Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κόλλα για πολυαιθυλένιο;
#11
Ανάμεσα στα διαφράγματα και το κύτος.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#12
Έχεις δοκιμάσει να παραγεμίσεις πρώτα τα διάκενα,  που περιγράφεις,  με σφήνες ή φυτίλια αφρώδους υλικού (αρμαφλέξ κλπ) και μετά να στεγανοποιήσεις με τις μαστίχες ; 
Στα καταστήματα μονωτικών υλικών θα βρεις τέτοια φυτίλια,  ακόμα και σε διαμέτρημα μακαρονιού.
Οι μαστίχες μόνες τους δεν έχουν ποτέ τη δομική αντοχή να καλύψουν χάσματα,  γιατί λάβε υπόψη σου ότι στο νερό η γάστρα πάλλεται και παραμορφώνεται και το χάσμα αυξομειώνεται,  ξεπαστρεύοντας γρήγορα οποιαδήποτε κόλληση.  Τον φραγμό του νερού τον πετυχαίνει πρωτίστως το αφρώδες με την σφικτή και ελαστική εφαρμογή του στο κύτος,  ενώ οι μαστίχες απλά συγκρατούν και συμπληρώνουν.
Reply
#13
Το κενό είναι μικροσκοπικό Γιώργο, μπάζει μόνο όταν κάνουμε rescue και πολλά wet exits. Με roll δεν μπάζει τίποτα. Μου απάντησε τελικά ο κατασκευαστής έπειτα από αρκετές μέρες και η ιδανική κόλλα είναι η sikaflex tube. Έχω κάνει μια παραγγελία και μεταξύ αυτών θα μου στείλει μια να τη δοκιμάσω. Έχω περιέργεια να δω αν κάνει καλή δουλειά.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#14
Το πολυαιθυλένιο συγκολλιέται με θέρμανση. Τήκεται και συγκολλιέται όταν στερεοποιείται. Με αυτό τον τρόπο γίνεται η μετωπική συγκόλληση σωλήνων πολυαιθυλενίου ύδρευσης-άρδευσης, η συγκόλληση μεμβράνης πολυαιθυλενίου για υγρομόνωση, το αεροστεγές σφράγισμα στις σακούλες, κ. α.
Βέβαια τα μηχανήματα που χρησιμοποιούνται για αυτές τις δουλειές δεν κάνουν για τίποτα άλλο. Αν το ψάξεις όμως πιστεύω ότι θα βρεις αυτό που χρειάζεσαι.
Εάν έχεις κανένα κομμάτι από το ίδιο υλικό θα μπορούσες να κάνεις και κανένα πείραμα με ηλεκτρικό κολλητήρι.           
Reply
#15
Υπάρχει στους λαμαρινάδες αυτοκινήτων ενα ειδικό κολητήρι ,το οποίο το χρησιμοποιούν για να κολάνε τούς προφυλακτήρες.Πέρνει κάθε φορά και διαφορετικό υλικό πχ.PP,PE κά.Εάν έχεις κομάτι δικόσου και διάθεση το κόβεις στη διάσταση που χρειάζεται το μηχάνημα και κάνεις τη δουλειά σου.Αυτα που έχουν οι λαμαρινάδες είναι συνήθως μαύρου χρώματος.Εχω χρησιμοποιήσει τον παραπάνω τρόπο παλιότερα με επιτυχία.
Μήτσος.
Reply
#16
Stelios Κάποιο νεο για τη sikaflex tube  ?Θέλω να τοποθετήσω το μάτι του βυθόμετρου στο κύτος και η 921i ...ξεκόλησε.
Μήτσος.
Reply
#17
GL & dimkatso έχετε δει πως είναι μέσα ένα sit in; Ερωτώ γιατί το να κολλήσω πολυαιθυλένιο δεν είναι λύση μιας και πάλι θα μπάζει. Είναι minicell foam σε όλο το ύψος και πιάνει γύρω γύρω με την κόλα. Αν βάλω πολυαιθυλένιο πάλι θέλει κόλα για να κολλήσει  πάνω σε αυτό.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#18
Στέλιο δεν έχω δει πως είναι μέσα ένα sit in. Είχα καταλάβει λανθασμένα, ότι απλά ήθελες να κλίσεις μία μικρή τρύπα σε πολυαιθυλένιο. Aκόμη δεν έχω καταλάβει τι θέλεις να κάνεις.
Σου προτείνω όμως να πάρεις ένα τηλέφωνο στην εταιρία ALCHIMICA (www.alchimica.gr) που φτιάχνει στεγανοποιητικά πολυουρεθάνης.
Το sikaflex είναι ένα στεγανοποιητικό πολυουρεθάνης. Το συγκεκριμένο δεν το γνωρίζω. Ξέρω όμως ότι η ALCHIMICA έχει κερδίσει διεθνείς διαγωνισμούς που έχουν γίνει για μεγάλα τεχνικά έργα, στα στεγανοποιητικά πολυουρεθάνης. Ναι, υπάρχει Ελληνική εταιρία προτοπόρος στον κλάδο της, που παράγει προϊόντα από τα καλύτερα παγκοσμίως. 
Reply
#19
Στελιο αν και απανταω λιγο αργα στο ερωτημα σου,αλλα τωρα βρηκα καποιες πληροφοριες,στα 6.07 λεπτα δειχνει τιην κολα που χρησιμοποιει,γραφει η συσκευασια --- ever build crystal clear -stixall-extreme power bomds and seals virtoually everything


OceanToTheSea - Part 2 [Fixing a plastic Sea Kayak]

Stixall Extreme Power from Everbuild

και στο παρακατω  βιντεακι το κολαει με το ιδιο πλαστικο υλικο(πολυαιθυλενιο) που ειναι και το κανο,με θερμο αερα και κολλητηρι....

How to Fix a Kayak with multiple colors (Gouges)

καλα που υπαρχει και το γιουτιουμπε να μας βοηθαει.....καλα μαστορεματα  Wink
Reply
#20
Ευχαριστώ για την απάντηση Άκη.

Τελικά βρήκα λύση για κόλλημα στο πολυαιθυλένιο με το σημείο που εφάπτεται το foam. Η Sikaflex 910 αλλά θέλει πριν το κόλλημα ζέσταμα το σημείο με καμινέτο και με πολύ μικρή σπάτουλα καλή επάλειψη. Συμπτωματικά εχθές τέσταρα 3 διαφορετικά καγιάκ σε μαθήματα ρολλ με πελάτες και δεν μπάσανε σταγόνα μετά από 2 ώρες συνέχεια με νερό.

Σχετικά με το βίντεο που πόσταρες το πρόβλημα είναι αν κολλάει foam και αν χρειαστεί να αντικαταστήσεις το foam αν βγαίνει η κόλλα για να μπει νέα;

Πολύ μανούβρα αυτά τα πλαστικα....
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)