Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ημιτελείς γύρος Σαμοθράκης
#11
Η αλήθεια είναι ότι, όταν κατάφερα να βγώ στην ακτή και ιδιαίτερα όταν ξημέρωσε και ασχολούνταν όλοι μαζί μου είχα μια σχετική έπαρση. Όταν όμως ξαναγυρνά ή σκέψη στις στιγμές εκείνες .... :-\
Ο χείμαρος έσπασε απότομα. Μη ξεχνάς και τον έντονο θόρυβο εντός της σκηνής από τον αέρα και τη βροχή. Η ακουστική μου ήταν περιορισμένη. Το θόρυβο τον άκουσα τα τελευταία δευτερόλεπτα.
Να συμπληρώσω και εδώ κάποιες πληροφορίες για το νησί, πλήν των 20 τελευταίων χιλιομέτρων :'( :
Ο καιρός δεν έχει καμία σχέση με τη Θάσο ο ανεμος είναι έντονος και απρόβλεπτος. Δεν έχω γνώσεις να περιγράψω τις αιτίες, εκτιμώ λόγω του ανάγλυφου και του μεγάλου ύψους του Σάος. Με ταλαιπώρησαν οι έντονοι καταβατικοί στην νότια πλευρα, για τους οποίους ήμουν πληροφορημένος αλλά δεν περίμενα τέτοια ένταση. Ανεφοδιασμό στο νότιο μέρος δεν μπορείς να έχεις με εξαίρεση το νερό στο Βάτο(τρεχούμενο). Παραλίες με πέτρα/χώμα/άμμο και βλάστηση ΠΑΝΤΟΥ. Πλατάνια και καστανιές μέχρι τη θάλασσα. Αμμώδεις παραλίες μόνο δύο στη νότια πλευρά. Η μια εκ των δύο ο Βάτος. Ψαροντουφεκο: λένε ότι τα ψάρια έρχονται αυτά σ΄εσένα ;D

Να πιάσουμε το επόμενο:  Παρόλο που είναι εύκολο να υποπέσω στο τετριμμένο "εμείς οι Βόρειοι οι καλοί κι εσείς οι Νότιοι οι κακοί" θέλω να πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος χειρισμός έχει να κάνει με τον άνθρωπο και όχι με την καταγωγή του.

Σαμοθράκη φέτος δεν προβλέπεται. Προσανατολίζομαι όμως, εντός του Οκτωβρίου να πάω στη λίμνη του φράγματος Θησαυρού, στο Νέστο ποταμό. Είσοδος από το χωριό Ποταμοί(Δράμα) και πορεία σχεδόν μέχρι το φράγμα. Είναι περίπου 40 χιλ. να πάς και άλλα τόσα για πίσω. Εκτιμώ ότι με μια διανυκτέρευση βγαίνει. Πρόβλημα το νερό και η επικοινωνία.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)