Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tiderace x-cape s
#31
Και μετά μας λέει ότι δεν το είχε ερωτευθεί!!!! Το ψαχούλιζε λέει στα χαρτιά και τις σημειώσεις..... ;D
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#32
Πάλι φάλτσαρες!  Ερωτευμένος με το γράψιμο είμαι,  όχι με το σκάφος...
Να μην πιστέψτε,  ρε,  τίποτα απ’  όσα θα σας γράφω  -  θα είναι όλα ψέματα σαν στα σίριαλ που λέει ο Dan.
Την πατάτα μου ψάχνω να κουκουλώσω,  γράφω,  γράφω ...  και μετά κάθομαι και κλαίω τη στραβή που έχω κάνει...
Έτσι,  για να μάθεις να μου την έχεις φυλαγμένη...!
Reply
#33
Random + 585 =                        love for ever
ΓιωργοςΟρμανογλου+ tiderace= love for ever

Μην αρνεισαι τον ερωτα Γιωργο Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#34
και εγω νομίζω πως την εχει δαγκάσει την λαμαρίνα!!! χα χα χα!!!
Reply
#35
(09-14-2012, 04:55 PM)konstantinosp17 link Wrote: και εγω νομίζω πως την εχει δαγκάσει την λαμαρίνα!!! χα χα χα!!!

Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#36
Αντε,  να δούμε αν θέλει κανένας ακόμα να πυροβολήσει εξ επαφής,  για να συνεχίσω επιτέλους να γράφω...!
Reply
#37
Είμαι ερωτευμένος, στα κύμματα ρολάρω, όταν για το καγιάκ μου περήφανος μιλάω!... 

Έρωτας... αχ... τι ωραίο συναίσθημα ... θα παραγγείλω κρεβάτι με 5,5 μέτρα μήκος για να χωράει η καλή μου! εσύ φίλε random θέλεις εξάμετρο .... εσύ φίλε γιώργο είσαι ικανός να δημιουργήσεις το σύγχρονο "κάμα σουτρα" του κωπηλάτη!    ;D  ;D  ;D
ή ακόμα καλύτερα μια συλλογή με ... "τα ποιήματα που το καγιάκ μου αγάπησε" ... ή έναν οδηγό για το πώς να "κατακτήσεις" το αγαπημένο σου καγιάκ ...  Wink

Reply
#38
Δεν θελω αλλο να τρολλαρω  Big Grin Θέλω από τον φίλο μου Γιώργο που εκτιμώ και συμπαθώ πολύ να μας περιγράφει με αριστοτεχνικό τρόπο τις νέες εμπειρίες και συγκινήσεις με το Tiderace του! Big Grin Big Grin Big Grin
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply
#39
Το xcape  -να ξέρετε-  δεν είναι γρήγορο σκάφος,  δε φθουράει σαν τέτοιο και όποιος θέλει ταχύτητα ας προσανατολιστεί στο xplore.
Ο λόγος είναι ότι ο κατασκευαστής ήθελε το xcape λίγο πιο ευσταθές  (forgiving όπως το λέει ο ίδιος)  για να αφήνει πιο φιλική και καθησυχαστική αίσθηση στον μέσο αναβάτη.  Αυτό ήταν βασικό κριτήριο και για τη δική μου επιλογή.
Αλλά για  να επιτευχθεί αυτή η ευστάθεια πρέπει να διευρυνθεί το μέσο πλάτος στο ίσαλο επίπεδο,  το ατρακτοειδές σχήμα του ίσαλου περιγράμματος να φουσκώσει,  να γίνει πιο καμπυλόγραμμο.  Τότε όμως αναγκαστικά μεγαλώνει η γωνία συνεπαφής με το νερό,  η βεντάλια του πρωραίου κύματος ανοίγει και  -μοιραία-  αυξάνει η ανάσχεση,  η οπισθέλκουσα.
Δεν κάθισα για να σας ζαλίσω πρωινιάτικα Κυριακής με βαριά θεωρεία,  αντίθετα να σας χαλαρώσω θέλω υποδεικνύοντας τον φίνο και εύθυμο τρόπο με τον οποίο περνάει τούτο το μήνυμα ο ίδιος ο κατασκευαστής.
Ξαναδείτε το φιλμάκι που ανάρτησα στην αρχή της παρουσίασης,  δημιούργημα της εταιρείας.  Δύο tiderace,  το xcape και το xplore συμπλέουν σε χαλαρούς ρυθμούς με τους ήχους της γκάιντας.  Συμβαδίζουν χωρίς κόπο,  μπορεί μάλιστα καθένας να θαυμάσει πόσο σιωπηλά και γαλήνια τα δυο τους γλιστράνε στο νερό.
Προς το τέλος,  μόλις το xplore ανεβάσει ελάχιστα ρυθμούς ξεχωρίζει αμέσως μπροστά.  Το xcape σύντομα κοντοστέκεται και η αναβάτης του στρέφεται αμήχανη στον φακό,  ενώσω το xplore απομακρύνεται στον ορίζοντα …!!!

Κατά μία άλλη εκδοχή βέβαια  -βάσιμη για να είμαι ειληκρινής-  δεν του άρεσε η γκόμενα,  γι αυτό λάκισε... !?
Reply
#40
Επιδή έχω δει το φιλμάκι πολλές φορές και το γουστάρω αφάνταστα να σε διορθώσω Γιώργο, δεν είναι γκάιντα η μουσική αλλά Fiddle.
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)