Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόβλημα δυσκοκοιλης
#11
φιλε dimkatso κατά αρχην να σου πω ότι χαίρομαι με τη φωτογραφια της λιμνης, εμεινα 5 χρονια στα γιαννενα και τωρα είμαι ο πιο πιστος τουρίστας.
όπως σε ολους τους τομεις
ετσι υπαρχουν και εξυπνοι, ασχετοι, ηθικοι, βαρεμένοι κτλ γιατροι. αν καταλάβεις ότι κατι δεν παει καλα φυσικα και θα αλλαξεις γιατρο. εξαλου η ελευθερη επιλογή και η αναζητηση αλλης γνωμης είναι στα δικαιώματα του ασθενη.
όπως ειπα ο κάθε ασθενης είναι διαφορετικος και πρεπει να αντιμετωπίζεται διαφορετικα. λαθη κανουμε ολοι και φυσικα παντα ο καλυτερος γιατρος είναι ο τελευταίος.
οσον αφορα την επιλογή, ο κάθε γιατρος εχει ένα βιογραφικο. και πλεον σε κάθε ειδικοτητα υπαρχουν αντικείμενα εξειδίκευσης. αν πας σε ένα χειρουργο ακρας χειρος δε θα σου πει κατι παραπανω από τα συνηθισμένα για την κηλη όπως και το αντιθετο. εχει δικιο ομως ο στελιος ότι οι περισοτεροι γιατροι δεν εχουν αμεση σχεση με αθλητισμο και ειδικα με αθλήματα όπως το καγιακ.
Reply
#12
Τώρα που έχουμε γιατρό στην παρέα θα ρισκάρω να πω κάποιες γνώμες.
Στήν κωπηλασία οι κραδασμοί είναι πρακτικά ανύπαρκτοι ακόμα και σε όχι ήσυχα νερά και η κάθετη φόρτιση ελάχιστη.
Ίσως ακόμα μικρότερη από το να κάθεσαι σε καρέκλα γραφείου.
Η πλάτη κρατιέται ίσια και η απαραίτητη μικρή (10-15") προς τα εμπρός κλίση βγαίνει από πολύ χαμηλά, ακριβώς πάνω από τη λεκάνη
και χωρίς κανένα καμπούριασμα.
Ιδανικά  η δύναμη πηγάζει από τους ώμους την πλάτη την κοιλιά αλλά και τα πόδια.
Η εναλλάξ στροφή του κορμού δεν έχω ακούσει ούτε αισθανθεί να επηρεάζει αρνητικά τους μεσοσπονδύλιους δίσκους.
Βέβαια όταν τα πράγματα στη θάλασσα αγριέψουν εκεί θα υπάρξουν ξαφνικές και έντονες φορτίσεις ενώ μία επανείσοδος από το νερό
φέρνει το σώμα σε ακραίες γωνίες.
Τα αναπόφευκτα κουβαλήματα προκαλούν και αυτά σημαντική φόρτιση.
Έχω παρατηρήσει από τα ταξίδια μου στο εξωτερικό ότι οι καγιάκερ είναι σχετικά μεγαλύτεροι σε ηλικία άνθρωποι και αρκετοί αντιμετωπίζουν ανίστοιχα προβήματα.
Σίγουρα επωφελούνται από το σπόρ αλλά ταυτόχρονα προσέχουν πάρα πολύ τις κινήσεις τους έχοντας απόλυτη συναίσθηση του τι τους ωφελεί και τι μπορεί να αποβεί επικίνδυνο.
Πιστεύω πως εάν "χτίζει" κάποιος το σώμα του αργά και προσεκτικά γύρω από το σπόρ του θαλάσσιου καγιάκ ταυτόχρονα θωρακίζει την σπονδυλική του στήλη
Reply
#13
συμφωνω γενικα. το συμπερασμα είναι η καλη τεχνικη για μενα. και όπως ειπα πολλες φορες χωρις να γινω κουραστικος ο καθενας μας είναι διαφορετικος- μοναδικος.
Reply
#14
Θα πω την ε, πειρια μου που ισως βοηθήσει την συζήτηση
Εχω σπονδυλοολισθηση 05-01απο παιδι(παρομοια συμπτώματα με δυσκοκοιλη), μετα απο σχεδον 2,5 χρονια συστηματικου καγιακ(2-4) φορες την εβδομάδα ολο τον χρόνο η κατασταση σε θέματα πονων κλπ ειναι η καλύτερη τα τελευταια 20 χρόνια.
Βεβαια αποφεύγω κουβαληματατου καγιάκ εφευρισκω καθε λογης τεμπελια για αυτο.
εχω αρχισει να το αποδιδω στην ενδυνάμωση καποιων μυων και οχι μονο ραχιαιων, οπως της ομοπλατης.
Θεωρω οτι το καγιάκ βοηθάει αλλά με μετρο και να ακουμε το σώμα μας, εχω απο τα 13 το πρόβλημα τωρα στα 33 μου πλεον κανω καγιακ, καταριχησεις, πορειες με Μπέργκεν αλλά διαρκώς συνομιλω με το σωμα μου.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)