Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Περί εκπαίδευσης από "πιστοποιημένους"
#1
Ο χρήστης takis σε απάντηση του στο θέμα http://www.sea-kayak.gr/index.php/topic,263.0.html στη σελίδα 2 έδωσε αφορμή για την δημιουργία αυτού εδώ του θέματος το οποίο και προσωπικά θεωρώ άκρως σημαντικό. Παραθέτω αρχικά την απάντησή του:

Quote:γεια χαρα σε ολους αλλα δεν εχετε ακουσει η χρησιμοποιησει  σε ολοημερη βροχη και χιονοπτωση το goretex (πολλα επιμερους ειδη με ποικιλα χαρακτηριστικα).μυθος η υποτιθεμενη αισθηση βαρους και τελικα πιστεψτε με οτι στους -15 να ανηφοριζεις ενα βουνο δεν παιζεις .

το ξερω οτι μιλαμε για καγιακ και οχι για βουνο.η υποθερμια ειναι και καταληγει να γινει μεχρι και θανατηφορα(αιτια πνιγμου)οπως ξερουν ολοι αν βραχεις σε συνδυασμο με το windchillefect.

κατα τα αλλα πρωτη φορα στελνω μηνυμα και ειμαι χαρουμενος αλλα και προβληματισμενος για την ΄'αισθηση΄'  και την ακριβεια καποιων πραγματων που γραφονται(παντα καλοπροαιρετα).πρεπει να δηλωνεται σαν προσωπικη αποψη και εμπειρια κατι και οχι σαν νομος καποιων γκουρου του ειδους.να διωξουμε το ελληνικο χαρακτηριστικο της ''αυθεντιας'' και πολυγνωσιας.χαρακτηριστικο παραδειγμα τα τρελα μποφωρ που ολοι ακουω και βλεπω να δαμαζουν και ακομα φοβαμαι οτι υπαρχει αγνοια και υπερβολη για αυτη τη μοναδα μετρησης.θα αναγκαστω και εγω να κομπασω και να πω οτι αυτα που γραφω προκυπτουν απο γνωσεις και εμπειρια(μικρη δηλ. 15!!!!χρονια) σχολων χειμερινου βουνου,καταδυσης scuba,ιστιοπλοιας,αναριχησης.

τελειωνοντας θα μου αρεσε επιτελους να διαβασω καποτε οτι τυπικα σε ολο τον κοσμο το καγιακ το μαθαινουν και μεταφερουν γνωσεις μονο οι εκπαιδευμενοι και πιστοποιημενοι γνωστες σε εμας τους αρχαριουςκαι οχι οι χρηστες του δικτυου στην οθονη τους. επιθυμω καλοπροαιρετη απαντηση και σχολια.παντα φιλικα
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#2
Τάκη η λέξη πιστοποίηση είναι κάτι σχετικό στην Ελλάδα. Ποιός είναι αρμόδιος να δώσει πιστοποίηση και σε τι όταν το θαλάσσιο καγιάκ είναι άγνωστο.
Για αυτό κάποιοι από εμάς στρεφόμαστε στην Βρετανική ομοσπονδία κανόε καγιάκ γιατί η δική μας δεν έχει κάτι σχετικό από όσο ξέρω.

Κατά την προσωπική μου άποψη η εκπαίδευση είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα στην Ελλάδα στα περισσότερα από αυτά που ανάφερες.

Στην αναρρίχηση οι πρώτες σχολές (κάνω από το 1996) αλλά και για πάρα πολλά χρόνια μετά ήταν πολύ μέτριες έως κάκιστες (έχω φίλους οδηγούς βουνού και έχω παρακολουθήσει σαν φίλος δεκάδες) και αυτό δεν οφείλοταν στις γνώσεις τον εκπαιδευτών αλλά στο όλο πλαίσιο που είχε η ομοσπονδία ορειβασίας & αναρρίχησης. Αυτό από ότι βλέπω τα τελευταία χρόνια έχει αλλάξει, έχουν βελτιωθεί αρκετά αλλά το αποτέλεσμα είναι ίδιο:

Δεν βλέπω κανένα στα βουνά να βάζει καρύδια πλην λίγων εξαιρέσεων σε συνάρτηση πάντα των ανθρώπων που παρακολουθούν τις σχολές γιατί φυσικά το άθλημα έχει ανεβεί πολύ όσον αφορά τη δυσκολία.
Αυτά περί αναρρίχησης Smile

Περί scuba diving εκεί και αν είναι....με 5 βουτιές παίρνεις πιστοποίηση και δεν ξέρεις την τύφλα σου (εχω πάνω από 250 βουτιές σε 4 χρόνια). Αν έχεις κατόπιν παρέα που είναι έμπειροι δύτες μπορείς να βελτιωθείς δραματικά.

