Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παρακαλω τα φωτα σας...
#1
Χαιρετω το φορουμ μετα απο ενα ομορφο χειμωνα αναγνωσης. Δεν θελω τους φακους σας, τα led σας, τις λαμπες κλπ. Αλλα την υπομονη σας για το 'σεντονι' που ακολουθει και την γνωμη σας.
Τα δεδομενα
-πολυ μικρη εμπειρια σε τυπου σιτ ον 70s!!! (φωτο σε λιγες μερες, αρχαιο κομματι)
και 4-5 φορες με νοικιασμενα σιτ ον
-βαρος 97 κιλα (και πεφτουμε σταθερα...) υψος 1.81
-γυμνασμενα ποδια (ποδηλατο 80-100χλμ) αγυμναστα χερια :-[
-θελω σιτ ον που αν ποτε καταφερω να κανω 15-20 χλμ να με βοηθαει...
-το καγιακ δεν θα μεταφερεται. Το σπιτι του θα ειναι στην Τουρλιδα Μεσολογγιου (ιδιαιτερο μερος για καγιακ google earth it)
-διαθεσιμο κεφαλαιο 1000-1300 ευρω
-μου αρεσουν τα cobra tourer και expedition αλλα δεν μου αρεσει η υπαρξη πηδαλιου που κανει την κινηση μου στα αβαθη της Λιμνοθαλασσας (βαθος 10-15 εκ.) απαγορευτικη υποθετω...
-αγορα απο καταστημα στην Ελλαδα
Μετα απο αυτα τα ολιγα θα ηθελα την γνωμη σας για ποιο καγιακ μου ταιριαζει και απο ποια καταστηματα στην Αθηνα να περασω μια βολτα.
Θα ειμαι στην Τουρλιδα το δευτερο μισο του Ιουλιου και τις μερες γυρω στις 15 Αυγουστου για οποιον βρεθει στα μερη. Ειμαι επιπεδο αρχαριος για καγιακοπαρεα αλλα προθυμος για ξεναγηση.
Reply
#2
Φίλε iou75 καλώς ήλθες στην παρέα μας.

Με το ποσό που σκοπεύεις να δαπανήσεις μπορείς να πάρεις ένα αξιοπρεπές sit in. Η διαφορά είναι σαν να πηγαίνεις με downhill ποδήλατο σε άσφαλτο (sit on top) και με κούρσα carbon το sit in.

Το Corba tourer το κωπηλατώ σχεδόν κάθε εβδομάδα λόγω εκδρομών με μια εταιρία που συνεργάζομαι. Είναι πολύ ευκολότερο στην κωπηλασία γιατί είναι στενότερο αλλά και πάλι η διαφορά με sit in είναι όχι μεγάλη αλλά χαοτική.

Εαν σε βγάλει ποτέ ο δρόμος στην Κρήτη (Ηράκλειο) μπορείς να δοκιμάσεις και sit on top & sit in και θα σε βοηθήσει να καταλήξεις καλύτερα. Αξίζει τον κόπο να κατέβεις μόνο και για αυτό για να μην ανακαλύψεις μετά από λίγο ότι τα λεφτά που έδωσες τα πέταξες Smile
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#3
Για τα sit in δεν θα πρεπει να μάθει πρώτα roll;
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#4
(07-04-2013, 09:47 AM)kayak link Wrote: Για τα sit in δεν θα πρεπει να μάθει πρώτα roll;

Φυσικά όχι. Καλό είναι να ξέρεις αλλά όχι απόλυτο.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#5
ουτε εγω είπα απόλυτο αλλά κατι να ξέρει...αν έχει και ασχημες συνθηκες δεν θα γίνεται να κάνει συνέχεια exit
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#6
Αν έχει άσχημες συνθήκες να πάει για ποδήλατο όχι για καγιάκ μέχρι να κάνει μια σχολή ή να μάθει πως και γιατί. Ακόμη δεν πήρε ο άνθρωπος το καγιάκ και θα πάει σε κύμα που θα τουμπάρει;

Το ιδανικό είναι να κάνετε μια σχολή πριν. Φέτος μου ήρθαν αρκετά παιδιά εκτός Κρήτης μόνο για τη σχολή και κατόπιν αγόρασαν σκάφος. Πριν κάνουν τη σχολή είχαν εντελώς άλλη εικόνα στο μυαλό τους και εντελώς διαφορετικό σκάφος από αυτό που τελικά πήραν και απολαμβάνουν. Δεν τα αναφέρω για να αυτοδιαφημίσω τις υπηρεσίες μου. Και εγώ το ίδιο έκανα αφού την πάτησα δίνοντας 5-6000€ σε άσχετα σκάφη με αυτό που ήθελα απλά επειδή αυτοί που τα πουλούσαν δεν γνώριζαν.

Τα έσκασα και πήγα Αγγλία όχι μια αλλά 3 φορές και τώρα ξέρω τι μου γίνεται.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#7
Ευχαριστω παιδια ηδη το ζυγιζω...Το σωστο ειναι σχολη και δοκιμη συμφωνω. Θεμα ανεσης ειναι το σιτ ον αλλα σκεφτομαι οτι ο στοχος μου ειναι ταξιδακια κοστα κοστα και κατασκηνωση σε παραλιες απο Μεσολογγι προς Ιθακη σιγα σιγα. Πιο συχνη χρηση θα κανω στα ορια της Λιμνοθαλασσας Μεσολλογγιου.  Αρα ποιο ειναι καταλληλο για κατι τετοιο? Ποια η γνωμη σας για αυτο Delta Catfish 12.5 S.O.T. Kayak Review λεμε τωρα...
Reply
#8
να σου πω αυτο μου θυμιζει περισσοτερο θαλασσιο ποδήλατο με την καρίνα του..επιπλεον εχει μεγαλη πλωρη και δεν θα παρει γρηγορα.

για δες για τα tahe kayaks και για τα bic.είναι πολυ καλα για αυτη την τιμη

2ον..ψάξε καγιακ με λετη λωρη που θα πάνε γρηγορα
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)