Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επιλογη kayak
#11
(05-28-2013, 05:29 AM)dan link Wrote: Γειά σου Δημήτρη . Εγω θα έλεγα να πάρεις και απο τα δύο !
Σιτ ον για ψάρεμα - παιχνίδι ,  σιτ ιν για "σοβαρά" ταξίδια !

Λοιπόν Δημήτρη, επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και η απόφαση γίνεται ακόμα πιο περίπλοκη όταν ζητάς γνώμες ... προτείνω σκάφος convertible...!!!!!
Θέλεις να αφανίσεις το θαλάσσιο πλούτο της περιοχής σου,  αφήνεις την "καλύπτρα" στο σπίτι...(...μη ζητάς τώρα να είναι και αναδιπλούμενη...) και πάς για ψάρεμα.
Έμαθες ξαφνικά ότι ένας φίλος κάνει beach party στον Αη Στράτη, τη βάζεις και πετάγεσαι ... Tongue

Λοιπόν, άνευ πλάκας υπάρχει στο εμπόριο τέτοιο σκάφος το οποίο βέβαια είναι σιτ ον με κάλυμμα.

Για να σοβαρέψουμε, ένας τρόπος για να καταλήξεις είναι ν΄αρχίσεις να αποκλείεις αυτά που δεν θέλεις ή δεν θα σου προκύψουν ποτέ. Δεν θα πας ποτέ σε λίμνη με το σκύλο σου λ.χ., τότε σιτ ιν. Σκέψου ανάλογα και δεν θα χάσεις.. Smile
Reply
#12
Σας ευχαριστώ όλους  και για τα καλωσορισματα και για τις συμβουλές σας.Ο σκοπός που θέλω να ασχοληθώ με το kayak είναι για άθληση και στην συνέχεια ίσως και κάποιο μονοήμερο ταξίδι.Η χρίση του kayak θα είναι θάλασσα αλλά και λίμνη (Βεγορίτιδα) καθώς η καταγωγή μου είναι από Έδεσσα. Θεσσαλονίκη είναι η δουλειά μου. Έχω ψάξει για να νοικιάσω στην Θεσσαλονίκη και sit in-sit on για να δοκιμάσω αλλά δεν βρήκα τίποτα.Το σωματότυπο μου είναι ύψος 185cm βάρος 80 κιλά και ηλικία 43(ίσος για αυτό μου προτείνουν και το sit on). 
Reply
#13
Ωραία η Έδεσσα και η βεγορίτιδα πρέπει να είναι καλή για καγιάκ (έχει πολλές προσβάσεις και είναι μεγάλη αρκετα με αρκετά καθαρά νερά από ότι έχω προσέξει).
Σύμφωνα με αυτά που είπες μάλλον για sit in είσαι!
όσο για την ηλικία σου, μάλλον για νεαρό σε κόβω... τουλάχιστον για το καγιάκ δεν έχει καμία σχέση...
Για γυμναστική σίγουρα είναι καλυτερα και ποιό ευχάριστα τα sitin, μιας και είναι κωπηλατικά σκάφη και όχι παχνίδια της θάλασσας-αναψυχής.

εάν κινηθείς προς την επιλογή του sit in, τα χαρακτηριστικά που καλό είναι να προσέξεις είναι την αρχική σταθερότητα που εξαρτιέται κυρίως από το πλάτος του σκάφους... θα δείς ότι στο εμπόριο  κυμένεται από 54 - 60 εκατοστά περίπου. κάτι σε 57 - 58 εκατοστά συνήθως είναι πολύ σταθερά. το μήκος έχει σχέση κυρίως με την ταχύτητα και την ευθεία πορεία, μεγαλύτερο μήκος = ευθεία πορεια και μεγαλύτερη ταχύτητα.

Εάν σε ενδιαφέρουν μόνο ημερήσιες εκδρομές σου κάνουν τα πάντα, εάν σε ενδιαφέρει η διανυκτέρευση στη φύση-κατασκήνωση και τα πολυήμερα ταξίδια καλό είναι να δεις και την ικανότητα μεταφοράς - χωρητικοτητα κλπ.

εάν το ψάξεις λιγάκι θα δεις ότι υπάρχουν και διαφορετικοί τύποι sitinn αναλόγως τη χρήση που θελει να κάνει κανείς. Ωστόσο καλλό είναι να μιλήσεις με ποιο ειδικούς του θέματος μιας και η επιλογή θα πρέπει να σχετίζεται με τον σωματότυπό σου. Το σκάφος γίνεται προέκταση του ευατού σου στην θάλασσα...  προφανώς η δοκιμή θα ήταν το καλλυτερο αλλά λιγάκι δύσκολη στην χώρα μας και ιδίως σε εμάς τους βορείους όπου δεν υπάρχει κανένα σοβαρό μαγαζί με είδη καγιάκ ή κάποιος όμιλος που να μπορείς να δοκιμάσεις. Για sit οn, εάν έρχεσαι χαλκιδική θα βρεις στις περισσότερες κοσμικές παραλίες να νοικιάζουν... για sit in, εάν συγχρωνιζόταν οι χρόνοι μας σε κάποιο ΣΚ στη χαλκιδική θα μπορούσα να σου δώσω το δικό μου για δοκιμή έστω για να πάρεις μια γεύση!

