Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιο Kayak?
#1
Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι

Καταρχήν πρέπει να σας ευχαριστήσω που δημιουργήσατε αυτό το site, διότι από την 1η ημέρα της εγγραφής μου έχω βρει πράγματα που με έχουν βοηθήσει. Ασχολούμαι με το κουπί 20 περίπου χρόνια, σε κωπηλατικό όμιλο στην αρχή, με sea-kayak τα 7 τελευταία χρόνια και διαθέτω ένα Nova-Navigator 4,6 μ. Δραστηριοποιούμαι στη Ν. Πέραμο Καβάλας και είμαι φίλος με τον hakem από τα φοιτητικά μας χρόνια. Το συγκεκριμένο kayak δεν μου αρκεί πια και θέλω να το αλλάξω και επ' αυτού θα ήθελα τη συμβουλή σας. Έχοντας δει λίγο τις τιμές έχω καταλήξει στα εξής μοντέλα:

Prijon Kodiak HV
Perception Essence 17
Seabird Expedition HV

Εννοείται ότι πάω για πλαστικό μιας και οι τιμές των συνθετικών είναι υψηλές. Παρεμπιπτόντως είμαι 1,85 και ζυγίζω 87 κιλά. Ο λόγος που θέλω να κάνω την αλλαγή είναι ότι θα ήθελα να απομακρυνθώ λίγο από την περιοχή δράσης μου, έχοντας αποκτήσει λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα (σκέφτομαι να πάω Καβάλα ή ένα tour στη Θάσο μέσω Κεραμωτής). Φυσικά εάν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο είμαι όλος αυτιά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νίκος
     
Reply
#2
Φίλε nikkami, εύχομαι κατ' αρχάς καλές θάλασσες.

Για το Εssence 17 έχουμε γράψει ήδη κάποια πράγματα στην ενότητα "αξιολογήσεις", τα οποία ίσως σε βοηθήσουν να σχηματίσεις μια γενική εικόνα για το σκάφος.

Το kodiak είναι ένα δοκιμασμένο, τίμιο και επιτυχημένο εμπορικά σκάφος. Στη σύγκρισή του με το Essence θα σημείωνα τα εξής:

- Το Kodiak έχει μια πιο βαριά, "βαπορίσια" αίσθηση στην πλεύση του σε αντίθεση με το Essence που φαίνεται και είναι πιο ανάλαφρο και σπορ. Και τα δύο θα τα χαρακτήριζα σχεδόν εξίσου φιλικά, με μια μικρή υπεροχή του Kodiak στον τομέα αυτόν.

- Ανάμεσα στα πλεονεκτήματα του Kodiak περιλαμβάνονται οι τεράστιοι χώροι αποθήκευσης. Τα ταμπούκια του είναι ίσως ό,τι μεγαλύτερο υπάρχει σε sea-kayak. Το Essence σίγουρα υστερεί κατά μερικά λίτρα.

- Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο από χρηστικής άποψης τον τρόπο με τον οποίο σφραγίζουν τα ταμπούκια του Kodiak, με υφασμάτινη μεμβράνη από μέσα και σκληρό πλαστικό απέξω που δένει με ιμαντάκια. Ωστόσο, εξασφαλίζει πιθανότατα καλύτερη στεγανότητα σε σύγκριση με τα καπάκια του Essence.

- Το κόκπιτ και στα δύο είναι high volume, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Το καθίσματα και των δύο είναι εργονομικά απροβλημάτιστα, αλλά έχουν κάποια μικρά θέματα κατασκευής/ρυθμίσεων/στερέωσης.

- Το Kodiak έρχεται στάνταρ με πηδάλιο (edit: δεν το θυμάμαι καλά αυτό, ίσως να κάνω και λάθος και να είναι στα έξτρα) και σύστημα smart-track, αλλά δεν έχει καρινάκι. Το Essence έχει καρινάκι αλλά το πηδάλιο είναι στα έξτρα.

- Το Essence είναι κατά 2-3kg ελαφρύτερο, αλλά χάνει μάλλον σε ακαμψία.

Αυτά τα λίγα για τα εν λόγω σκάφη -το seabird δεν το γνωρίζω καθόλου.
Αν έχεις τη δυνατότητα, δοκίμασέ τα αμφότερα στο νερό, πριν πάρεις την τελική απόφαση.

