Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αντιηλιακός Ρουχισμός
#1
Καλησπέρα σας!

Φέτος ήταν μια χρονιά αρκετά δύσκολη για μένα από θέματα υγείας, τα οποία ευτυχώς ξεπεράστηκαν ή για να είμαι πιο ακριβής βρήκαν το δρόμο τους. Για αρκετούς μήνες ακόμα δηλαδή θα πρέπει να παίρνω μεγάλες δόσεις αντιβίωσης η οποία μεταξύ των άλλων παρενεργειών έχει και τη ....... φωτοευαισθησία 8) . Και ενώ λίγο αντιηλιακό πριν ήταν αρκετό για όλη τη μέρα τώρα στα 15 λεπτά απευθείας έκθεσης στον ήλιο γίνομαι στην καλύτερη περίπτωση μπορδοκεραμυδοκανελοροδοκκόνινος. Το καγιάκ το στερήθηκα σχεδόν όλο το καλοκαίρι και εφόσον η φωτοευαισθησία είναι η μόνη παρενέργεια που με αποτρέπει από το αγαπημένο μου χόμπυ ή θα βγαίνω το βράδι για κουπί με περίβλεπτο ή θα ντυθώ από πάνω μέχρι κάτω οπότε διαπιστωμένα δεν έχω πρόβλημα.

Ψάχνω λοιπόν ρουχισμό λύκρα περισσότερο και όχι νεροπρεν για καγιακ με spf 50+. Ενώ βρίσκω μακριές μπλούζες σε διάφορα μαγαζιά δε βρίσκω μακρυά παντελόνια. Γενικότερα θα μπορούσατε να με κατατοπίσετε αναφορικά με ρουχισμό (και παπούτσια) για καλοκαίρι που να μην είναι neoprene; Εσείς τι χρησιμοποιείτε;

Ευχαριστώ!
Δημήτρης
Reply
#2
Επειδή και εγώ έχω λευκό δέρμα και καίγομαι αμέσως, φοράω χειμώνα-καλοκαίρι μακρυμάνικο λύκρα spf 50+. Στο internet τα βρίσκεις ως Rash Vest ή Rash Guard γιατί στην ελλάδα δυστηχώς είναι πανάκριβα. Στο κεφάλι αδιάβροχο καπέλο με μεγάλο γείσο και γάντια λύκρα ποδηλατικά (φτηνιάρικα από πολυκατάστημα). Στα πόδια φοράω ένα σορτσάκι νεοπρέν γιατί έχω κλειστό καγιάκ και δεν τα βλέπει ο ήλιος. Δεν έχω δει λύκρα παντελόνια παρα μόνο γυναικεία. Ίσως κάτι σε στυλ αντιανεμικού όπως υπάρχουν για ιστιοπλοία να έκανε για τα πόδια.
Reply
#3
Για τον κορμό μακρυμάνικο λύκρα (όπως τα λέει ο ghostdog). Πρόσεχε τα μανίκια να είναι μακρυά.
Για παντελόνι βάζεις κολάν αλλά αν σε χαλάει το gay style !! τότε φόρα ένα παντελόνι καλοκαιρινό πεζοπορίας  συνθετικό ελαφρύ και με δείκτη 50+. Αυτά φοράω εγώ στο σιτ ον , σύν ένα μαντήλι buff  στο λαιμό – πρόσωπο για την αντηλιά.
Στα πόδια μποτάκι καταδυτικό ψηλό , γιατί τα μπατζάκια ανεβαίνουν όταν κάθεσαι.
Καλή επάνοδο
Reply
#4
μπατζακια  ποδηλατικα 3/4 η' μεχρι τον αστραγαλο, οπως και μανικια ποδηλατικα και δρομικα.απλα η' και αντιανεμικα.λυκρα παντα
Reply
#5
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Θα τις εφαρμόσω στη φετινή σεζόν γιατί μέσα σε όλα βρέθηκα και με σπασμένο πόδι! >Sad Αντί για κουπιά είχα πατερίτσες! Ότι πρέπει για γόνδολα! χαχαχα! Καλές θάλασσες και καλές κουπιές σε όλους!
Δημήτρης
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)