Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καινούργιο μέλος και 1 απορία
#1
Χαιρετώ την παρέα σας παιδιά, είμαι καινούργιος στο άθλημα μιας και μόλις πριν λίγες μέρες αγόρασα το πρώτο μου καγιάκ sit on top αν και έχω κάποια μικρή εμπειρία με κανό και με φουσκωτό καγιάκ . Από μικρός έχω ιδιαίτερη σχέση με το υγρό στοιχείο και δεν μπορώ να ζήσω χωρίς την θάλασσα, ασχολούμαι κυρίως με το ψαροντούφεκο και το kitesurfing. Αναζητώντας λοιπόν ένα ακόμα τρόπο να απολαμβάνω την θάλασσα και συγκεκριμένα να έχω πρόσβαση σε δυσπροσιτά και απομακρυσμένα σημεία των ακτών μας με ένα μέσο όχι μηχανοκίνητο που να έχει αθλητικό χαρακτήρα και να απαιτεί και κάποιες τεχνικές ικανότητες κατέληξα στο καγιάκ. Είδη από την πρώτη επαφή με το άθλημα και τις πρώτες διαδρομές είμαι ενθουσιασμένος, το μέλλον θα δείξει αν θα κολλήσω για τα καλά το μικρόβιο. Σίγουρα θα έχω πολλές απορίες και θα ζητήσω την συμβουλή σας για διάφορα θέματα, ελπίζω να μην γίνω κουραστικός γιατί είμαι πραγματικά άσχετος όσο αφορά την τεχνική μου κατάρτιση. Τέλος να αναφέρω ότι είμαι από Χανιά οπότε αν υπάρχουν στο φόρουμ και άλλοι Χανιώτες που κάνουν εξορμήσεις ενδιαφέρομαι να έρθω σε επαφή και να κανονίσουμε καμία βόλτα.
[Image: P1050165.JPG]
Οι δύο μικροί μου θαλασσόλυκοι και το καγιάκ μου μετά από ένα ωραίο session με παιχνίδι στο κύμα σήμερα το απόγευμα στην Χρυσή ακτή.
[Image: %25CE%259A%25CE%2591%25CE%25A5%25CE%2591...%25201.jpg]
[Image: P1050168.JPG]
Και μια πρώτη ερώτηση όταν κάνουμε παιχνίδι στο κύμα με το καγιάκ(SOT) είναι καλό να ήμαστε συνδεδεμένη με αυτό με κάποιο leash ώστε να μην χάνουμε το σκάφος όταν πέφτουμε ανάλογο με αυτό που χρησιμοποιούν οι surfers ή λόγω μάζας του καγιάκ κάτι τέτοιο είναι επικίνδυνο. Ρωτάω γιατί υπήρξαν σήμερα 2 περιπτώσεις που έπεσα από το σκάφος και το σκάφος παρασύρθηκε από το κύμα και ξεβράστηκε στην ακτή (είχα βέβαια προσέξει προηγουμένως να βρίσκομαι σε σημείο που δεν υπήρχαν λουόμενοι που θα μπορούσε να τους χτυπήσει το ακυβέρνητο σκάφος).
Reply


Messages In This Thread
Καινούργιο μέλος και 1 απορία - by SeaGuru - 09-09-2013, 08:39 PM
Απ: Καινούργιο μέλος και 1 απορία - by giorgos ormanoglou - 09-09-2013, 10:20 PM
Απ: Καινούργιο μέλος και 1 απορία - by giorgos ormanoglou - 09-11-2013, 06:16 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)