Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RTM Disco+
#1
Αγαπητοί συνάδελφοι χαιρετώ,

φέτος που έκανα sea kayak για πρώτη φορά ("κλέβοντας" ένα μονοθέσιο sit-on top ενός φίλου, αρκετά παλιό και ταλαιπωρημένο και το μοντέλο του οποίου μου διαφεύγει) έχω αποφασίσει αμετάκλητα να πάρω το δικό μου εργαλείο και να ασχοληθώ σοβαρά με το σπορ. Είμαι 32 χρονών και από τα 16 έχω αγαπήσει και ασχοληθεί με τη θάλασσα με πολλούς τρόπους (κολύμπι, ψάρεμα από γιαλό και από καϊκι, jet ski κλπ) και νιώθω ότι ανακάλυψα αυτό που μου ταιριάζει. Γι' αυτό θέλω να κάνω σοβαρές επιλογές και θέλω να απευθυνθώ σε έμπειρους ανθρώπους που ξέρουν.

Έχοντας μελετήσει στο internet διάφορες επιλογές, έχω καταλήξει στο Disco+ της RTM (κλικ εδώ). Οι λόγοι είναι εξής:

-Θεωρώ ότι είναι ευσταθές και αξιόπιστο λόγω του μεγάλου μήκους (428cm) καθώς και ευέλικτο και "φιλικό" για αρχάριο λόγω χαμηλού βάρους (23kg). Με άλλα λόγια, είναι η χρυσή τομή που και σου επιτρέπει και να κάνεις την αρχή και να κάνεις τις πρώτες τολμηρές διαδρομές σου.

-Η τιμή του είναι προσιτή (729 ευρώ), (κλικ εδώ). Δεν είναι ούτε ενός φτηνού καρυδότσουφλου για να πλατσουρίζεις στην παραλία ούτε ενός επαγγελματικού σκάφους. Άλλωστε νομίζω ότι δεν έχει νόημα σαν αρχάριος να πάρω ένα top σκάφος που θα είναι και πιο απαιτητικό.

-Ειναι όμορφο (έχει ωραίες καμπύλες και είμαι fan των καμπυλών ;D).

-Η εταιρεία που το κατασκευάζει είναι απ' ότι διαπίστωσα σοβαρή με καλό όνομα στο χώρο (κάνω λάθοςWink. Με την ευκαιρία βρήκα και ένα σχετικό βίντεο:

KAYAK RTM DISCO ODISEA KAYAKS

Οι ερωτήσεις που έχω λοιπόν είναι οι εξής:

-Είναι το εν λόγω σκάφος καλό όσον αφορά την σχέση απόδοσης-τιμής; Υπάρχουν άλλες προτάσεις ίσες ή καλύτερες (της τάξης των 700-800 ευρώ);

-Ταιριάζει στη δική μου περίπτωση (αρχάριος) για να μυηθώ σωστά στο σπορ στην αρχή, αλλά και στη συνέχεια για να ανταποκριθεί στις αυξημένες μου απαιτήσεις. όταν με το καλό γίνω πιο έμπειρος και "τολμηρός";

-Το ότι είναι sit-on top παίζει σημαντικό ρόλο; Απ' ότι έχω παρατηρήσει, οι έμπειροι του σπορ χρησιμοποιούν σκάφη όπου το κορμί από τη μέση και κάτω βρίσκεται εντός του σκάφους ("βαθιάς καρίνας", σωστάWink. Έχω λοιπόν μία απορία πάνω σε αυτό: Αν, ο μη γένοιτο, ένα τέτοιο σκάφος αναποδογυρίσει (λόγω π.χ. θαλασσοταραχής), ο απεγκλωβισμός από αυτό δεν είναι δύσκολος; Δεν υπάρχει περίπτωση να σε παγιδεύσει ένα τέτοιο σκάφος κάτω από το νερό με το μισό σου κορμί εντός του να σε εμποδίζει;  ???

Θα αναφέρω κάποια πρόσθετα στοιχεία που ίσως βοηθήσουν: είμαι όπως είπα 32 ετών, με καλή σχέση με το υγρό στοιχείο, ύψος 1.86m, βάρος 93 κιλά (fit, όχι μπάκα  ;D) και καλή φυσική κατάσταση (τρέξιμο και κολύμπι σε σεβαστές αποστάσεις, βάρη όλο το χρόνο). Btw το εν λόγω σκάφος έχει ωφέλιμο φορτίο 130kg.

