The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1118 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καροτσάκια μεταφοράς,trolley
#21
Εγώ κατασκεύασα αυτό:
DIY wooden kayak cart
με κόστος μόλις 7€!!!
Δε ξέρω αν θα αντέξει για μεγάλες διαδρομές, ούτως ή άλλως το χρειάζομαι για 50 μέτρα ως τη θάλασσα. Τουλάχιστον είναι πανάλαφρο και θα μπορώ να το κουβαλάω πάνω στο καγιάκ γιατί στην παραλία ίσως το ''χάσω''.
Ήδη μαζεύω υλικά για αντίστοιχο πιο γερό μεταλλικό, ελπίζω σύντομα...
Reply
#22
Εάν δεν έχεις σκοπό να βάλεις μεγαλύτερες ρόδες, θα μπορούσες να μείωσης το μήκος των δύο κατακόρυφων ράβδων.
Έτσι θα μειώνονταν οι ροπές που καταπονούν τις ράβδους και το καροτσάκι θα είχε τελικά μεγαλύτερη αντοχή.
Reply
#23
Σάν κατασκευή φαίνεται πάρα πολύ καλή. Αναρωτιέμαι Άγγελε άν χρειάζεται και ένας δεύτερος οριζόντιος άξονας κοντά στους τροχούς. Η χρήση βέβαια θα μας δείξει...Περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες!!
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#24
(07-12-2012, 06:26 PM)GL link Wrote: Εάν δεν έχεις σκοπό να βάλεις μεγαλύτερες ρόδες, θα μπορούσες να μείωσης το μήκος των δύο κατακόρυφων ράβδων.
Έτσι θα μειώνονταν οι ροπές που καταπονούν τις ράβδους και το καροτσάκι θα είχε τελικά μεγαλύτερη αντοχή.

Σωστό, τώρα που το λες ίσως το κόψω ίσα ίσα να μη βρίσκει κάτω όταν το κρατάω όρθιος..

(07-13-2012, 04:47 AM)vitamin sea link Wrote: Σάν κατασκευή φαίνεται πάρα πολύ καλή. Αναρωτιέμαι Άγγελε άν χρειάζεται και ένας δεύτερος οριζόντιος άξονας κοντά στους τροχούς. Η χρήση βέβαια θα μας δείξει...Περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες!!

Για αρχή νομίζω χρειάζεται πατούρα στα ξύλα που ένωσα και ξυλόκολλα ανάμεσα, αν και έχουν σφίξει αρκετά. Η αρχική ιδέα ήταν να βάλω έναν άξονα-ντίζα αντί για τις 2 βίδες που συγκρατούν τις ρόδες αλλά το μετάνιωσα τελευταία στιγμή γιατί παρατήρησα ότι λίγιζε. Οπότε άλλο ένα οριζόντιο ξύλο θα ήταν ότι πρέπει.
Reply
#25
μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία από την πάνω πλευρά του καγιάκ..?
Reply
#26
'Aν κάνεις πατούρα και τα κολήσεις θα γίνει άθραυστο. Νομίζω ο δεύτερος άξονας θα τα δέσει όλα μαζί.
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply
#27
Προχώρησα σε κάποιες αλλαγές στο καροτσάκι καθώς το προηγούμενο κολλούσε στην άμμο. Χρησιμοποίησα δυο ρόδες από παιδικό τρίκυκλο ( ;D) και μία ντίζα στο κάτω μέρος για άξονα. Το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ καλό, έχει δέσει η κατασκευή και τραβάω το καγιάκ σε κάθε έδαφος.
http://youtu.be/HXp2O5UPt4c


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply
#28
ascme πολυ ωραια κατασκευη αλλα θελω να σε ρωτησω σχετικα με αυτο που εγραψε ο Dan "Όσο για της τρύπες αποστράγγισης σε πολλά site διάβασα ότι μπορεί να προκληθεί ζημιά γιατί στο σημείο εκείνο το υλικό είναι αδύνατο."φοβασε με αυτη την κατασκευη μηπως δημιουργηθει προβλημα στο κανο?
ααα και κατι ακομα λυπαμαι βρε τον πιτσιρικα που θα ψαχνει για το αμαξακι του.
Reply
#29
Αυτό με τη ζημιά στα σημεία αποστράγγισης το είχα αγνοήσει τελείως. Πάντως μπαίνει αρκετά σφηνωτά (πέτυχα ακριβώς το στυλιάρι της τσουγκράνας!) και βγαίνει 1 εκατοστό στο πάνω μέρος. Οπότε δεν υπάρχει τζόγος που θα μπορούσε να προκαλέσει ζημιά. Και νομίζω πως αρκετή τάση απορροφά και το οριζόντιο που ακουμπάει στην καρίνα.
Τώρα που το σκέφτομαι ίσως θα έπρεπε να βάλω ξύλο πιο μικρής διαμέτρου και να το επενδύσω με κάτι αφρώδες γύρω γύρω, να παίζει το ρόλο του αποσβεστήρα.
Ή για να ξεμπερδεύω να το πιάνω μόνο με ιμάντες και να μη χρησιμοποιώ τις τρύπες.
Θα το μελετήσω για επόμενη έκδοση...
Οπότε καλά θα κάνω να φυλάγομαι λίγο, ποτέ δε ξέρεις. Θα το googlάρω λίγο...

(Ο πιτσιρικάς το απέσυρε και πήρε ένα με περισσότερα κυβικά ;D)
Reply
#30
'Αγγελε πάρα πολύ καλή η κατασκευή σου, μπράβο σου. Νομίζω ότι αν το ξύλο εφαρμόζει σφυκτά μέσα στην τρύπα και το βάρος πέφτει πάνω στον οριζόντιο άξονα δεν υπάρχει κανένα θέμα....Οι φαρδιές πλαστικές ρόδες φαίνονται και πιο πρακτικές και πιο γερές. Εγώ στο δικό μου υπο κατασκευή καρότσι χρησιμοποιώ αλουμίνιο και τα μέρη είναι από παλιό πατήνι!!!!...δυστυχώς χρειάζομαι ακόμα ένα δυο κομμάτια για να τελειώσω , και στην γειτονιά μου δεν υπάρχουν πολλά πιτσιρίκια....


Attached Files Thumbnail(s)
   
Πάντα ψηλά μένει η κορφή άν 'ειν και χιονισμένη,
Τόν βράχο δέρνει η θάλασσα μα πάντα βράχος μένει..
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)