Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
προς Στροφαδια
#9
(11-08-2012, 06:20 PM)Serpentilas link Wrote: Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που είπες. Ούτε εγώ θα ένιωθα άνετα με ένα φουσκωτό να με ακολουθεί. Έτσι κιάλλιως και να χρειαστεί το φουσκωτό σε μια ώρα μπορεί να είναι στα νησάκια. Καλό θα είναι όλοι μας να έχουμε από ένα VHF μαζί μας.

Για την κυκλοφορία μεγάλων σκαφών δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι γιατί δεν υπάρχουν συγκεκριμένα δρομολόγια στην περιοχή. Μόνο εμπορικά πλοία ίσως μπορεί να περάσουν από εκεί. Τα συγκεκριμένα μπορεί κάποιος με πρόσβαση στο internet να τα εντοπήσει σε AIS site όπως το http://www.marinetraffic.com/ais/gr/. Βέβαια αυτός που θα τσεκάρει το site πρέπει να το κάνει συχνά και να μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας. Επίσης ξέρω ότι τέτοια site έχουν κάποια καθυστέρηση στα δεδομένα που δίνουν για λόγους ασφαλείας.
Αυτό το μήνυμα θα έπρεπε κανονικά να βρίσκεται στην κατηγορία αναζητήστε παρέα αλλά τέλος πάντων.
Θέλω να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα, υπάρχουν μερικοί κανόνες στην κωπηλασία ανοικτής θάλασσας και μερικές τεχνικές
που πρέπει κάποιος να έχει και να σέβεται. Εδώ μιλάμε για πάνω από 30 μίλια στην ευθεία ανοικτής θάλασσας χωρίς οπτική επαφή παρά στα λίγα τελευταία. Εάν πάνε όλα καλά και είσαστε ικανοί να κωπηλατήσετε με 4 και πάνω κόμβους το πέρασμα θα βγεί στο δεκάωρο, αλλοιώς αποχαιρετούμε το φώς και μπαίνουμε στο σκοτάδι.
Λίγες μοίρες λάθους πορείας θα έχουν απρόβλεπτα αποτελέσματα.
Διερχόμενα εμπορικά μπορούν να μας βγάλουν εκτός πορείας.
Για να μην μιλήσω για τα πλαινά κύματα ύψους έως και 4 μέτρων στο γεμάτο τεσσάρι.
Ακόμα και το δεκάωρο μοιάζει αισιόδοξη προοπτική.
Συγγνώμη που σας το λέω παιδιά αλλά μόνο με τα σκάφη σας που βλέπω δεν μου φαίνεται να τη βγάζετε την απόσταση στους χρόνους.
Εκδήλωσα και εκδηλώνω ενδιαφέρον γιατί θεώρησα ότι για να προτείνει κάποιος κάτι η να θελήσει να συμμετέχει σ' αυτό
είναι σε κάποιο ικανό βαθμό σίγουρος για τον εαυτό του.
Εγώ έχω περάσει τις σχολές μου, έχω κάνει τα ταξίδια μου, έχω τα σκάφη και τον εξοπλισμό μου και πιστεύω ότι έχοντας ικανούς κωπηλάτες στο πλευρό μου, μπορώ να τα καταφέρω.
Εσείς παιδιά πόσο σίγουροι είστε?
Ξέρετε από στηρίξεις, έχετε αξιόπιστο ρόλ?
(11-08-2012, 06:20 PM)Serpentilas link Wrote: Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που είπες. Ούτε εγώ θα ένιωθα άνετα με ένα φουσκωτό να με ακολουθεί. Έτσι κιάλλιως και να χρειαστεί το φουσκωτό σε μια ώρα μπορεί να είναι στα νησάκια. Καλό θα είναι όλοι μας να έχουμε από ένα VHF μαζί μας.

Για την κυκλοφορία μεγάλων σκαφών δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι γιατί δεν υπάρχουν συγκεκριμένα δρομολόγια στην περιοχή. Μόνο εμπορικά πλοία ίσως μπορεί να περάσουν από εκεί. Τα συγκεκριμένα μπορεί κάποιος με πρόσβαση στο internet να τα εντοπήσει σε AIS site όπως το http://www.marinetraffic.com/ais/gr/. Βέβαια αυτός που θα τσεκάρει το site πρέπει να το κάνει συχνά και να μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας. Επίσης ξέρω ότι τέτοια site έχουν κάποια καθυστέρηση στα δεδομένα που δίνουν για λόγους ασφαλείας.
Το marine traffic καλύτερα να χρησιμοποιείται on board. Έχει σήμα 3g η περιοχή?
Εσύ με τι σκάφος θέλεις να έρθεις, είσαι βέβαιος ότι μπορείς να κρατήσεις ταχύτητες για να βγεί το πέρασμα στο δεκάωρο?
Reply


Messages In This Thread
προς Στροφαδια - by TAKIS - 10-05-2012, 07:49 PM
Απ: προς Στροφαδια - by TAKIS - 10-09-2012, 12:57 PM
Απ: προς Στροφαδια - by TAKIS - 11-07-2012, 07:26 PM
Απ: προς Στροφαδια - by giorgos ormanoglou - 11-08-2012, 08:18 AM
Απ: προς Στροφαδια - by aegeanpaddlers - 11-08-2012, 09:18 PM
Απ: προς Στροφαδια - by stelios - 11-09-2012, 09:46 AM
Απ: προς Στροφαδια - by stelios - 11-09-2012, 03:54 PM
Απ: προς Στροφαδια - by TAKIS - 11-09-2012, 04:10 PM
Απ: προς Στροφαδια - by giorgos ormanoglou - 11-09-2012, 05:09 PM
Απ: προς Στροφαδια - by giorgos ormanoglou - 11-09-2012, 08:15 PM
Απ: προς Στροφαδια - by TAKIS - 11-10-2012, 06:35 PM
Απ: προς Στροφαδια - by TAKIS - 11-10-2012, 07:00 PM
Απ: προς Στροφαδια - by giorgos ormanoglou - 11-10-2012, 11:04 PM
Απ: προς Στροφαδια - by TAKIS - 11-11-2012, 05:13 PM
Απ: προς Στροφαδια - by giorgos ormanoglou - 11-11-2012, 07:50 PM
Απ: προς Στροφαδια - by giorgos ormanoglou - 11-12-2012, 06:16 AM
Απ: προς Στροφαδια - by TAKIS - 03-05-2013, 07:17 PM
Απ: προς Στροφαδια - by giorgos ormanoglou - 03-06-2013, 06:49 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)