-Τέλος, το σκάφος προσφέρεται για ψάρεμα; Ιδιαίτερα θα με ενδιέφερε ψάρεμα με καθετή. Τι γνώμη έχετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Θα λάβω πολύ σοβαρά υπόψην τις παρατηρήσεις σας. Smile

ΥΓ: Τα σκάφη αυτού του είδους δηλώνονται στην εφορία; Το λέω γιατί στο car.gr που μπήκα για να ψάξω για μεταχειρισμένα είδα ένα σκάφος που είχε πάνω του κολλημένο σήμα τελών κυκλοφορίας! :o Γενικά με την εφορία τι παίζει;.... ???
Reply
#2
Γεια χαρά και καλώς ήρθες στη παρέα
Αναφορικά με τους προβληματισμούς σου θα ήθελα να παραθέσω τα εξής

1. Τα Sit In Kayaks (SINK) δεν είναι και τα ιδανικότερα σκάφη για ψάρεμα και δη καθετές (για καμιά συρτή ίσως), ειναι σκάφη που σου δίνουν μεγαλύτερες ταχύτητες κατά κανόνα άρα και την δυνατότητα  να καλύψεις μεγαλύτερες αποστάσεις .Είναι πιο απαιτητικά τεχνικά και απαιτούν κάποια
εκπαίδευση θα λέγαμε (κυρίως στο τομέα των διάφορων τεχνικών αυτοδιάσωσης δηλ της επανεισόδου στο καγιακ μετά από κάποια πτώση ,η οποία συνήθως συμβαίνει όταν οι συνθήκες δεν είναι και οι ιδανικές - νομος του Μέρφι)

2. Για το Disco : Δεν θα στο πρότεινα καθώς είναι ένα στενό σκαφάκι και εσύ είσαι ψηλός σχετικά και το κέντρο βάρους θα βγαίνει ψηλά ,όσον αφορά τη τιμή του είναι καλή αλλά είναι στη γυμνή έκδοση  οπότε αν θέλεις να βάλεις και κάποια έξτρα εξοπλισμό για ψάρεμα πχ θα φτάσεις σε ποσά που αντιστοιχούν σε σκάφη πιο βολικά και για βόλτα και για ψάρεμα.
Ιδιαίτερα για καθετή δεν θα στο συνιστούσα καθώς είναι στενό και το μπότζι θα σε κούραζε γρήγορα σε τέτοια περίπτωση. Καλύτερα να κοιτάξεις κάποια άλλα σκαφάκια σχεδιασμένα για αυτό το λόγο (πχ Prowler 13 , Moken 12 ,Perception Search  κ.α.) αν  η ενασχόληση με το " ψάρεμα με καγιάκ"  θα είναι μέσα στα ενδιαφέροντά σου .

3. Τα σκάφη αυτά δεν δηλώνονται στην εφορία  ούτε πρόκειται.

