Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Φόρμα neoprene long john
#11
Με λύπη κύριοι πρέπει να επισημάνω ότι τα κρύα πόδια είναι ηλικιακό φαινόμενο :-\....Το ξέρω γιατί πιάνει και' μένα...
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#12
Γάντια φοράτε το χειμώνα????
Reply
#13
(09-27-2012, 04:00 AM)giorgos ormanoglou link Wrote: Πραγματικά ένα πρόβλημα που δεν έχω καταφέρει να λύσω στις χειμωνιάτικες εξόδους είναι τα παγωμένα πόδια.
Όλες οι λαστιχένιες κάλτσες και τα μποτάκια της αγοράς είναι κοντά,  μέχρι λίγο πάνω από τον αστράγαλο.  Τι κι αν είναι χοντρά ή διπλά και τριπλά,  στην πρώτη επαφή με τη θάλασσα παίρνουν νερό.
Μετά,  τελείωσε,  είσαι καταδικασμένος να συνεχίζεις σαν με τα πέλματα στην κατάψυξη.  Και  είναι εντελώς ανοικονόμητη λύση το ολόκληρο στεγανό παντελόνι μόνο και μόνο για να κρατιούνται στεγνά τα πέλματα,  αφού το υπόλοιπο πόδι στα κλειστά σκάφη πραγματικά δεν χρειάζεται προφύλαξη,  η βερμούδα φτάνει και περισσεύει. 
Εδώ,  η φαντασία μου έχει κολλήσει και ζητάει ιδέες...

http://www.chillcheater.com/aqshop/catal...2604&page= Δεν θα ξαναποσταρω αλλο για την ενδυμασια παιδια..! Η Reed εκανε αυτο που δν εχει κανει κανεις. fabric εσωτερικα δλδ φοδρα απο φουτερ λεπτη για μονωση και εξωτερικα ενα υλικο πληρες αδιαβροχο πληρως ελαστικο που δν κολλα σαν το νεοπρεν αλλα εινια κλασεις ανωτερο γιατι ειναι διαπνεον. Οτιδηποτε και αλλο αν παρετε οσα λεφτα και αν δωσετε ΑΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ REED τοτε δν θα ξανααγορασετε τιποτα αλλο για προστασια απο το νερο και το κρυο.

Γιωργο οι καλτσες που σου εδωσα ειναι οτι χρειαζεσαι, σε συνδυασμο με ενα νεοπρεν μποτακι και εισαι οκ. Μην μου πεις παλι οτι εισαι κατα των διαδικτυακων αγορων γιατι ειναι οτι καλυτερο υπαρχει διεθνως..
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#14
Το γάντι της Reed  σε βόλεψε?. Έχεις καλή λαβή στο κουπί??
Reply
#15
(09-27-2012, 05:58 PM)thanassis link Wrote: Το γάντι της Reed  σε βόλεψε?. Έχεις καλή λαβή στο κουπί??

Δυστυχως δεν εχω δοκιμασει τα γαντια, ισως σε μια επομενη παραγγελια.. Wink
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#16
(09-27-2012, 04:00 AM)giorgos ormanoglou link Wrote: Πραγματικά ένα πρόβλημα που δεν έχω καταφέρει να λύσω στις χειμωνιάτικες εξόδους είναι τα παγωμένα πόδια.
Όλες οι λαστιχένιες κάλτσες και τα μποτάκια της αγοράς είναι κοντά,  μέχρι λίγο πάνω από τον αστράγαλο.  Τι κι αν είναι χοντρά ή διπλά και τριπλά,  στην πρώτη επαφή με τη θάλασσα παίρνουν νερό.
Μετά,  τελείωσε,  είσαι καταδικασμένος να συνεχίζεις σαν με τα πέλματα στην κατάψυξη.  Και  είναι εντελώς ανοικονόμητη λύση το ολόκληρο στεγανό παντελόνι μόνο και μόνο για να κρατιούνται στεγνά τα πέλματα,  αφού το υπόλοιπο πόδι στα κλειστά σκάφη πραγματικά δεν χρειάζεται προφύλαξη,  η βερμούδα φτάνει και περισσεύει. 
Εδώ,  η φαντασία μου έχει κολλήσει και ζητάει ιδέες...
Εγώ φοράω τα μακρια seal skinz με τα crocs ( τα λαστιχένια καλοκαιρινα παπουτσάκια) και είμαι οκ. Φτάνουν μέχρι το γόνατο και φροντίζω να μήν βάλουν νερό από πάνω. Αλλά και όταν αυτό δέν έιναι εφικτό και βάλουν λίγο νερό από πάνω δέν παγώνουν τα πόδια μου...Βέβαια στο δικό μου καγιάκ μπορώ να την βγάλω τελέιως στεγνός μέχρι και τρία-τέσσερα ΒΦ ( αναλόγως την πλέυση και την κατάσταση της θάλασσας...
http://www.sealskinz.com/socks

Reply
#17
ψάχνωντας και εγω για χειμερινή και φθινοπωρινή ενδυμασία μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες όπως:

τι διαφορά έχουν οι paddlesuits από τις drysuits που συνήθως έχουν και μεγάλη διαφορά στην τιμή;
οι paddle suits διαπνέουν τόσο καλά όσο ta goretex έτσι ώστε να μην κινδυνεύεις να ιδρώσεις με έντονο κουπί;

