Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πιστοποίηση BCU επιπέδου 4 στην Ελλάδα
#1
Σχετικά με την εκπαίδευση αξιολόγηση και πιστοποίηση bcu 4 τα νέα είναι ότι η bcu όντως και μετά από επίσημη αμφισβήτηση των μέχρι πρότινως ισχυόντων κανονισμών επέτρεψε την εκτός παλιρροικού περιβάλλοντος εκτέλεση όλων των παραπάνω. Η λογική πίσω από αυτή την απόφαση είναι ότι το σημαντικό είναι η κατάσταση της θάλασσας και όχι η διαφοροποίηση της κίνησης της παλίρροιας, τουλάχιστον για το τέταρτο αστέρι. Η πληροφορία προέρχεται από την γραμματεία της bcu και την θεωρώ αξιόπιστη χωρίς βεβαίως να έχω κάτι επίσημο στα χέρια μου.
Η πιστοποίηση αυτή δεν διαφέρει σε τίποτα από αυτή που δίνεται σε παλιρροιακά περιβάλλοντα και ΔΕΝ είναι η αντίστοιχη περιηγητική που πρόκειται να είναι διαθέσιμη επίσης από την BCU σύντομα.

Εκπροσωπώ αυτή τη άποψη από το 2010 και είχα γνωρίσει και επικοινωνήσει προσωπικά με τον γνωστό καγιάκερ και εκπαιδευτή που υπέβαλε την αμφισβήτηση, τον Μάιο του 2012 στην Ουαλλία. Συνέβαλα καθόλου στις εξελίξεις? Ίσως, ελάχιστα μα το σημαντικό εδώ είναι ότι η Ελλάδα μπαίνει συνεχώς στο Διεθνή χάρτη του Sea Kayak ολοένα και περισσότερο και κάποιοι λίγοι από μας βοηθούν και παρακολουθούν τις εξελίξεις με τεράστιο κόστος, οικονομικό και προσωπικό.
Ευχή και ελπίδα μου είναι η Διεθνής λογική και πρακτική να επικρατήσει και στην Ελλάδα με ταυτόχρονη υποχώρηση των οργανωμένων και κρατικοδίαιτων συμφερόντων.

Στα δικά μας τώρα, η πιστοποίηση αυτή είναι δυνατόν εάν το επιθυμεί η πλειοψηφία των συμμετεχόντων να γίνει και στην Αθήνα η Θεσσαλονίκη η και αλλού.
Ένα πρόβλημα είναι η επάρκεια σε σκάφη και εξοπλισμό που δεν μπορεί να εξασφαλίσει η ομάδα των εκπαιδευτών εκτός Σαντορίνης.

Σχετικά με τα προαπαιτούμενα σύντομα θα αναρτήσω την πλήρη λίστα στα Ελληνικά.
Έχουμε ισχυρή υποστήριξη από την γραμματεία της bcu και τυχόν ελλείψεις η παραλείψεις θα αντιμετωπιστούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Εγώ δυστυχώς , τις ημερομηνίες διεξαγωγής της εκπαίδευσης και των εξετάσεων θα είμαι στην Κορνουόλη για το συμπόσιο ISKGA και για εκπαίδευση και δεν θα επιστρέψω πριν τις αρχές Νοεμβρίου οπότε δεν θα είμαι μαζί σας πράγμα για το οποίο λυπάμαι πραγματικά.

Μέχρι τα τέλη Σεπτεμβρίου όμως θα είμαι εδώ και θα βοηθήσω όσο και όπως μπορώ όλους τους ενδιαφερόμενους.

Υπενθυμίζω ότι η πιστοποίηση BCU 4 είναι ηγετικού χαρακτήρα και απαιτείται από ασφαλιστικές εταιρίες για επαγγελματική κάλυψη οδηγών θαλάσσιου καγιάκ.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)