Αποστολέας Θέμα: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  (Αναγνώστηκε 1485 φορές)

xyzkl

• Jr. Member
  • **
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μοντέλο καγιάκ: Prijon Capri
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
« στις: 28 03, 2012, 10:47:32 πμ »
Επαναλαμβανω την ερωτηση που εκανα στο post μου εισαγωγης.

Κανεις από Θεσσαλονικη για τα πρωτα μου βηματα στον χωρο?

Προτασεις για σημεια εισοδου στο νερο για Θεσσαλονικη?

Γενικοτερα, κάθε βοηθεια θα μου ηταν δεκτη.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

hakem

• Jr. Member
  • **
  • Τόπος: θεσ/νίκη
  • Μοντέλο καγιάκ: SeabirdDesign Expedition HV
Απ: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
« Απάντηση #1 στις: 19 06, 2012, 01:15:06 μμ »
Γειά σου φίλε xyzkl, είμαι από την Θεσ/νίκη, το ρίχνω συνήθως χαλκιδική, ψάχνω και εγώ παρέα για τις εξορμήσεις μου με καγιάκ, αλλά δεν είμαι δάσκαλος και δεν έχω τόση εμπειρία για να σε βοηθήσω και πολύ, ένας απλός κωπηλάτης είμαι που ακόμα δεν έχω μάθει roll, αλλά οτιδήποτε θες θα σου στείλω το τηλ μου σε μύνημα.

xyzkl

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #2 στις: 20 06, 2012, 10:32:06 πμ »
sent you p.m.

Eπιτελους κι ενας απο την Β.Ελλαδα.

luca

• Full Member
  • Μοντέλο καγιάκ: feelfree moken 13 trimaran
« Απάντηση #3 στις: 20 06, 2012, 05:42:52 μμ »
Me 2. Θεσσαλονίκη λλλλλλέμε

Ανδρέας

καζαντζης γιωργος

• Newbie
  • *
  • Μοντέλο καγιάκ: exo bay 2
« Απάντηση #4 στις: 23 06, 2012, 04:34:34 μμ »
γειας σας παιδια απο θεσσαλονικη κι εγω ψαχνω παρεα.καινουργιος κι εγω με καγιακ διπλο..μ αρεσει το ψαρεμα και οι βολτες..πεστε μου που και ποτε.

luca

• Full Member
« Απάντηση #5 στις: 23 06, 2012, 10:34:43 μμ »
Μάγκες λίγο να πέσει η θερμοκρασία σε ανθρώπινα επίπεδα και πάμε όπου θέλετε...μην πάμε και από θερμοπληξία.

Ανδρέας

καζαντζης γιωργος

• Newbie
  • *
« Απάντηση #6 στις: 24 06, 2012, 05:54:57 μμ »
κανενα ψαρεματακι τουλαχιστον παιζει?πρωι πρωι δροσια εχει...λεμε τωρα..

hakem

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #7 στις: 24 06, 2012, 10:14:20 μμ »
Καλησπέρα στα γκαρντασια!!!!!!!!!!!

Χέρομαι που αυξανόμαστε! Ο ήλιος υπάρχει και θέλει προστασία, είτε πολύ νωρίς είτε πολύ αργά το απόγευμα είτε UVprotection ρούχα, γυαλιά polarized, καλό καπέλο και αντιηλιακό.

Λοιπόν εγώ το ρίχνω Χαλκιδική και συνήθως στην Ποτίδαια και αναλόγως το αέρα και το κύμα κάνω είτε θερμαικό είτε τορωναίο, χάρη στην διώρυγα όπου είναι όνειρο να κωπηλατείς! Αλλά πηγαίνω οπουδήποτε γουστάρουμε για μια καλή βολτα! και εκτός χαλκιδικής ενοείται...
όσο για ψαρεμα εγώ είμαι άσχετος και αυτό που μου αρέσει ποιό πολύ είναι οι εκδρομές και η κατάσταση adventure.... δηλαδή διήμερα τριήμερα ή όσο αντέχει η παρέα με σκηνές και προμήθειες σε ωραίες παραλίες. Αλλά θα ήθελα να μάθω και πως ψαρεύουν γιατί .... είναι πολύ χρήσιμο να ξέρεις να ψαρεύεις σε περίοδο κρίσης.... οπότε, φίλε γιώργο μπορούμε να κανονίσουμε ένα συνδυασμό βόλτας και ψαρέματος...

