Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
τι καγιακ να επιλεξω?
#1
καλησπερα σε ολουσ..ειμαι νεοσ κ στο αθλημα κ στο forum..σασ βρηκα τυχαια καθωσ εψαχνα για 1 φουσκωτο καγιακ.το παρακολουθω εδω κ 20 μερεσ περιπου κ πρεπει να πω οτι ειναι καταπληκτικο..Να μπω στο θεμα.αγορασα με τον κολλητο μου πριν 1 μηνα ενα sevylor riviera,το πηραμε για βολτουλα στη παραλια,γιατι κανουμε συχνα καμπινγκ,οποτε ειναι καλη παρεουλα..τελικα το καγιακ ειναι πολυ χαλια..δεν παει με τιποτα ευθεια κ δεν προχωραει..το μονο που ειχα ψαξει ηταν να δω κανενα βιντεο στο youtube με το συγκεκριμενο καγιακ κ μου φαινοταν ok..καταρχην να αναφερω οτι παω αποκλειστικα παλι για φουσκωτο καγιακ γιατι δεν υπαρχει χωρος..το skeg που μπαινει σε καποια καγιακ της sevylor κανει τιποτα στην ευθυγραμιση του καγιακ?αν μπορειτε να μου προτεινεται κατι σε καγιακ θα το εκτιμουσα.θα προτιμουσα σε χρηματα μεχρι 400 ευρω περιπου,για 2θεσιο..εχω δει το sevylor canyon..το εχει δοκιμασει κανενας?
Reply
#2
Δυστυχώς φτηνό φουσκωτό καγιακ και σωστή ευθύγραμμη πλεύση είναι έννοιες ψιλοασύμβατες .
Αν θές οπωσδήποτε φουσκωτό θα ανεβείς αρκετά ψηλότερα σε τιμές.
Βασικά το μόνο που αξίζει πραγματικά (ίσως  το καλύτερο) είναι το Advanced Elements Frame II Convertible
Reply
#3
leonardo10686, μια παράκληση να γράφεται με τόνους ώστε να διαβάζουμε εύκολα το κείμενο.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#4
Όπως έγραψα και παλιότερα σε άλλο φίλο που έψαχνε, το φουσκωτό καγιάκ είναι πεταμένα λεφτά.
Ρίξε μια ματιά και εδώ http://www.sea-kayak.gr/index.php/topic,141.0.html
Την έχω πατήσει και εγώ και προσπαθώ να "σώσω" όσους μπορώ.
Reply
#5
Τα  περισσότερα φουσκωτά της αγοράς,  όπως και το sevylor canyon που καλοκοιτάζεις,  είναι ποταμίσια. 
Σεβασμός στις  προδιαγραφές του ίδιου του κατασκευαστή.
Reply
#6
ευχαριστω πολυ για την συντομη απαντηση..το skeg δεν μου ειπατε κανει τιποτα στα φθηνα καγιακ(sevylor canyon,colorado,adventure)?να ξαναπω οτι δεν θελω κατι σε πολυ καλο απλα να πηγαινω καπωσ ευθεια εστω κ με skeg..συγνωμη για τουσ τονουσ αλλα δεν ξερω πως μπαινουν..
Reply
#7
Η sevylor βγάζει ένα σκεγκ,  για τα πολύ φθηνά μοντέλα – παιδικά παιχνίδια.  Στα αξιοπρεπή σκάφη,  όμως,  ΔΕΝ βάζει την κατάλληλη υποδομή για την εφαρμογή του,  ακριβώς γιατί σέβεται τον ποταμίσιο χαρακτήρα τους.
Στο sevylor river,  που παίδευα 5 χρόνια,  είχα προσαρμόσει ένα τέτοιο πτερύγιο με χειρουργική πατέντα.  Ανεπιφύλακτα μπορώ να σε βεβαιώσω πως εξασφαλίζει την ευθυπλοϊα.  Το αποκριάτικο γαϊτανάκι σταματάει.
Ποιο όμως το συνολικό όφελος;  Στα 3,5 μποφόρ κόντρα άνεμο το σκάφος ακινητοποιείται και μπορεί να καταλήξει επικίνδυνο.
Δεχθείτε επιτέλους,  ότι άλλο τα καγιάκ στα κινούμενα νερά των ποταμιών,  όπου σε πηγαίνει η ροή του νερού,  και άλλο το θαλασσινό που πρέπει να σε πάει  -και να σε γυρίσει-  η κωπηλασία.
Reply
#8
(07-23-2012, 02:52 PM)leonardo10686 link Wrote: ..συγνωμη για τουσ τονουσ αλλα δεν ξερω πως μπαινουν..

Ο τόνος στα Ελληνικά μπαίνει ως εξής: πατάμε και αφήνουμε το πλήκτρο ; που είναι δίπλα στο L. Μετά αν πατήσουμε ένα φωνήεν αυτό θα τονισθεί.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)