Reply
#3
Φίλε Sea Lover καλωσόρισες στην παρέα μας. Θα σου πώ και γώ την ταπεινή μου γνώμη για το RTM Disco. Σαν ιδιοκτήτης RTM (Ocean Duo), μπορώ να πώ ότι τα καγιάκ της συκγεκριμένης εταιρείας έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, καλό πλαστικό και καλές γραμμές για την κατηγορία τους. Θα τα συνιστούσα ανεπιφύλακτα στον καθένα.
Για το συγκεκριμένο μοντέλο τώρα, πιστεύω ότι είναι ένα πολύ όμορφο καγιάκ, πολύ γρήγορο αλλά όχι και τόσο σταθερό. Επίσης έχω ακούσει πολλούς να λένε ότι δεν είναι και τόσο βολικό ιδιαίτερα για αυτούς με μεγάλα πόδια, γι΄αυτό προσπάθησε να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις..... Wink Ελπίζω να βοήθησα...
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#4
εγω να πω την αληθεια το εκλεισα απο ενα μαγαζι και πριν το παρω το ειδα και απο κοντα για να δω μην εχει καμια γρατσουνια +οτι η μεταφορικη ζητουσε τεραστια ποσα Smile
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#5
Εμένα πάντως μου  -όπως το είδα στον σύνδεσμο-  μου άρεσε,  αν έπεφτε στα χέρια μου θα του έβγαζα τον αδόξαστο.
Και για να φτάσουμε να πω καλή κουβέντα για σιτ – ον…  ή μου σάλεψε ή μου κάθισε..
Reply
#6
!!!!!!! ??? Wink
Μήτσος.
Reply
#7
Eιχα το bic scapa πολυ παρομοιο σε διαστασεις με το RTM καθετή ουτε καν θα το σκεφτομουν καθως το υψηλο κεντρο βαρους σε ριχνει για πλακα.
Η πας για sit-on φαρδυ και αργο αν σε ενδιαφερει κυριως το ψαρεμα, αν και πιστευω πως αν αγορασεις τετοιο σκαφος σε λιγους μηνες θα το βαζεις αγγελια για να παρεις ενα sit-in.
Πριν λιγες μερες εκανα μαθηματα σε δυο κοριτσακια χωρις προηγουμενη εμπειρια σε sit-in αφου τους εδειξα λιγα βασικα τα τουμπαρισα για να τους δειξω ποσο φυσικο ειναι το να βγεις εξω και να τους φυγει ο φοβος του τουμπαρισματος, σε δευτερολεπτα βγηκαν!
Σε ποια περιοχη εισαι? Σιγουρα καποιος θα βρισκεται κοντα για να δοκιμασεις πρωτα 
Reply
#8
Sit in και ψάρεμα είναι έννοιες που δεν συμβαδίζουν εύκολα (ξέχνα το , δε βολεύει)

Από μια δική μου εκτενή αναζήτηση παλιότερα στα διάφορα διαδικτυακά φόρα σχετικά με ψάρεμα με καγιάκ ,οι περισσότεροι χρησιμοποιούσαν μοντέλα της Ocean-Kayak (κυρίως τα Prowler 13 -15) ή τα Hobie (μοναδικό μειονέκτημα το υψηλό κόστος), κάτι λέει αυτό....

Ως κάτοχος σκάφους 4,5 μέτρων σου προτείνω να πάρεις κάτι τουλάχιστον 4μ (κάτω όριο κατ'εμέ) ή και μεγαλύτερο αν η αποθήκευσή του δεν αποτελεί πρόβλημα για σένα,για να ευχαριστηθείς βόλτες και ψαρέματα

Τα μικρότερα (3-3,5μ) είναι απλώς ....οδοντόκρεμες,μοναδικό τους πλεονέκτημα είναι ότι τα φορτώνεις ευκολότερα στη σχάρα του αυτοκινήτου.Σε τελική ανάλυση το καγιάκ το παίρνεις για τη θάλασσα και όχι για την εθνική οδό.

Και μην νομίζεις ότι εχουν και μεγάλες διαφορές στη τιμή τα μικρά από τα μεγαλύτερα (μιλάω για σκάφη με τα ίδια επίπεδα εξοπλισμού)

Επίσης μην κάνεις το λάθος να υποθέσεις ότι καγιάκ το ένα καγιάκ και το άλλο , οι διαφορές φαίνονται στη θάλασσα και είναι εμφανέστατες ειδικά όταν οι συνθήκες δεν είναι  οι καλύτερες (εκεί συνήθως αποδεικνύεται ότι η φθηνότερη επιλογή ισοδυναμεί με απόλυτο πέταμα χρημάτων).

Ελπίζω να βοήθησα


Reply
#9
'Eχω καταντήσει γραφικός...αλλά θα το ξαναπώ....Τα καγιάκ είναι σαν τις γυναίκες..άμα σου μπεί στο μάτι τελείωσε...και αυτό το άτιμο έχει ωραίες καμπύλες.... WinkΆμα το γουστάρεις πάρ'το. Μόνο να χωράς μέσα.
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#10
(09-03-2012, 09:12 PM)giorgos ormanoglou link Wrote: Εμένα πάντως μου  -όπως το είδα στον σύνδεσμο-  μου άρεσε,  αν έπεφτε στα χέρια μου θα του έβγαζα τον αδόξαστο.
Και για να φτάσουμε να πω καλή κουβέντα για σιτ – ον…  ή μου σάλεψε ή μου κάθισε..
Για να μην σε παρασύρω,  μέσα στην ευθυμία μου,  σε λάθος συμβουλή,  η σοβαρή μου άποψη ταυτίζεται με αυτή που αναλύει παραπάνω ο nikolaus
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)