Αααααχχχχ.... Αυτό το ΣΚ ευχαριστήθηκα κουπί! Εχτές κάναμε Ποτίδαια από θερμαικό-άγ.μαμμας και πίσω και σήμερα από την Ουρανούπολη στα Δρένια (η γαιδουρονήσια) και πίσω! Ζηλέψτε ελεύθερα...

xyzkl

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #8 στις: 26 06, 2012, 09:25:28 πμ »
Καλησπέρα στα γκαρντασια!!!!!!!!!!!

Χέρομαι που αυξανόμαστε! Ο ήλιος υπάρχει και θέλει προστασία, είτε πολύ νωρίς είτε πολύ αργά το απόγευμα είτε UVprotection ρούχα, γυαλιά polarized, καλό καπέλο και αντιηλιακό.

Λοιπόν εγώ το ρίχνω Χαλκιδική και συνήθως στην Ποτίδαια και αναλόγως το αέρα και το κύμα κάνω είτε θερμαικό είτε τορωναίο, χάρη στην διώρυγα όπου είναι όνειρο να κωπηλατείς! Αλλά πηγαίνω οπουδήποτε γουστάρουμε για μια καλή βολτα! και εκτός χαλκιδικής ενοείται...
όσο για ψαρεμα εγώ είμαι άσχετος και αυτό που μου αρέσει ποιό πολύ είναι οι εκδρομές και η κατάσταση adventure.... δηλαδή διήμερα τριήμερα ή όσο αντέχει η παρέα με σκηνές και προμήθειες σε ωραίες παραλίες. Αλλά θα ήθελα να μάθω και πως ψαρεύουν γιατί .... είναι πολύ χρήσιμο να ξέρεις να ψαρεύεις σε περίοδο κρίσης.... οπότε, φίλε γιώργο μπορούμε να κανονίσουμε ένα συνδυασμό βόλτας και ψαρέματος...

Αααααχχχχ.... Αυτό το ΣΚ ευχαριστήθηκα κουπί! Εχτές κάναμε Ποτίδαια από θερμαικό-άγ.μαμμας και πίσω και σήμερα από την Ουρανούπολη στα Δρένια (η γαιδουρονήσια) και πίσω! Ζηλέψτε ελεύθερα...

Καλημερα στην παρεα.
Ιωακειμ, μας εχει διεγειρει την φαντασια. Να εισαι σιγουρος καποιο απο τα σκ που θα ειμαι στα μερη σου (1ο ποδι Χαλκιδικης), θα σε παρω τηλ. να με μυησεις στα μυστικα του sit in. Θελω πολυ να δοκιμασω.

luca

• Full Member
« Απάντηση #9 στις: 27 06, 2012, 11:22:02 πμ »
Αν μέχρι το Σ/Κ προλάβω και ετοιμάσω το νέο riggάρισμα στο άλμπουρο και τη βάση, θα κάνω εξόρμηση για τεστ. Οπότε μπορεί να βρεθούμε με όποιον θα είναι διαθέσιμος.

Υ.Γ. Αν δεν προλάβω να το ετοιμάσω πάμε για καγιακοψαρεματάκι (συζύγου θέλοντος και υιού επιτρέποντος)

Ανδρέας

mike1962

• Newbie
  • *
  • Τόπος: θεσ/νικη
  • να είστε πάντα καλά
  • Μοντέλο καγιάκ: SeaStar II, sit on top
« Απάντηση #10 στις: 28 06, 2012, 06:35:18 μμ »
γεια σας,
εντελώς νέος στο σπορ... μολις αγόρασα το παιχνίδι μου
είναι το http://www.hobbi.gr/product_info.php?products_id=4361 

αγορασμένο απο θεσ/νικη Grand Woodland http://grand-woodland.gr ... κομπλέ 615€ ...με 2 καθίσματα και 2 κουπιά...
ίσως αύριο... μου χαρίσει τη πρώτη βόλτα στην Επανωμη (ποταμός ναυάγιο)
ίσως ΣΚ στο Ποσιδι - Φούρκα...

αα... το μαγαζί δεν είχε σωσίβια... και θα πρέπει να πάρω αύριο...

έχω ελάχιστη εμπειρία και κάθε βοήθεια δεκτή....

luca

• Full Member
« Απάντηση #11 στις: 29 06, 2012, 07:36:29 πμ »
Καλορίζικο και καλοτάξιδο τα σκάφος σου φίλε Mike (Μιχάλης??).

