The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ξύλινα καγιακ
#31
Thanassis
Σίγουρα θα μπει διπλό υαλούφασμα στην κεντρική γραμμή της καρίνας.
Η σύνδεση των κόντρα -πλακέ γίνεται με scarf .
Αυτή τη βδομάδα θα λύσω , ελπίζω, το θέμα των κόντρα πλακέ , για να συνεχίσω.
Προς το παρόν έχω να μεταφέρω υλικά και εργαλεία στον χώρο όπου θα δουλέψω γιατί το εργαστήριό μου  είναι μικρό , γεμάτο και διαμορφωμένο για άλλες χρήσεις .

Reply
#32
(08-30-2013, 08:08 PM)luca link Wrote: Γιάννη καλησπέρα,
σχετικά με τα κόντρα πλακέ το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ. Ακόμα και σήμερα για να φανταστείς χρειάζομαι ένα φύλλο 4'' χιλ. για να τελειώσω με το σκάφος και δεν βρίσκω σε 125Χ250. Μόνο σε Κινέζικο (μακριά απο μάς) ....................................

Ανδρέας

Ανδρέα , αν εισαι  Αθήνα κοντρα πλακε θαλασσης 4mm εχει εδω
http://www.teak.gr/

ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ
Ομ. Σκυλίτση 42 Πειραιάς Τ.Κ. 185 32
Τηλ  210 4174386 ,  210 4126056,
Fax  210 4112085
[email protected]


ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ
Λεωφ. Δημοκρατίας 277 Πέραμα Τ.Κ. 188 63
Τηλ.  210 4414118
Fax.  210 4416678
[email protected]   

ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Β'
80οχλμ ΑΘΗΝΩΝ-ΛΑΜΙΑΣ ΥΠΑΤΟ ΘΗΒΑΣ T.K. 32 200
Τηλ.  22620 71950
Fax. 22620 71135
[email protected]

Τιμές και ποιότητες στο pdf μου μου έστειλε . ειναι στο συνημμένο

Δυστυχώς για μένα είναι μακρυά . Οπότε θα πάρω την διάσταση 177cm / 222cm εδώ στα γιαννενα  από selman


Attached Files
.pdf   ΤΙΜ.ΓΟΣ ΚΠ.pdf (Size: 195.74 KB / Downloads: 24)
Reply
#33
Γιάννη σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Βρήκα προχθές κόντρα πλακέ θαλλάσης 4'' της selman μαόνι (κορυφαίο). Δυστυχώς η selman έκλεισε και δεν υπάρχουν πολλά διαθέσιμα. Παρεπιπτόντως οι τιμές που ανέβασες είναι πολύ καλές.
Αν πάντως το ψάχνεις πολύ το θέμα, να ζητήσεις να έχει πιστοποιητικό 1088. Μόνο αυτό είναι κανονικά για ναυπηγική χρήση.

by the way δεν είμαι Αθήνα...Θεσ/νίκη είμαι.
Reply
#34
Ανδρέα στη Θεσ/κη γνωρίζεις εάν εμπορεύονται 3mm Marine ή έστω exterior grade?......και πού βεβαίως-βεβαίως...!
Reply
#35
Ανδρέα σε τι διάσταση το πήρες ?
Reply
#36
Γιάννη καλημέρα,
η αλήθεια είναι ότι για 3μμ δεν έψαξα, αλλά μπές στο site να επικοινωνήσεις. http://www.grekoswood.gr/
Από αυτόν πήρα το σαπέλ (μαόνι) 4μμ. σε 250Χ125. Σαπέλ - Οκουμέ - συμμήδα με αυτή τη σειρά οι ποιότητες για ply. Το οκουμέ είναι η καλύτερη επιλογή πιστεύω γιατί είναι και λίγο φθηνότερο και νομίζω ελαφρύτερο. Πάντως αν δεν βρείς 3'' πάρε 4'' σε οκουμέ ώστε να ισοφαρίσεις τη διαφορά βάρους, σύν ότι θα έχεις πιο στιβαρή κατασκευή.
Reply
#37
Σκέφτομαι , αν θα πρέπει να βάψω το κοντα πλακέ του καταστρώματος στο kayak , πριν περάσω το υαλούφασμα . Φοβάμαι όμως μήπως μετά έχω θέμα με την πρόσφυση της εποξικής και του υαλοϋφάσματος  στο ξύλο.
Εχει καποιος εμπειρία  ?
τι χρώματα πρέπει να χρησιμοποιήσω?


Ευχαριστώ.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply
#38
Με είχε απασχολήσει κι εμένα η βαφή του ξύλου. Μετά από σχετική βόλτα σε χρωματοπωλεία της πόλης μου, κατέληξα σε φίλο αγιογράφο ο οποίος μου έδειξε πώς χρησιμοποιεί τις σκόνες του με νερό. Δοκίμασα σ΄ένα ρετάλι, το πέρασα με γυαλί αλλά το αισθητικό αποτέλεσμα δεν μ΄ενθουσίασε οπότε και κατέληξα, γενικότερα, στη βαφή με πολυουρεθανικά. Όσον αφορά την πρόσφυση, το ρετάλι παραμένει στο υπόγειο, το έχουμε χτυπήσει, πατήσει, κλωτσήσει και τελικώς φαίνεται να αντέχει. Επιφυλλάσομαι φυσικά για αντοχή σε εξωτερικές συνθήκες.

Προτείνω κάτι ανάλογο.


Σ.Σ....η προτροπή δεν περιλαμβάνει βεβαίως, τη δική μου κατάληξη Smile
Reply
#39
(03-31-2014, 08:44 PM)paxjohn link Wrote: Σκέφτομαι , αν θα πρέπει να βάψω το κοντα πλακέ του καταστρώματος στο kayak , πριν περάσω το υαλούφασμα . Φοβάμαι όμως μήπως μετά έχω θέμα με την πρόσφυση της εποξικής και του υαλοϋφάσματος  στο ξύλο.
Εχει καποιος εμπειρία  ?
τι χρώματα πρέπει να χρησιμοποιήσω?


Ευχαριστώ.
θελεις να βαψεις με χρωμα το ξυλο Ή να βαψεις με λουστρο?Εαν θελεις το δευτερο τοτε θα χρησιμοποιησεις λουστρα με βαση νερο Ή αλκοολη.ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΛΑΔΙ.Σημειωτεον οτι τα λουστρα εκτος απο αποχρωσεις του τυπου θελω να σκουρινω το κοντρα πλακε,βγαινουν και με χρωματα.Οταν το νερο ή το αλκοολ εξατμιστουν θα σου μεινει το χρωμα+μετα ακολουθεις τη γνωστη διαδικασια.Σημαντικο!Το υλικο που θα επιλεξεις να ειναι ανθεκτικο για εξωτερικη χρηση και προστασια uv διοτι αλλως μπορει να σου θαμπωσει το χρωμα στον ηλιο.Καλη επιτυχια.
Reply
#40
Ευχαριστώ thanassis και seakayak.

Θέλω να  τονιστούν τα "νερά " του ξύλου .  Μου πέρασε από το μυαλό να κανω το ιδιοακαι στη γάστρα , αλλά τελικά άκυρο  , γιατί η γάστρα , έχει "λεκιαστεί" από εποξική , οπότε το χρώμα δεν θα περάσει μέσα στο ξύλο .
Αλλά στο κατάστρωμα τα ξύλα , άπλα έχουν κοπεί  ,οπότε μπορώ να τα βάψω.
Σίγουρα κάποιο χρώμα  νερού ή αλκοόλη , και οχι με λάδια πετρελαια κλπ .
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)