζω το βελάκι?
(3) Το "πιάτο" από τα lifters πρέπει να είναι σκληρό και να το επένδυσες με minicell. Τί υλικό χρησιμοποίησες?
(4) Τα velcro  σε τί χρησιμεύουν?


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply
#4
Από τις οπές φεύγει πολύ εύκολα Άγγελε, το ίδιο πρόβλημα έχουν δεκάδες χρήστες του Essence και η ίδια η Perception μου είχε απαντήσει ότι ήταν κατασκευαστικό λάθος  Wink
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#5
Θανάσση το μήκος θα το μετρήσω αύριο και θα σου πω.

Στην φωτογραφία θα δεις 2 βίδες έξω από το κοκπιτ, αυτές έχουν προστεθεί και από κάτω είναι όπως στην φωτογραφία P1040150.JPG. Εκεί μπαίνει ο ιμάντας.

Στο νούμερο 2 που έχεις βάλει υπάρχει μια λεπτή τρύπα από όπου περνάει ο κάθε ιμάντας.

Το "πιάτο" είναι πολυεστέρας με κάρμπον, αδύνατο να σπάσει. Όταν το φτιάχναμε χοροπηδούσα πάνω (είμαι 84 κιλά) και δεν πάθαινε τίποτα.

Τα velcro είναι για να έβαζα το εργοστασιακό μαξιλαράκι της Tahe για να φαίνεται πιο ωραίο το κάθισμα αντί για το foam.

Το πρόβλημα στο δικό σου είναι που θα τα κολήσεις μιας και αν έχεις foam κάθισμα δεν υπάρχει σταθερό σημείο για να κοληθούν και μάλλον θα πρέπει να φτιάξεις κάποια βάση;

(10-29-2012, 08:52 PM)thanassis link Wrote: Καταρχήν "εύγε νέε μου!!!". Χαίρομαι ιδιαιτέρως για τη λύση της εξίσωσης. Ξεκινάω τώρα να ρωτάω:
(1) Πόσο είναι το μήκος όλου του καθίσματος συνολικά?
(2) Οι ιμάντες πιάνονται στο επάνω μέρος από το deck. Στην κατασκευή που έκανες που πιάνονται? Μήπως στο σημείο που βάζω το βελάκι?
(3) Το "πιάτο" από τα lifters πρέπει να είναι σκληρό και να το επένδυσες με minicell. Τί υλικό χρησιμοποίησες?
(4) Τα velcro  σε τί χρησιμεύουν?
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#6
ΟΚ θα βρώ τον τρόπο όταν το ξεκινήσω. Πές μου όμως, το σημείο της ένωσης κάθισμα/lifters σου έρχεται κάπου στη μέση του μηρού ή πιο πίσω προς τη λεκάνη?
Reply
#7
(10-29-2012, 08:52 PM)stelios link Wrote: Από τις οπές φεύγει πολύ εύκολα Άγγελε, το ίδιο πρόβλημα έχουν δεκάδες χρήστες του Essence και η ίδια η Perception μου είχε απαντήσει ότι ήταν κατασκευαστικό λάθος  Wink

Στέλιο, μάλλον εννοούμε διαφορετικό πράγμα.

Δεν εννοώ την εγκάρσια εγκοπή, από την οποία πράγματι φεύγει εύκολα, εννοώ τις δύο σχισμές στον διαμήκη άξονα της πλαστικής βάσης δεξιά-αριστερά, από τις οποίες πρέπει να περάσεις τους ιμάντες (δεν είναι περασμένοι από το εργοστάσιο για κάποιον λόγο).

Αν σου απάντησαν ότι είναι κατασκευαστικό λάθος, εικάζω ότι σου απάντησε κάποιος εντελώς άσχετος με το θέμα (PR; MarketingWink, διότι έχω γράψει πάνω από 350 μίλια με το κάθισμα αναρτημένο κατ' αυτόν τον τρόπο, και το έδρανο δεν έχει κουνηθεί εκατοστό από την θέση -πράγμα απόλυτα λογικό φυσικά, εφόσον οι ιμάντες περνούν από 2 σταθερά σημεία πλέον και δεν μπορούν να πάνε πουθενά.
[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply
#8
(10-29-2012, 09:53 PM)thanassis link Wrote: ΟΚ θα βρώ τον τρόπο όταν το ξεκινήσω. Πές μου όμως, το σημείο της ένωσης κάθισμα/lifters σου έρχεται κάπου στη μέση του μηρού ή πιο πίσω προς τη λεκάνη?

Έρχεται πολύ κοντά στη λεκάνη, λίγα εκατοστά με το που αρχίζει ο μηρός.

Άγγελε εμένα το δικό μου κάθισμα δεν έχει αυτά που περιγράφεις. Anyway, αφού κάνεις δουλειά όλα οκ!
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#9
Θανάσση τώρα που το ξανασκέφτομαι το μήκος του καθίσματος και των leg lifters δεν παίζει τόση σημασία να το κάνεις όσο το δικό μου και αυτό γιατί ανάλογα το μήκος του cockpit θα πρέπει να το προσαρμόσεις στο δικό σου. Θα πρέπει να τελειώνει λίγα εκατοστά πριν αρχίσουν τα thigh braces ώστε να μην σε ενοχλεί σε εξόδους κτλ.

Κατασκεύασε το αρχικά μεγαλύτερο και το κόβεις στο βέλτιστο μέγεθος. Αν καταφέρεις και το σταθεροποιήσεις το μήκος είναι το εύκολο κομμάτι μιας και θα το καταλάβεις και μόνος σου από το πόσο σου στηρίζει το μηρό χωρίς να ενοχλεί.

Δες και μια φωτογραφία ενός καθίσματος από καγιάκ της Necky να δεις έναν εναλλακτικό τρόπο στηρίγματος των leg lifters.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)