Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pro Fisherman COBRA η Prowler Trident 13
#1
Καλησπέρα στην εκλεκτή παρέα. Σας γράφω απο την ακριτική Λήμνο.Το νησί έχει καταπληκτικές παραλίες στις οποίες μεταβαίνεις μόνο ακτοπλοϊκώς. Ζητώ την άποψη σας για τα συγκεκριμένα σκάφη, για εκδρομές και ψάρεμα. Παρόλο που η θάλασσα εδω πέρα είναι νεκρή απο ψάρια οι λιμενικοί ασχολούνται μόνο με τους ερασιτέχνες κάνοντας τους μέχρι και αλκοτέστ στη θάλασσα,αφήνοντας τα μεγάλα γρι γρι και μηχανότρατες να οργώνουν κυριολεκτικά τον βυθό.Πρόσφατα κάτι γνωστοί μου έκαναν την διαδρομή Λήμνος Αγ. Ευστράτιος, ενα νησάκι 21 νμ, νότια κάτι το οποίο με εντυπωσίασε και με πρίζωσε ταυτόχρονα.Οι απόψεις των ειδικών ελπίζω να με βοηθήσουν να κατασταλάξω.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Reply
#2
Τα χαιρετίσματα μας στην Λήμνο, φίλε και τα δύο σκάφη είναι πάρα πολύ καλά, οι δύο αυτές εταιρίες "παλεύουν" συνέχεια μεταξύ τους .Εγώ προσωπικά θα διάλεγα το cobra για τους εξείς λόγους ......α) Με συναρπάζει το όνομα, COBRAAA, επιθετικό ρε παιδί μου..Mου θυμίζει ένα Κάτας που κάναμε στο καράτε... β) Είναι 2 κιλά ελαφρύτερο που για μένα σημαίνει αγώνα και έρευνα για καλύτερα υλικά. Βέβαια δεν έχω ιδέα από τιμές...ίσως αν εγώ έπρεπε να πληρώσω..να άφηνα τις μαλα**** και να διάλεγα το καλύτερο πακέτο......έχουμε και κρίση...
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#3
Prowler 13 Trident με κλειστά μάτια αν σε ενδιαφέρει το ψάρεμα .
Reply
#4
Καλησπέρα φίλε Nikolaus... Smile

Καταρχάς να σου πώ οτι είμαι rockie και εγώ στο hobby και το σκάφος μου δεν έχει κλείσει 10 μέρες στην κατοχή μου.

Εγώ έχω ένα Prowler 13 και είμαι πολύ ευχαριστιμένος. Αλλά δεν θα στο πρωτείνω....αλλά θα προσπαθήσω να κάνω μια σύγκριση μεταξί των δύο σκαφών που παραθέτεις, προσθέτοντας και την δικιά μου μικρή εμπειρία. Η αποφάση δικιά σου.

Οι βασικες διαφορές του Prowler 13 με το Pro Fisherman απο όσο είδα στο site της Cobra είναι οι παρακάτω:

Ocean Prowler 13 (Version Trident) vs Cobra Pro Fisherman Specs:

Μήκος:  4,10 vs 4,15
Πλάτος: 74,9 vs 73
Βαρος: 25,4 vs 24
Max Βάρος: 215,5 vs 205

Απο όσο μπορώ να καταλάβω απο τα βασικά χαρακτιριστικά τους τα σκάφοι είναι παρόμοια. Στις λεπτομέρειες και απο την λίγη εμπειρία μου μου φένεται ότι:

To Ocean όντας λίγο ποιο φαρδύ και κατά ελάχιστα ποιό μικρό θα είναι λίγο ποιο σταθερό και συκώνει και περισσότερο βάρος. Απο την άλλη το Cobra πρέπει να είναι ελάχιστα ποιό γρήγορο καθώς είναι λίγο μακρύτερο και στενότερο. Δικιά μου άποψη και ειδικά αν το θέλεις για ψάρεμα το περισσότερο βάρος με μεγαλύτερη σταθερότητα είναι ποιο συμαντικά στοιχεία απο την ταχύτητα. Αλλά μάλλον επειδή μιλάμε για μικρές διαφορές θα έδινα ένα +0,5 πόντους στο Prowler.

