Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Περί εκπαίδευσης από "πιστοποιημένους"
#1
Ο χρήστης takis σε απάντηση του στο θέμα http://www.sea-kayak.gr/index.php/topic,263.0.html στη σελίδα 2 έδωσε αφορμή για την δημιουργία αυτού εδώ του θέματος το οποίο και προσωπικά θεωρώ άκρως σημαντικό. Παραθέτω αρχικά την απάντησή του:

Quote:γεια χαρα σε ολους αλλα δεν εχετε ακουσει η χρησιμοποιησει  σε ολοημερη βροχη και χιονοπτωση το goretex (πολλα επιμερους ειδη με ποικιλα χαρακτηριστικα).μυθος η υποτιθεμενη αισθηση βαρους και τελικα πιστεψτε με οτι στους -15 να ανηφοριζεις ενα βουνο δεν παιζεις .

το ξερω οτι μιλαμε για καγιακ και οχι για βουνο.η υποθερμια ειναι και καταληγει να γινει μεχρι και θανατηφορα(αιτια πνιγμου)οπως ξερουν ολοι αν βραχεις σε συνδυασμο με το windchillefect.

κατα τα αλλα πρωτη φορα στελνω μηνυμα και ειμαι χαρουμενος αλλα και προβληματισμενος για την ΄'αισθηση΄'  και την ακριβεια καποιων πραγματων που γραφονται(παντα καλοπροαιρετα).πρεπει να δηλωνεται σαν προσωπικη αποψη και εμπειρια κατι και οχι σαν νομος καποιων γκουρου του ειδους.να διωξουμε το ελληνικο χαρακτηριστικο της ''αυθεντιας'' και πολυγνωσιας.χαρακτηριστικο παραδειγμα τα τρελα μποφωρ που ολοι ακουω και βλεπω να δαμαζουν και ακομα φοβαμαι οτι υπαρχει αγνοια και υπερβολη για αυτη τη μοναδα μετρησης.θα αναγκαστω και εγω να κομπασω και να πω οτι αυτα που γραφω προκυπτουν απο γνωσεις και εμπειρια(μικρη δηλ. 15!!!!χρονια) σχολων χειμερινου βουνου,καταδυσης scuba,ιστιοπλοιας,αναριχησης.

τελειωνοντας θα μου αρεσε επιτελους να διαβασω καποτε οτι τυπικα σε ολο τον κοσμο το καγιακ το μαθαινουν και μεταφερουν γνωσεις μονο οι εκπαιδευμενοι και πιστοποιημενοι γνωστες σε εμας τους αρχαριουςκαι οχι οι χρηστες του δικτυου στην οθονη τους. επιθυμω καλοπροαιρετη απαντηση και σχολια.παντα φιλικα
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Messages In This Thread
Περί εκπαίδευσης από "πιστοποιημένους" - by stelios - 10-05-2012, 05:11 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)