Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κατασκευαστικά χαρακτηριστικά των καγιάκ.
#5
Αυτό που προσπαθεί να εξηγήσει ο Γιώργος είναι όχι μία σύγκριση των "μεγίστων" ταχυτήτων των σκαφών αλλά σύγκριση της υδροδυναμικής των σκαφών, την οποία και θεωρεί πιο σωστή. Το ίδιο και εγώ. Η υδροδυναμική σαφώς επηρεάζεται από το μήκος, το σχήμα της καρίνας, το μέγιστο πλάτος, το βάρος και το υλικό κατασκευής του κάθε σκάφους. Αφημένα λοιπόν σε ιδανικές συνθήκες (χωρίς αναβάτη, άπνοια, απουσία ρεύματος) με ίδιες αρχικές ταχύτητες σαφώς τα πιο "υδροδυναμικά" σκάφη θα διανύσουν μεγαλύτερες αποστάσεις. Ούτως ή άλλως μιλάμε για διαφορετικά σκάφη από υδροδυναμικής άποψης και αυτό θα πρέπει να είναι το σημείο αναφοράς.
Τώρα θα συμφωνήσω και με τον Pai Mei ως ένα σημείο. Ο υπολογισμός των μεγίστων ταχυτήτων που μπορεί να πιάσει κάθε σκάφος είναι αποτέλεσμα πολλαπλών δοκιμών (πάντα σε ιδανικές συνθήκες) από πολλούς αναβάτες. Η εξαγωγή των μέσων τιμών πλησιάζουν την πραγματικότητα, πλην όμως είναι ευμετάβλητες. Το μήκος, βάρος, πλάτος, σχήμα καρίνας και υλικό είναι σταθερά όπως και να έχει (ας εξαιρέσουμε τη θερμοκρασία θάλασσας και αέρα τα οποία μπορούν να μεταβάλουν τον συντελεστή τραχύτητας του υλικού κατασκευής).

Για εμένα δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης ταχύτητας ή "απόδοσης" όπως την ονομάζει ο Γιώργος. Μιλάμε για διαφορετικά σκάφη με διαφορετική υδροδυναμική για διαφορετική χρήση. Ο RANDOM και εγώ τα θέλουμε για προπόνηση και κάλυψη μεγάλων αποστάσεων με όσο το δυνατό λιγότερο κόπο. Πολλοί τα θέλουν για surf, άλλοι για ψάρεμα ενώ για αρκετούς το ζητούμενο είναι η ασφάλεια και η ευστάθεια. Γιατί λοιπόν να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα? Π.χ. με λίγη φαντασία μπορεί μία κωπηλατική βάρκα να θεωρηθεί ως sit-on-top kayak. Μπορεί όμως να συγκριθεί η ταχύτητα που πιάνει σε σχέση με τα kayak? Φυσικά και όχι αφού είναι άλλο σκάφος με όσο το δυνατό μεγαλύτερο μήκος και μικρότερο πλάτος από όλα τα kayak.     
Reply


Messages In This Thread
Απ: Κατασκευαστικά χαρακτηριστικά των καγιάκ. - by nikkami - 09-12-2012, 08:48 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)