Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
νεος στο χωρο - επιλογη κανο/καγιακ για θαλασσα
#1
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.

Αν και λάτρης του κανό, δεν είχα ποτέ δικό μου και σκέφτομαι να αποκτήσω. Η χρήση που έχω στο νού μου είναι χαλαρές εξορμήσεις σε παραλίες στις διακοπές, με την οικογένεια (όχι κάτι extreme δηλαδή). Θα ήθελα ένα διαχειρίσιμο βάρος (να το φορτώνω μόνος μου στη σχάρα του αυτοκινήτου) και χαμηλή τιμή. Καθαρά ερασιτεχνική λύση δηλαδή, αρκεί να εχει μια στοιχειωδώς καλή συμπεριφορά στην πλεύση και την αντοχή. Πιστεύετε όλα αυτά μαζί συμβιβάζονται? Έχω δει τα εξής μοντέλα

α) το κανό ΜΥΚΟΝΟΣ http://www.stamatiouplastic.gr/index.php...&Itemid=51
β) ένα μοντέλο από ναυπηγείο  http://www.karelboats.gr/?section=1786&l...tail1494=1 (σαφώς πιο βαρύ)

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε γνώμη - συμβουλή.

Βασίλης Δ
Reply
#2
καλησπερα και καλως ήρθες στο φοροθμ...για αρχη θα σου έλεγα να διευκρινησεις το φθηνο..τι εννοείς .περιπου τι τιμή. Το μύκονος δεν αξίζει τα λεφτα του..εχω κανει και σε αυτο αλλα δεν ειναι τοσο καλο..εχει χαμηλο deck και πιστευω γυρναει ευκολα και όταν βάζεις τα πραγματα στο αποθηκευτικο χωρο ταξιδευουν μεσα σε ολο το καγιακ και θα τα ψαχνεις.επισης όταν παιρνει νερο επειδη ειναι ανοικτο σε ολο το εσωτερικο θα ειναι πολυ βαρυ και δεν θα κουβαλιεται και δυσκολα το βγαζεις μόνος σου..

πες μου τιμες να σου πω καποια μοντελα.

το δευτερο καγιακ εμένα περισσοτερο για παιχνιδι για 4-5 χρονων παρα καγιακ.μην καταφευγεις σε τετοιες λύσεις γιατι θα απογοητευτεις.

ΥΓ.αν θέλεις διθέσιο κανο ειναι πιο ακριβα.περιπου απο 700-800 € και άνω.καλύτερα να πάρεις μονοθέσιο και να βάζεις ένα ακομα άτομο(οχι πολυ βαρθ μεχρι 120 κιλα συνολο)παρα να δώσεις τόσα λεφτα για διθέσιο.ειναι και πιο βαρυ και πιο δύσχρηστο..εγω πήγα με δυο άτομα σε sit on the top με κόντρα άνεμο και 5 bofor..και δεν γυρισε ουτε έπαθε τίποτα
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#3
Φίλε delisvasilis, καλώς ήλθες στο φόρουμ.

Το ιδανικό είναι να ενοικιάσεις κάποιο για να πάρεις μια ιδέα γιατί αυτά που έβαλες σε link είναι για να παίζεις σε ένα κόλπο χωρίς αέρα.
Προσπάθησε να πας σε κάποια παραλία που ενοικιάζουν να δεις κάποια και να δοκιμάσεις.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#4
καλύτερα να πάρεις ένα καγιακ με 500-600€ να κάνεις τη δουλεια σου και θα σου μείνει...
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply
#5
Καλώς ήρθες . 
Ξεκαθάρισε άν θέλεις μονό ή διπλό και μέχρι τι αποστάσεις θέλεις να κάνεις.
Το διπλό , όπως ανέφερε και ο kayak , είναι βαρύ. 
Μην πέσεις στην παγίδα του 3 μετρου ! εκτός και αν το θέλεις μόνο για παιχνίδι στην παραλία. 
Νομίζω μια ιδανική λύση είναι 4 μετρο σιτ ον μονό με το οποίο θα κάνεις και μεγαλύτερες αποστάσεις με ασφάλεια.
Στις αγγελίες του φόρουμ κοίταξες ;
Reply
#6
Ευχαριστώ πολύ όλους σας για την άμεση ανταπόκριση, που βοηθά σημαντικά. Ενδιαφέρομαι για μονοθέσιο κανό (με αντοχή μέχρι 120 κιλά πχ), σκεφτόμουν σε κόστος κάτι μέχρι 350 € ενδεικτικά, και για μικρές αποστάσεις κοντά στην παραλία (1-2 χλμ δηλαδή). Αρχικά μια λύση σαν το ΜΥΚΟΝΟΣ μου φάνηκε καλή, αν είναι βέβαια να παίρνει με το παραμικρό νερά και να είναι ασταθές, τότε ίσως υπάρχει πρόβλημα.
Εν ολίγοις, ξεγνοιασιά και λίγη άσκηση είχα στο νου μου, και να μπορώ να βάλω και κάποια στιγμή  την 4χρονη κόρη μου πάνω και κάνουμε βολτούλες κοντά στην ακτή. Τέλος,  ένα βάρος μέχρι 20 κιλά είναι διαχειρίσιμο νομίζω για το ανεβοκατεβάζω καθημερινές στη σχάρα για μια βόλτα στην παραλία.

Αν τα παραπάνω συγκλίνουν σε συγκεκριμένα μοντέλα αξιοπρεπή, οι γνώμες σας είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους,

Βασίλης
Reply
#7
το μυκονος το έχω δοκιμασει και σου λεω να μην το πάρεις γιατι δεν κάνει..ο αποθηκευτικος χώρος αρχιζει απο την πλωρη και τελειωνει στην πρυμνη.οπότε είναι το εσωτερικο του καγιακ ανάμεσα απο την καρίνα και το deck..εκεί θα χάνονται τα πραγματα σου και θα τα ψάχνεις μεσα στο καγιακ..Ασε που αν χρειαστεις αγκυρακι και είσαι σε κύμα θα κανει γκαπα γκουπα και να τρυπησει...
εγω αγόρασα το seastar x deluxe.το αγόρασα σε πολυ καλη τιμη σε μαγαζι στα Ιωάννινα.480€.το έχω παέι με δυο άτομα σε 5-6 bofor δεν γυρισε.εχει ευσταθεια και δεν μπαινουν νερα παρα μόνο όταν έχει κύμα και μπαινει η πλωρη μεσα στο κύμα.σαν το spray στα καραβια.κατι ανάλογοαντέχει 120kg αλλα και 130 να βάει δεν παθαίνει τίποτα.μπαινει περισσοτερο μέσα στο νερό.αλλα με μέτρο.εσυ και η κόρη σου θα είστε μια χαρα πιστεύω.


ΠΡΟΣΟΧΗ. Όταν  πάρεις κουπι να προτημησεις το μονοκόματο ..την εχω πατήσει για αυτό σου λέω.(άν είναι φτηνο περίπου 50€)

συνολικα η υπόθεση μου στοίχησε κανα 600€.με κουπια,σχαρες,σωσιβια(σημαντικο),καγιακ κ.ααν είσαι μόνος είναι δύσκολο να κουβαλησεις ένα καγιακ..δεν είναι φουσκωτη βάρκα ..θα το συνηδητοποιησεις μολις το πιασεις.με δυο άτομα είσαι κομπλε.και μεταφέρεται και μπορεις να το βάλεις πάνω στην σχαρα
ΚΑΓΙΑΚ ,ΣΚΙ ,ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ......
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)