καλή αναζήτηση!
Reply
#14
Η άθληση όμως υπόκειται σε κάποιες νομοτέλειες. 
- Πρέπει να έχει διάρκεια,  γιατί μόνον έτσι επέρχονται προσαρμοστικά αποτελέσματα.
- Πρέπει να συνεχίζεται όλες τις εποχές του χρόνου, για να μην ατονεί και χάνεται το προπονητικό ερέθισμα.
Το σιτ ιν θα σου δώσει ισχυρότερα κίνητρα για πολύωρες εξόδους και ταυτόχρονα θα σε προστατεύει αποτελεσματικά από τις καιρικές αντιξοότητες,  χειμώνα και καλοκαίρι. 
Αυτές τις πτυχές του θέματος πώς τις βλέπεις ;
Reply
#15
Δημήτρη , απο το σιτ ον αγόρι μου ψαρεύεις, κάνεις βουτιές, πας για ψαροντούφεκο, ξαπλώνεις απάνω και κοιμάσαι, βάζεις πανί και αρμενίζεις, ανεβάζεις τις γυναίκες και τις πας βόλτα, σηκώνεσαι όρθιος και κάνεις stand up paddle , κοπηλατείς ανάποδα, αν πέσεις μέσα ανεβαίνεις ξανά απάνω, ΑΛΛΑ... θα πηγαίνεις αργά...  Wink Καλή επιλογή φίλε. Συμβουλή.... Πρίν αγοράσεις δοκίμασε, και για το καλό του αθλήματος λάβε υπ'όψιν και τα μεταχειρισμένα απο τις αγγελίες.

Στό μετερίζι του σιτ ον και στου καγίακ το δέος
Εκεία θα κάνω το κουπί κι ας είμαι ο τελευταίος....
;D
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#16
Για μια ακόμα φορά σας ευχαριστώ όλους. Πιστεύω σιγά σιγά αρχίζω να καταλαβαίνω αυτά που μου προτείνεται. Φιλε  hakem σίγουρα θα ήθελα να γευθώ την εμπειρία με το sit in για αυτό θα περιμένω να μου πεις σε ποιο μέρος της Χαλκιδικής είσαι και πότε όπως και αν μπορείς να μου υποδείξεις που νοικιάζουν sit on όπως και εσύ Αστεριε κάθε πότε βγαίνεις στην Περαία.Για το θέμα της άθλησης Γιώργο μαλων θα είναι δύσκολο για όλο τον χρόνο και ο λόγος είναι ότι το ποιο κοντινό σημείο είναι η Βεγορίτιδα(60km)οπότε τον χειμώνα με χιόνια θα είναι δύσκολο ενώ στην Θεσσαλονίκη μετά την δουλειά μου θα έχει νυχτώση άρα μόνο ΣΚ γιατί σε όλες τις εξορμήσεις μου ως επί τον πλείστων θα είμαι μόνος μου. Όσο για το θέμα του ψαρέματος δεν με αφήνει αδιάφορο άλλα θα ήθελα να σε ρωτήσω vitamin sea θα είναι δύσκολο με sit in  πχ να κάνεις μια συρτή;           
Reply
#17
Ο Vitamin sea  με το sit on top δεν πιάνει ποτέ ψάρια  Tongue Με το sit in στην πρώτη μου προσπάθεια:

http://youtu.be/Q3Aui8CKlCw


Έκτοτε δεν αγοράζω ψάρια....
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#18
Εμένα με φοβούνται τα ψάρια και δεν με πλησιάζουν!!! ;D Με το σιτ ιν μπορείς φίλε Δημήτρη να κάνεις συρτή αλλά δεν βολεύει τόσο όσο το σιτ ον..
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#19
Θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω kayak που βρήκα στο ebay.Sit In Kayak & Rudder Single Ocean Sea River Lake Touring Canoe 526 ευρώ- GoSea Dreamer-Sea kayak, Riot Brittany 16.5, plastic construction . High Spec Sea Kayak431 ευρώ-Venture Kayaks Easky 17LV Sea/Touring Kayak Plus Spray Deck361 ευρώ και στο car gr το wigry am 398 sport '13  500 ευρώ. Όλες οι τιμές είναι χωρίς έξοδα αποστολής.
Reply
#20
Αυτό που είδες στο e-bay με τα μεταφορικά σίγουρα δεν θα αξίζει τον κόπο, το άλλο απο το car.gr έχει παράξενες διαστάσεις κατά την γνώμη μου και ζυγίζει μόνο 16 κιλά?? Και πολυεστερικό με ένα πεντακοσάρικο??? Το πιό οικονομικό πολυεστερικό είναι 1000+++!!!! Κάποιο λάκο έχει η φάβα...
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)