Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Φουσκωτό καγιάκ
#1
Άνοιξα αυτο το θεματάκι διότι κι αυτά καγιακ θεωρούνται και είναι πολυ δημοφιλή στους νέους στον χώρο ή σε ψαροτουφεκαδες.

Σαν κάτοχος ενός sevylor rio και σε ένα μήνα μετα κι ενός perception Carolina 12,δεν μπορώ να κάνω καμία σύγκριση εννοείται διότι είναι δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Τα φουσκωτά κατα την γνώμη μου συγκεντρώνουν πολλα πλεονεκτήματα έναντι των μη φουσκωτων που τα περισσότερα όμως είναι εκτός νερού.
Δηλαδή χαμηλό κόστος,χαμηλό βάρος κι εύκολη μεταφορά κι αποθήκευση.
Στο νερό τα μοναδικά πλεονεκτήματα θεωρω ότι είναι πρωτον η μεγάλη ευστάθεια,δεν πρέπει να ανατρέπεται με τίποτα ενώ σηκωνεσαι και σχετικά εύκολα και όρθιος και δεύτερο ότι σε προκαλεί για αραλίκι,απλωνεσαι,αραζεις και βρίσκεσαι σε μια υπεροχή πλωτή ξαπλώστρα.
Reply
#2
Γιάννη,  πριν περάσω σε πολυαιθυλενικό σκάφος κωπηλατούσα 6 χρόνια καλά φουσκωτά,  ένα sevilor river και για λίγο ένα advanced elements 1.  Η αίσθηση ότι δεν ανατρέπονται είναι εντελώς επιπόλαιη,  από 4 bf και πάνω χαρταετός γίνονται και τα γυρεύεις πίσω από το βουνό !!!
Reply
#3
Εγω σε αυτο που έχω αν και το προκάλεσα να ανατραπεί με διάφορες βλακείες δεν τα κατάφερα.
Με μένα μέσα,έχω και τα κιλά μου βέβαια,δεν το έπαιρνε ο αέρας απλα με πάνω απο 5,ακόμα και σε κολπισκο χωρίς κύμα,δεν πήγαινε με τίποτα.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)