από την πρόταση του άγγελου για τα reed βρήκα αυτή :
http://www.chillcheater.com/aqshop/catal...=208&page=
αυτή η φόρμα σε συνδυασμό με τις αντίστοιχες κάλτσες-παπούτσια-γάντια και εσωτερικά εσωθερμικά baselayers, θα μπορούσα να καγιακάρω σε χιονισμένο τοπίο όπως μια χιονισμένη λίμνη χωρίς να έχω πρόβλημα;

Reply
#18
(10-03-2012, 05:20 PM)hakem link Wrote: ψάχνωντας και εγω για χειμερινή και φθινοπωρινή ενδυμασία μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες όπως:

τι διαφορά έχουν οι paddlesuits από τις drysuits που συνήθως έχουν και μεγάλη διαφορά στην τιμή;
οι paddle suits διαπνέουν τόσο καλά όσο ta goretex έτσι ώστε να μην κινδυνεύεις να ιδρώσεις με έντονο κουπί;

από την πρόταση του άγγελου για τα reed βρήκα αυτή :
http://www.chillcheater.com/aqshop/catal...=208&page=
αυτή η φόρμα σε συνδυασμό με τις αντίστοιχες κάλτσες-παπούτσια-γάντια και εσωτερικά εσωθερμικά baselayers, θα μπορούσα να καγιακάρω σε χιονισμένο τοπίο όπως μια χιονισμένη λίμνη χωρίς να έχω πρόβλημα;

Το paddlesuit ειναι λιγο πιο εξειδικευμενο για κωπηλασια ενω τα drysuit μπορει να χρησιμοποιηθουν και σε αλλα σπορ Ιωακειμ. Απο το συγκεριμενο λινκ που εβαλες σε συνθηκες Ελλαδας ακομα και σε βαρυ Ελληνικο χειμωνα με φανελακι εσωτερικα εισαι πληρως καλυμμενος, ζεστος οσο πρεπει, ανετος και στεγνος. Ειναι πραγματι οτι καλυτερο. Κανε τις μετρησεις οπως λεει στο site, και αυτοι θα στην σεταρουν οπως πρεπει και θα μπορεις να φορεσεις απο μεσα ακομα και ενα φλης και φορμα αν θες απο κατω για τα ποδια. Λιγο προσοχη θελουν ολες αυτες οι στολες οταν μπαινοβγαινεις απο το καγιακ για να μην τις σκισεις στην περιοχη των μηρων. Ειναι χοντρες μεν αλλα θελουν προσοχη..Για πιο οικονομικα μπορεις να παρεις μονο το dry top και στα ποδια να φορας νεοπρεν ή κατι αλλο, εξαρταται απο τα γουστα καθενος Smile Smile Smile
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#19
έχεις δίκιο άγγελε, μάλλον θα προσανατολιστώ στο  dry top, που νομίζω ότι με τον λοιπό εξοπλισμό για τα άκρα, θα είναι μια χαρά και σε χιόνι με εσωθερμμικό εσωτερικό. Εάν τα οικονομικά με επιτρέψουν να τα πάρω αυτόν τον χειμώνα θα καλέσω για συνάντηση σε καμια λίμνη πλαστήρα ή όπου αλλού χιονίσει!!!  Smile




Reply
#20
γεια χαρα σε ολους αλλα δεν εχετε ακουσει η χρησιμοποιησει  σε ολοημερη βροχη και χιονοπτωση το goretex (πολλα επιμερους ειδη με ποικιλα χαρακτηριστικα).μυθος η υποτιθεμενη αισθηση βαρους και τελικα πιστεψτε με οτι στους -15 να ανηφοριζεις ενα βουνο δεν παιζεις .το ξερω οτι μιλαμε για καγιακ και οχι για βουνο.η υποθερμια ειναι και καταληγει να γινει μεχρι και θανατηφορα(αιτια πνιγμου)οπως ξερουν ολοι αν βραχεις σε συνδυασμο με το windchillefect..κατα τα αλλα πρωτη φορα στελνω μηνυμα και ειμαι χαρουμενος αλλα και προβληματισμενος για την ΄'αισθηση΄'  και την ακριβεια καποιων πραγματων που γραφονται(παντα καλοπροαιρετα).πρεπει να δηλωνεται σαν προσωπικη αποψη και εμπειρια κατι και οχι σαν νομος καποιων γκουρου του ειδους.να διωξουμε το ελληνικο χαρακτηριστικο της ''αυθεντιας'' και πολυγνωσιας.χαρακτηριστικο παραδειγμα τα τρελα μποφωρ που ολοι ακουω και βλεπω να δαμαζουν και ακομα φοβαμαι οτι υπαρχει αγνοια και υπερβολη για αυτη τη μοναδα μετρησης.θα αναγκαστω και εγω να κομπασω και να πω οτι αυτα που γραφω προκυπτουν απο γνωσεις και εμπειρια(μικρη δηλ. 15!!!!χρονια) σχολων χειμερινου βουνου,καταδυσης scuba,ιστιοπλοιας,αναριχησης.τελειωνοντας θα μου αρεσε επιτελους να διαβασω καποτε οτι τυπικα σε ολο τον κοσμο το καγιακ το μαθαινουν και μεταφερουν γνωσεις μονο οι εκπαιδευμενοι και πιστοποιημενοι γνωστες σε εμας τους αρχαριουςκαι οχι οι χρηστες του δικτυου στην οθονη τους. επιθυμω καλοπροαιρετη απαντηση και σχολια.παντα φιλικα
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)