Ocean Prowler 13 (Version Trident) vs Cobra Pro Fisherman Εξοπλισμός:

Μεγάλος αποθηκευτικός χώρος στα πόδια του οδηγού VS μεσαίος αποθηκευτικός χώρος στα πόδια του οδηγού (+0,5 στο Prowler)

Καταπακτή στην πλόρη του σκάφους VS Καταπακτή στην πλόρη του σκάφους (Στο Cobra δεν μπορώ να καταλάβω απο το site αν είναι standard στην βασική έκδοση) (ή tie ή + 1 στο Prowler)

Ανοιχτός αποθηκευτικός χώρος στην πρύμνη του σκάφους με λάστιχο VS Ανοιχτός αποθηκευτικός χώρος στην πρύμνη στου σκάφους με υμάντες (+0,3 στο Prowler)

Τίποτα VS Μικρός αποθηκευτικός χώρος πίσω απο την θέση του οδηγού. (+,05 στο Cobra)

2 Καλαμοθήκες VS 2 Καλαμοθήκες (tie)

Τίποτα VS μικρός ανοιχτός αποθηκευτικός χώρος για ποτίρια και μικροπράγματα στα πλάγια του οδηγού (+ 0,5 στο Cobra)

Κάθισμα Stadard vs Κάθισμα Stantard (tie)

Προδιαγραφόμενες θέσεις για GPS, Βυθόμετρο, πηδάλιο VS Προδιαγραφόμενες θέσεις για GPS, Βυθόμετρο, Υποπόδια, πηδάλιο (tie)

0 Heavy Duty λαβές VS 0 Heavy Duty λαβές (tie)

Υποπόδια VS Προδιαγραφόμενες Θέσεις (+ 1 Prowler)


RTL 1030 US Dollars - περι τα 850€ vs 900 US Dollars- περί 745€ (η ποιό φθηνή που βρίκα στο internet για το Cobra) - Για εμένα εδώ είναι πάλι ψιλό ισσοπαλία καθώς το Cobra έρχετε με λιγότερα έξτρας.

Αντιπρώσοποι:

Ocean Kayaks- Cannibals
Αθήνα: TEL.: +30 210 9969655 (ζητάς τον Κο Σπύρο)
Θεσ/νίκη: TEL.: +30 2310 417015 (δεν ξέρω ποιόν ζητάς  Tongue)

Cobra:
Δεν βρήκα πουθενά στο internet κάποιον αντιπρόσωπο.... :-\

Για να καταλήξω φίλε nikolaus. Με την μικρή εμπειρία που έχω (και δίνω έμφανση στο μικρή....είναι ελάχιστα που ξέρω και τα υπόλοιπα παιδιά εδω μέσα είναι σε θέση να σου δώσουν πολύ καλήτερες και περισσότερες συμβουλές) θεώρω οτι το Prowler 13 Trident είναι η καλήτερη επιλογή. Τα σκάφοι δεν διαφέρουν πάρα πολύ και φένεται και τα δύο να είναι πολύ αξιόμαχα και αξιπλεύσιμα....αλλά κατα την άποψη μου το Prowler κερδίζει λίγο παραπάνω στα σημεία.

Ελπίζω φιλαράκο μου να βοήθησα λιγάκι.

ΥΣ: Σε απάντηση του φίλου μου Vitamin το Cobra μπορεί να είναι συναρπαστικά επιθετικό όνομα.....αλλά το Prowler στα Αγγλικά σημαίνει Θηρευτής (και ποιο συγκεκριμέν ο θηρευτής που διανίει μεγάλες αποστάσεις και καραδωκή για να επιτεθεί στην λία του....κάτι σταν το τσιτάχ ή την λεοπάρδαλη) το οποίο το βρίσκω πολύ ποιό άγριο και επικύνδηνο... Tongue



Reply
#5
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πόσο σου στοίχισε το Τrident 13 γιατί μάλλον εκεί καταλήγω. 
Reply
#6
Φίλε mavsok έχω δεν έχω την Trident έκδωση....έχω την απλή angler του Prowler 13.

Eμένα μου πήγε κάτι παραπάνω απο 1000€ μαζί με βασικό εξοπλισμό. Αν δεν κάνω λάθος, το σκάφος μόνο του είχε γύρω στα 850€. Για την trident έκδωση θεωρώ οτι πρέπει να υπολογίζεις γύρω στα 150-200 ευρώ παραπάνω. Αν το θέλεις για ψάρεμα όμως για τσέκαρε και το Trident Ultra. Φένεται πολύ καλό σκάφος, ολίγο μακρύτερο, αλλά υπερέχει κατα πολύ στις λεπτομέρειες. Βέβαια υποψιάζομαι οτι θα σου πάει κανά 300-400 περισότερο.