[Image: paimei.jpg]

What the sea wants, the sea will have. The 1.000nm Project.
Reply
#3
αγαπητε φιλε απο τα τρια πλαστικα που ανεφερες θα πηγαινα δαγκωτο για essence17. Το kodiak ενω ειναι πολυ καλο δν εχει ταχυτητα και η σχεδιαση του ειναι λιγο χοντροκομμενη πραγμα που εμενα δν μου αρεσει οπως και τα hatches του ειναι εντελως αντιαισθητικα. Οσον αφορα τα seabird υπολειπονται των αλλων δυο τοσο σε πλευση οσο και σε ποιοτητα κατασκευης
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#4
Καλησπέρα Nikkami.  Σαν χρήστης του  kodiak  για 4 χρόνια θέλω να σου δώσω την αναφορά μου,  πρώτα όμως μία παρατήρηση.
Το kodiak βγαίνει ακόμα στον κατάλογο του 2012 σε ένα και μοναδικό μέγεθος χωρίς διακριτικά του όγκου του.  Εκείνο το μοντέλο της prijon που βγαίνει σε τρία μεγέθη είναι το seayak  (seayak,  seayak 500 LV,  seayak 520 HV). 
Διευκρίνισε αν θέλεις πιο από τα δύο εννοείς,  γιατί πρόκειται για αρκετά διαφορετικά σκάφη.
Reply
#5
Ένα σκάφος σίγουρα καλύτερο από το Essence είναι το Valley Aquanat HV , δες εδώ χαρακτηριστικά http://www.valleyseakayaks.com/content/b...naut-hv-rm

Είναι ακριβότερο αλλά είναι φανταστικό.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#6
(07-12-2012, 09:39 AM)nikkami link Wrote: Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι

Καταρχήν πρέπει να σας ευχαριστήσω που δημιουργήσατε αυτό το site, διότι από την 1η ημέρα της εγγραφής μου έχω βρει πράγματα που με έχουν βοηθήσει. Ασχολούμαι με το κουπί 20 περίπου χρόνια, σε κωπηλατικό όμιλο στην αρχή, με sea-kayak τα 7 τελευταία χρόνια και διαθέτω ένα Nova-Navigator 4,6 μ. Δραστηριοποιούμαι στη Ν. Πέραμο Καβάλας και είμαι φίλος με τον hakem από τα φοιτητικά μας χρόνια. Το συγκεκριμένο kayak δεν μου αρκεί πια και θέλω να το αλλάξω και επ' αυτού θα ήθελα τη συμβουλή σας. Έχοντας δει λίγο τις τιμές έχω καταλήξει στα εξής μοντέλα:

Prijon Kodiak HV
Perception Essence 17
Seabird Expedition HV

Εννοείται ότι πάω για πλαστικό μιας και οι τιμές των συνθετικών είναι υψηλές. Παρεμπιπτόντως είμαι 1,85 και ζυγίζω 87 κιλά. Ο λόγος που θέλω να κάνω την αλλαγή είναι ότι θα ήθελα να απομακρυνθώ λίγο από την περιοχή δράσης μου, έχοντας αποκτήσει λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα (σκέφτομαι να πάω Καβάλα ή ένα tour στη Θάσο μέσω Κεραμωτής). Φυσικά εάν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο είμαι όλος αυτιά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νίκος
   

Καλως ήρθες φίλε και συμφοιτητή Νικο στο forum!

Τα μέλη που σου απάντησαν έχουν πολύ περισσότερη εμπειρία στα καγιάκ από εμάς και καλό είναι να τους ακούσεις!
Πέρυσι όταν επέλεξα το expedition. δυστηχώς είχα ελάχιστη ενημέρωση από γνώστες του αθλήματος ως καθόλου εμπειρία από αντίστοιχα σκάφη και η επιλογή έγινε βάση των χαρακτηριστικών που ήθελα (touring kayak) και την σχέση τιμής/οφέλους και το seabird ερχόταν πρώτο με άνεση... παρ' ότι η μαμά εταιρεία είναι νορβηγική, κατασκευάζονται στην Κίνα έτσι ώστε καταφέρνουν καλύτερες τιμές από τον αναταγωνισμό. Γιαυτό λοιπόν τα περί ποιότητας κατασκευής έχει μάλλον δίκιο ο Random. Όσο για τη πλεύση δεν μπορώ να κάνω σύγκριση γιατί δεν έχω εμπειρία από τα υπόλοιπα... Το δικό μου θα το δοκιμάσεις όποτε με το καλό βρεθούμε... (τον γύρο της θάσου θα τον κάνουμε μαζί!!!!  Smile  , προτείνω σεπτέμβριο εάν μπορούμε αμφότεροι), αλλά θα δώσω και το δικό μου στα άλλα μέλη που θα συμετέχουν στην εκδρομή και έχουν δοκιμάσει και τα υπόλοιπα, για ένα test έτσι ώστε να μπορούν να σου κάνουν ένα καλύτερο συγκριτικό!

Πότε σκέφτεσαι να κάνεις την αγορά; άμεσα ή θα το ψάξεις ώσπου να καταλήξεις σίγουρα;
Reply
#7
Το expedition είναι touring kayak προσανατολισμένο σε μεγάλα ταξίδια με πολλούς χώρους και ευθεία πορεία. Εϊναι ποιο κοντά στο Scorpion της P&H, που είναι αντιγραφή σε πλαστικό του Cetus της P&H που πολύ θα ήθελα να είναι το επόμενό μου σκάφος ....
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)