Ανδρέας

hakem

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #12 στις: 29 06, 2012, 12:41:06 μμ »
καλορίζικο το σκάφος φίλε mike! άντε μπράβο να αυξάνονται οι  κωπηλάτες του βορρά...  ;)

φίλε Ανδρέα, δυστηχώς αυτό το σκ θα πάω προς ορεινά, οπότε δεν θα μπορώ να συνοδέψω στο κουπί...

Εάν ομως υπάρχει δυνατότητα για το επόμενο ΣΚ(7 - 8), είμαι μέσα για οτιδήποτε, από μικρή βόλτα ή ημμερήσια μέχρι διήμερο  με camping !

καλώ όσους από τα κοντά (θεσνίκη και γύρω) ενδιαφέρονται για κάποιας μορφής βολτα να απαντήσουν με προτάσεις έτσι ώστε να έχουμε τον χρόνο να δούμε εάν θα βρεθούμε για βολτα και που.

ΑΠό την στιγμή που οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να φοτώσουν τα σκάφη τους σε αυτοκίνητο μπορούμε να πάμε οπουδήποτε, αλλά εάν θέλουμε κοντά στη Θεσνίκη προτείνω οποιοδήποτε σημείο της ακτογραμμής από καλλικράτεια μέχρι ποτίδαια (δεν προτείνω επανωμή γιατί καλλικράτεια και ποιό κοντά είναι με το αμάξι και καλύτερες θάλασσες έχει). Εάν ωστόσο ενδιαφέρεσται και για διανυκτέρεση σε σκηνη, προτείνω κόλπο βουρβουρούς που έχει άπεριο πεδίο και ποτέ κύμα.... και διανυκτέρευση στο νησί διαπόρι!

Υ.Γ. Το μεθεπόμενο ΣΚ είναι η συνάντηση στην εύβοια, εάν κάποιος ενδιαφέρεται για εύβοια επίσης ας ενημερώσει μήπως κατεβούμε παρέα!

καζαντζης γιωργος

• Newbie
  • *
« Απάντηση #13 στις: 02 07, 2012, 08:50:31 μμ »
ωραια βρε παιδια η διαπορος αλλα πηγα το σαββατο που μας περασα και αγανακτησα απο τα απονερα..πολλα σκαφη..γανιασαμε..παντως για 2μερη εκδρομη μεσα ειμαι.ξεκαθαριστε αν θα χουμε τις γυναικες μας μαζι η οχι....

hakem

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #14 στις: 02 07, 2012, 10:20:47 μμ »
ωραια βρε παιδια η διαπορος αλλα πηγα το σαββατο που μας περασα και αγανακτησα απο τα απονερα..πολλα σκαφη..γανιασαμε..παντως για 2μερη εκδρομη μεσα ειμαι.ξεκαθαριστε αν θα χουμε τις γυναικες μας μαζι η οχι....

Φίλε γιώργο, μάλλον μόνοι μας είμαστε αλλά και εγώ που πρότεινα εκδρομή ξέχασα ότι έχω κανονίσει να πάω Στρατώνι το ΣΚ και δεν ΄μπορώ να το ακυρώσω... Δέχομαι την αποπομπή σας η οποία δικαίως εκδηλώνεται... :-[

θα έχω ωστόσο το σκάφος μαζί, γιατί μία από τις δύο μέρες του ΣΚ, θα κάνω κάποια βόλτα στην περιοχή, έτσι ώστε εαν τυχαίνει να είστε στην περιοχή και ενδιαφέρεσαι για ημερήσια από ακτίνα Ολυμπιάδα, στρατωνι, ιερισσό, νέα ρόδα, ουρανούπολη, δρένια (ή γαιδουρονήσια), πυργαδίκια, ακτή σαλονικού μέχρι όρμο Παναγίας, είμαι μέσα αλλά δεν είμαι για διανυκτέρευση ...

επίσης το μεθεπόμενο ΣΚ είναι η συνάντηση στα λιχαδονησια και δεν μου αρέσει να προτείνω βάση του προγράμματός μου (πάλι συγνώμη για το ξεσήκωμα...), οπότε δεν ξέρω εάν είναι φρόνιμο να το αναβάλουμε για μιά άλλη φορά που να γίνει ποιό κοντα στη θεσνίκη και να βολεύει ποιό πολλούς...

ξαναρωτώ: θα κατέβει κανένας από βόρεια στην 2η συνάντηση;;;