Περί καγιάκ μιας και ασχολούμαι επαγγελματικά να σου πω ότι από τους Έλληνες δεν υπάρχει καθόλου ενδιαφέρον για μάθηση πλην ελάχιστων εξερέσεων και όσοι είναι BCU certified coaches είναι πιο πολύ από μεράκι παρά για να ζήσουν. Στο θαλάσσιο καγιάκ ο κόσμος έχει την εντύπωση ότι είναι κάτι πολύ απλό και δεν χρίζει εκπαίδευσης κάτι που δεν ισχύει στο καγιάκ σε ποτάμια για παράδειγμα (επειδή όπως και να το κάνουμε είναι πιο άγριο!).
Όταν ξεκίνησα έψαχνα να βρω να κάνω κάπου μια σχολή και διαπίστωσα ότι υπήρχαν 3 σε όλη την Ελλάδα (ένας Έλληνας και 2 ξένοι) οι οποίοι έτρεχαν την σχολή 1 φορά το χρόνο και εφόσον υπήρχε συμμετοχή. Επίσης από ένα επίπεδο και πάνω δεν μπορείς να κάνεις στην Ελλάδα γιατί είναι προαπαιτούμενη η ύπαρξη κινούμενου νερού (tides) που δεν έχουμε στην Ελλάδα.

Η BCU έχει φοβερά πολύπλοκο σχήμα και για να μπορείς να οδηγείς (με νομική κάλυψη σε περίπτωση ατυχήματος) καγιάκερς μέχρι 4 μποφόρ, πρέπει να σκάσεις ένα κάρο λεφτά, να πηγαινοέρχεσαι Αγγλία. Προσοχή ο οδηγός καγιάκ είναι διαφορετικό από τον εκπαιδευτή (coach). Εκεί είναι ακόμη πιο δύσκολο να αποκτήσεις πιστοιποίηση (λόγω προαπαιτούμενων).

Θα χαρώ να διαβάσω την απόψη και κάποιων άλλων μελών που έχουν επαφή με την BCU ή με άλλη ομοσπονδία.

ΥΓ: Το θέμα με τα μποφόρ έχει συζητηθεί και αλλού και συμφωνώ απόλυτα. Στα 4 μποφορ το κύμα είναι πιο ψυλά από το κεφάλι μας, έτσι το ξεχωρίζουν χονδρικά στην Βρεταννία.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#3
χαιρομαι γοα τη σοβαρη και μετρημενη απαντηση σου που πιστευω οτι οφειλεται στη βρετανικη και ευρωπαικη εμπειρια και σπουδη .κατα τα αλλα καποιος κυριος ονοματι dino de laramenti σε τευχος του παλιου και καλου περιοδικου ΓΑΙΟΡΑΜΑ περασε με την παρεα του τη γροιλανδια με καγιακ σε πορεια που κατεληξε αλασκα(ποδια,ελκηθρο κ.τ.λ) μετα απο δυο χρονια αν θυμαμαι καλα και μερικες χιλιαδες μιλια,μη χρησιμοποιωντας το ΕΓΩ σαν λεξη με σεβασμο και σεμνοτητα στα στοιχεια της φυσης.ας συνεχιζουμε ολοι τις δραστηριοτητες μας με πολυ προσοχη,μετρο και προπαντως ασφαλεια
Reply
#4
ΣΤΕΛΙΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΚΑΤΑ ΑΝΑΓΚΗ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ Π.Χ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ,ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΒΟΛΤΑΣ-ΤΑΞΙΔΙΟΥ,ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ , ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ.ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ROLL (ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΩ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ) ΠΟΥ  ΤΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΤΟΡΟΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ Η' ΤΑ SELF RESCUE ΑΡΚΟΥΝ?ΑΝΑΜΕΝΩ OVER
Reply
#5
Τάκη αρχικά γράφε με μικρά. Κατά δεύτερον ψάξε στο φόρουμ γιατί έχουν απαντηθεί τα περισσότερα που ρωτάς.

Σαν αρχή, αν μπορείς να μπεις στο καγιάκ με το μέγιστο αέρα που βγαίνεις στις βόλτες σου τότε όπως και να μπεις (με όποιον τρόπο) τη δουλειά σου την κάνεις.

Η ασκήσεις διάσωσης απαιτούν πολύ πρακτική και κάποιον να σου δείξει να τις κάνεις σωστά (αν δεν τις κάνεις) ή να παρατηρήσει πως τις κάνεις και να βελτιώσει τον τρόπο γιατί όταν τις χρειαστείς η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#6
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ROLL ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Reply
#7
Στην Αττική από όσο γνωρίζω υπάρχουν κάποιοι κυρίως που ασχολούνται με ποτάμια αλλά θα πρέπει να έχεις δικό σου σκάφος. Ψάξε στο google και θα βρεις κάποιον.

Προσωπικά κάνω μαθήματα στην Κρήτη και κάθε Αύγουστο στην Μεσσηνία (Μεθώνη/Πύλο/Καλαμάτα).
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#8
Προσωπικά συμφωνώ σε όλα όσα ανέφερε ο Στέλιος Wink Επίσης θέλω να πω ότι υπάρχουν στο φόρουμ και αρκετά παιδιά που μπορεί να μην είναι πιστοποιημενα αλλά ή έχουν ναυτική εμπειρία ή έχουν ταξιδέψει πάρα πολλά μίλια με θαλάσσια καγιάκ. ΄Οσον αφορά κάποιες τεχνικές που αναφέρατε κατ΄εμε προηγούνται όλες οι τεχνικές διάσωσης πρωτίστως και μετά το ρολλ. ΄Οσον αφορά την στάση ανθρώπων που υπερεκτιμούν τις ικανότητες τους ή την θάλασσα θα πω ότι ο μη σεβασμός προς αυτήν τιμωρείται αυστηρά.  Wink
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)