Όπως και να έχει, με ένα τηλέφωνο στο cannibals θα σου λύσουν την όποια απορία και θα είναι σε θέση να σε συμβουλέψουν πολύ καλήτερα για τα σκάφοι της Ocean.
Reply
#7
εχω cobra μου το εφεραν απο nz αλλα εχει και εδω αντιπροσωπο...εχω και ενα scupper pwo  το ειχα παρει μεταχειρισμενο...  και οι δυο εταιριες ειναι πολυ καλες  τωρα το τι ερεσει στον καθε εναν ειναι αλλη υποθεση    ασχετο στο cannibal  απαντα ο  ΣΤΑΥΡΟΣ  και οχι σπυρος 
Reply
#8
(07-24-2012, 10:31 AM)Vangos link Wrote: Εγώ έχω ένα Prowler 13 και είμαι πολύ ευχαριστιμένος. Αλλά δεν θα στο πρωτείνω....αλλά θα προσπαθήσω να κάνω μια σύγκριση μεταξί των δύο σκαφών που παραθέτεις, προσθέτοντας και την δικιά μου μικρή εμπειρία. Η αποφάση δικιά σου.

......

Για να καταλήξω φίλε nikolaus. Με την μικρή εμπειρία που έχω (και δίνω έμφανση στο μικρή....είναι ελάχιστα που ξέρω και τα υπόλοιπα παιδιά εδω μέσα είναι σε θέση να σου δώσουν πολύ καλήτερες και περισσότερες συμβουλές) θεώρω οτι το Prowler 13 Trident είναι η καλήτερη επιλογή.

Ελπίζω φιλαράκο μου να βοήθησα λιγάκι.

Γεια χαρά Vangos αλλά

1. Δεν ψαχνω εγώ για σκάφος
2. Πως γίνεται να είσαι πολύ ευχαριστημένος από ένα προιόν το οποίο να θεωρείς καλύτερο από κάποιο άλλο σε μιά σύγκριση των χαρακτηρικών τους που εσύ διενεργείς και να μην το προτείνεις , δεν μπορώ να το καταλάβω  ;D Smile

Άιντε και καλές κουπιές Wink
Reply
#9
Quote:1. Δεν ψαχνω εγώ για σκάφος
2. Πως γίνεται να είσαι πολύ ευχαριστημένος από ένα προϊόν το οποίο να θεωρείς καλύτερο από κάποιο άλλο σε μιά σύγκριση των χαρακτηρικών τους που εσύ διενεργείς και να μην το προτείνεις , δεν μπορώ να το καταλάβω  ;D Smile

Φίλε nikolaus

1. Ναι την κατάλαβα την γκάφα αφού έκανα το post

2. Δεν είμαι σε θέση να προτείνω το σκάφος καθώς
1. Εγώ δεν έχω την έκδοση Trident αλλά την απλή Angler.
2. H χρήση που του κάνω εγώ είναι recreational και όχι για ψάρεμα οπότε μπορεί να μου διαφεύγουν αρκετές λεπτομέρειες που θα ήταν σημαντικές σε περίπτωση που το χρησιμοποιούσα για ψάρεμα.
3. Εγώ είμαι ενας μικρούλης, χαζούλης και άπειρος newbie....δεν είμαι σε θέση να προτείνω συγκεκριμένο σκάφος αλλα μπορώ να βοηθήσω έστω και ελάχιστα στην επιλογή αυτό με ευχαριστή. Αυτό που προσπάθησα να κάνω για να βοηθήσω είναι κάνοντας μια μικρή σύγκριση στα δύο σκάφη να δώσω τροφή για συζήτηση.....Αυτά που κρίνω εγώ σημαντικά μπορεί γενικά να μην έιναι ή να είναι ασήμαντα για άλλους που το θέλουν για άλλη χρήση. Άρα η επιλογή έγκειται στο φίλο μας mavsok και εγώ απλά προσπάθησα να του βοηθήσω λιγάκι στην σύγκριση... Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)