Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ιόνιο για καγιάκ, αλλά πού;
#5
Τις εκτεθειμένες στην ανοικτή θάλασσα δυτικές ακτές  -αν και πιο καθαρές,  φρέσκιες και ατόφιες-  θα συνιστούσα να τις ξεχάσετε,  με αυτό το σκάφος υπάρχει ενδεχόμενο να δυσκολεύεστε να επιστρέφετε στις αφετηρίες σας.
Στις δυτικές,  αφού είσαι δυνατός κωπηλάτης και με την προϋπόθεση πως έχεις εξοικειωθεί με τον εξειδικευμένο παλμό της κουπιάς στο καγιάκ,  δύσκολα θα προκύψει τέτοιο ζήτημα και παντού απλώνει ή ίδια ομορφιά,  αλλά θέλω να σε προειδοποιήσω για κάτι άλλο. 
Μέχρι τέλος Αυγούστου  -τουλάχιστον-  ο γιαλός κυριαρχείται ασφυκτικά από κότερα και φουσκωτά ξένων τουριστών,  και όχι μόνο η αποκλειστικότητα στις «ερημικές» παραλίες,  αλλά και απλά η προσέγγιση είναι στα δημοφιλή σημεία αδύνατη.  Ετοιμαστείτε για τοπίο που θα θυμίζει,  μέρα – νύχτα,  πλατεία Ομονοίας με τα αυτοκίνητα – εφιαλτική συμφόρηση παντού!
Ιδίαν αντίληψη  -από την οποία και σου μεταφέρω εικόνες-  έχω μόνο για την νοτιοανατολική Λευκάδα,  αφού η γυναίκα μου κατάγεται από το Μεγανήσι και το επισκέπτομαι είκοσι χρόνια – τα δέκα τελευταία με καγιάκ. 
Αν είναι μέσα στις δυνατότητές σας ημερήσιες αποστάσεις 10 - 20 ναυτ.  μιλίων,  και δεν σας φοβίζουν διάπλοι μέχρι 5 ν.μ.,  οι εξορμήσεις προς Μαδουρή,  Σπάρτη,  Σκορπίδι,  Σκορπιό,  Μεγανήσι,  Κάλαμο,  Καστό,  Αρκούδι,  Άτοκο,  θα σας μείνουν σίγουρα αξέχαστες.
Και μόνη η ευκαιρία να περιπλεύσω το Σκορπιό,  όπου η ανθρώπινη παρέμβαση δένει  ανεπανάληπτα με το φυσικό περιβάλλον,  θα με έκανε να την προτιμήσω.
Καλές σας διακοπές.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Ιόνιο για καγιάκ, αλλά πού; - by giorgos ormanoglou - 08-14-2012, 03:30 AM
Απ: Ιόνιο για καγιάκ, αλλά πού; - by giorgos ormanoglou - 08-14-2012, 03:22 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)