Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
κανο και ασφαλεια
#1
1.Πώς μπορώ να ασφαλίσω το κανό μου απο κλοπές;;;

2.συμφερει να αγορασω ενα μεταχειρισμενο κανο;;;
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#2
Nα το κλειδωνεις σε ενα σταθερο σημειο με καποιο τροπο ή να το ασφαλίζεις σε κλειστό χώρο. Smile

Ναι η επιλογή μτχ κανώ συμφέρει αν σκεφτείς ότι το καγιάκ μου το πούλησα μετά από 11 μήνες στην μισή τιμή και ήταν ολοκαίνουργιο ναι συμφέρει αν βρεις καλή ευκαιρία.
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#3
απο που ομως να το ασφαλισω;;;;;;Τα χερουλια μπορει ανετα καποιος να τα κοψει.
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#4
Και συναγερμό να του βάλεις θα στο κλέψουν αν θέλουν. Δεν υπάρχει τρόπος να το ασφαλίσεις εύκολος.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αν έχεις 2 σταθερά σημεία εκεί που το αφήνεις να περάσεις αλυσίδες από εμπρός και πίσω ώστε να μην μπορούν να το βγάλουν.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#5
Πρόχειρα  -με τον καφέ μου,  που λέμε-  σκέφτηκα ότι το ατρακτοειδές σχήμα του καγιάκ μπορεί να ασφαλιστεί με μία μακριά αλυσίδα,  αν χρησιμοποιηθούν δύο λουκέτα.
Τυλίγεις εγκάρσια ένα σφιχτό βρόγχο στη μία πλευρά,  ανάμεσα στη άκρη και το πλατύτερο τμήμα και τον ασφαλίζεις με λουκέτο. 
Απλώνεις ύστερα τεντωμένο,  χωρίς μπόσικα,  το ελεύθερο μήκος της αλυσίδας,  προσπερνάς το πλατύ τμήμα και πριν την άλλη άκρη τυλίγεις σφιχτά ένα δεύτερο βρόγχο που ομοίως ασφαλίζεις με άλλο λουκέτο. 
Οι δύο βρόγχοι δεν μπορούν να γλιστρήσουν κατά μήκος του σκάφους ούτε προς το κέντρο,  γιατί το σκαρί πλαταίνει,  αλλά ούτε και προς τις άκρες,  γιατί τους συγκρατεί η τεντωμένη αλυσίδα.
Το ευθύγραμμο σκέλος της αλυσίδας μπορεί κάλλιστα να περνάει από κάποιο κάγκελο ή να αγκαλιάζει έναν στύλο.


Reply
#6
(07-24-2012, 06:50 PM)giorgos ormanoglou link Wrote: Πρόχειρα  -με τον καφέ μου,  που λέμε-  σκέφτηκα ότι το ατρακτοειδές σχήμα του καγιάκ μπορεί να ασφαλιστεί με μία μακριά αλυσίδα,  αν χρησιμοποιηθούν δύο λουκέτα.
Τυλίγεις εγκάρσια ένα σφιχτό βρόγχο στη μία πλευρά,  ανάμεσα στη άκρη και το πλατύτερο τμήμα και τον ασφαλίζεις με λουκέτο. 
Απλώνεις ύστερα τεντωμένο,  χωρίς μπόσικα,  το ελεύθερο μήκος της αλυσίδας,  προσπερνάς το πλατύ τμήμα και πριν την άλλη άκρη τυλίγεις σφιχτά ένα δεύτερο βρόγχο που ομοίως ασφαλίζεις με άλλο λουκέτο. 
Οι δύο βρόγχοι δεν μπορούν να γλιστρήσουν κατά μήκος του σκάφους ούτε προς το κέντρο,  γιατί το σκαρί πλαταίνει,  αλλά ούτε και προς τις άκρες,  γιατί τους συγκρατεί η τεντωμένη αλυσίδα.
Το ευθύγραμμο σκέλος της αλυσίδας μπορεί κάλλιστα να περνάει από κάποιο κάγκελο ή να αγκαλιάζει έναν στύλο.
θυμίζει λουκάνικο (σάκο) του ναυτικού
φίλε έχεις δει πόσο εύκολα κόβεται μια αλυσίδα?...  εινια] υπόθεση 10"  να την κόψει...
νομίζω οτι ο όγκος και το μήκος του κανό ειναι το εμπόδιο για την κλοπή... θέλει όχημα για να το φορτώσει και μεταφορά, εάν έχει το χρόνο ..το όχημα...κλπ  δεν θα κολλήσει στην αλυσίδα θα  την  σπάσει
Reply
#7
(07-24-2012, 08:46 PM)mike1962 link Wrote: [quote author=giorgos ormanoglou link=topic=207.msg1504#msg1504 date=1343155859]

νομίζω οτι ο όγκος και το μήκος του κανό ειναι το εμπόδιο για την κλοπή... θέλει όχημα για να το φορτώσει και μεταφορά, εάν έχει το χρόνο ..το όχημα...κλπ  δεν θα κολλήσει στην αλυσίδα θα  την  σπάσει
Πράγματι,  κανείς ποτέ δεν θα κλέψει καγιάκ δια ξηράς.  Ο κίνδυνος είναι σε περίπτωση διανυκτέρευσης στην ίδια την ακρογιαλιά,  από κατόχους σκαφών.
Reply
#8
Εμένα μου φαίνεται πολύ εύκολο.Αν είναι δύο άτομα το παιρνουν το βάζουν στην οροφη και φεύγουν.Αλλα η ιδέα του Γιώργου μου φαίνεται καλή.Αν το δεσω και με αλυσιδα ποδηλάτου θα είναι ακόμα καλύτερα γιατί ειναι κατασκευασμένη απο συρματόσχοινο και απο εξω ειναι με χοντρό πλαστικο.
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)