Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καγιάκ για οικογένεια
#6
Μετά από καιρό να ενημερώσω οτι τελικά αγόρασα από τον συμπαθέστατο Σταύρο του cannibals house ένα feelfree gemini μήκους 375εκ.
Με 1 ενήλικα και 2 παιδιά πλέει μια χαρά, όπως και με 2 ενήλικες και ένα μικρό παιδί στη μέση. Με όλη την οικογένεια πάνω δλδ 2 ενήλικες+2 παιδιά εμφανίζει μια μικρή αστάθεια που με άγχωσε για πιθανό τουμπάρισμα παρά τα μέτρα ασφαλείας (γιλέκα), οπότε το χρησιμοποιούσαμε εκ περιτροπής.
Κάπου είδα στο ίντερνετ κάποιες πατέντες με πλευρικά εκατέρωθεν πλαστικά μπαλόνια (νομίζω σε ψαρευτικά καγιάκ) για μεγαλύτερη ευστάθεια. Αν γνωρίζει κάποιος κανένα έτοιμο σύστημα που να μπορεί να προσαρμοστεί για να προσφέρει περισσότερη ισορροπία, θα ήμουν υπόχρεος.

Επίσης τα 35 κιλά του αν και δεν είναι πολλά, εξαιτίας του όγκου το κάνουν ασήκωτο από ένα άτομο τόσο στη μετακίνηση και ακόμα χειρότερα στην τοποθέτηση πάνω στις μπάρες του αυτοκινήτου. Με τη βοήθεια δεύτερου ατόμου το ανέβασμα γίνεται σχετικά εύκολα. Αν χρειαστεί να μετακινηθεί σε ομαλό έδαφος, διαθέτει στο πίσω μέρος μικρό ροδάκι οπότε και σύρεται χωρίς μεγάλη προσπάθεια. Αγόρασα και έξτρα βάση με μεγαλύτερα ροδάκια τα οποία έχουν 2 μειονεκτήματα: είναι μπελαλίδικα στο βάλε-βγάλε και κολλάνε σε παχιά άμμο.

Κατά τα άλλα το σκαφάκι είναι υπέροχο, αβύθιστο, πλέει γρήγορα, διασκεδάζει όλη η οικογένεια και όσοι επιθυμούν μπορούν να το ρίξουν και στη γυμναστική.

Κάτι τελευταίο που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιος χώρος προς Ανατολική Αττική (Ραφήνα, Αρτέμιδα, Πόρτο Ράφτη), κάτι σαν φύλαξη σκαφών, όπου να μπορώ να το αφήνω όλο το χρόνο με δυνατότητα να το παίρνω όποτε το χρειάζομαι.
Reply


Messages In This Thread
RE: Καγιάκ για οικογένεια - by mare96 - 08-17-2020, 08:31 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)