The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 913 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 913 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 913 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 913 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 913 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 913 build_postbit
Warning [2] Undefined variable $thumblist - Line: 1049 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1049 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 913 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 913 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.17 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 913 build_postbit




Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Στα στενά του Νέστου
#1
Η οικογενειακή μας εξόρμηση στο Νέστο έγινε τις τελευταίες μέρες του Αυγούστου. Συμμετέχοντες ήμασταν εγώ, η σύζυγος και η 11χρονη κόρη μου. Χρησιμοποιήσαμε το φουσκωτό gumotex seawave που μας χωράει και τους τρείς άνετα.

Η διαδρομή που κάναμε  ήταν τα στενά του Νέστου, από τη Σταυρούπολη μέχρι τη Γαλάνη. Πρόθεσή μας ήταν να πάρουμε το πρωί το τρένο από τους Τοξότες δίπλα στη Γαλάνη, να πάμε Σταυρούπολή και να κατέβουμε από εκεί το ποτάμι μέχρι πίσω στο αυτοκίνητο. Διάφορες πληροφορίες πήρα από τον thanassis. Τον ευχαριστώ.
Ένα πρόβλημα όμως ήταν ότι το τρένο δεν λειτουργούσε εδώ και κάνα χρόνο. Σκέφτηκα το ταξί. Για όποιον ενδιαφέρεται ο ταξιτζής στους Τοξότες λέγεται Τουρούτζης Χρήστος (6937403236).
Ευτυχώς λίγες μέρες πριν πάμε, το τρένο ξαναξεκίνησε και έτσι δεν χάσαμε ένα γοητευτικό κομμάτι της εκδρομής. Την επαναλειτουρία του τρένου τη μάθαμε από φίλους, γιατί στο site του ΟΣΕ φαινόταν ακόμα εκτός λειτουργίας.
Για να φτάσουμε από το σταθμό στο ποτάμι, περάσαμε απέναντι τις γραμμές κι ακολουθήσαμε για 200 μ. το δρόμο μέχρι  διασταύρωση. Ακριβώς στη διασταύρωση υπάρχει πύλη με καγιάκ (2017) και ξεκινάει χωματόδρομος που οδηγεί σε χώρο αναψυχής με τραπεζοκαθίσματα, παλιά βαγόνια τρένου, κλπ. Κάπου εκεί υπάρχει ένα γεφυράκι που διασχίζει ένα κανάλι και οδηγεί σε άνοιγμα με ανοικτή πρόσβαση στο ποτάμι. Οι εταιρείες που οργανώνουν το κατέβασμα του ποταμού ξεκινάνε από άλλα σημεία πιο χαμηλά στη πορεία του.
Ο Νέστος είναι καταπληκτικός. Είναι κρύος, διαυγής και σου δίνει την αίσθηση του καθαρού.  Τα νερά του είναι παντού ρηχά αλλά αν προσέχεις που πας, δεν κολάς ούτε στο τέλος Αυγούστου. Ο Νέστος είναι όσο γρήγορος χρειάζεται για να κάνεις τα 25 χλμ της όμορφης διαδρομής μέσα σε 3-4 ώρες μαζί με τις στάσεις. Εμείς το παρακάναμε με τις στάσεις και μας πήρε περισσότερο. Κάθε τόσο υπήρχαν και κάποια σημεία με λίγο πιο γρήγορα νερά, ίσα ίσα για λίγο παραπάνω διασκέδαση.
Στη διαδρομή υπάρχουν πάμπολλες παραλίες για στάση και άραγμα. Εμείς σταματήσαμε για φαί και ύπνο ση μέση περίπου, αμέσως μετά τη δεξιά στροφή που κάνει το ποτάμι μετά τον σταθμό των Λιβερών. Συναντήσαμε εκεί και τα καγιάκ μιας εταιρείας που οργανώνει το κατέβασμα του ποταμού.
Βγήκαμε από το ποτάμι στη Γαλάνη. Το σημείο μας το έδειξαν τα πλήθη κόσμου που μαζεύει η περιοχή. Δύο χιλιόμετρα περπάτημα και έφτασα στο αυτοκίνητο έξω από το σταθμό στους Τοξότες.

Δεν έχει σχέση με το κατέβασμα του Νέστου, αλλά θα πρέπει να πω και κάτι για τη περιοχή που έμεινα. Βάση μας ήταν το κάμπινγκ του ΕΟΤ στο Φανάρι, λίγο μετά το Πόρτο Λάγος.
Με δυο λόγια να πω ότι για κάποιον που δεν έχει πάει ποτέ εκεί πάνω, είναι σαν να βρέθηκε  ξαφνικά σε ντοκιμαντέρ του national geographic. Μπορεί για τους βόρειους να είναι κάτι συνηθισμένο, αλλά εγώ δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ το θέαμα (και τον θόρυβο) από εκατοντάδες φλαμίνγκο που ξεκινούσαν να πετάνε μπροστά στα μάτια μου. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν χιλιάδες φλαμίνγκο μόνιμα εγκατεστημένα στην Ελλάδα. Φανταζόμουν μερικά περαστικά.
Το Φανάρι είναι καταμεσής στο εθνικό πάρκο Δέλτα Νέστου-Βιστωνίδας-Ισμαρίδας και ότι και να πω είναι λίγο.
Με εντυπωσίασε και η οργάνωση του πάρκου. Πήγαμε στο κέντρο ενημέρωσης στο Πόρτο Λάγος και μας γέμισαν φυλλάδια, πληροφορίες, χάρτες, υλικό. Μας έδειξαν ταινία. Μας πούλησαν αναμνηστικά και βιβλία. Αισθάνθηκα ότι δεν είμαι στην Ελλάδα. Και δεν είμαι άνθρωπος κλεισμένος στη πόλη, ούτε ήταν το πρώτο κέντρο ενημέρωσης κάποιου εθνικού πάρκου που έχω επισκεφθεί.
Ούτε μπορούσα να φανταστώ την οργάνωσή τους. Εδώ καλά καλά δεν είχα σαφή εικόνα για την ύπαρξη του πάρκου. Τους επισκέφθηκα τυχαία για να τους ρωτήσω που να ρίξω το καγιάκ για να κάνω το γύρο της λιμνοθάλασσας. Αφού μου εξήγησαν ένα σωρό πράγματα, με παρακάλεσαν να μη ρίξω το καγιάκ στη πολύ μικρή λιμνοθάλασσα γιατί αναπόφευκτα θα αναστάτωνα τα πουλιά όταν θα τα πλησίαζα για να τα δω. Φυσικά και ακολούθησα τη συμβουλή τους. Μου αντιπρότειναν να το ρίξω στη Βιστωνίδα. Μου φάνηκε όμως πολύ ...στρόγγυλη. Δεν είχα και χρόνο μιας και μου έδωσαν λεπτομερείς οδηγίες για το που θα πάω να δω τα φλαμίνγκο, τους κύκνους, τους ερωδιούς, τους πελεκάνους. Και είναι πάρα πάρα πολλά αυτά που έχω αφήσει ως εκκρεμότητα. Το κατέβασμα με το καγιάκ του δέλτα του Νέστου με τα απομεινάρια του Κοτζά Ορμάν (μεγάλο δάσος), είναι ένα από αυτά. Μπράβο τους.

1 Ο σιδηροδρομικός σταθμός στους Τοξότες
2 Φούσκωμα της βάρκας δίπλα στο ποτάμι στη Σταυρούπολη
3 Στο ήσυχο αλλά σχετικά γρήγορο ποτάμι
4 Λίγο πιο άγρια νερά
5 Η βάρκα λιάζεται ενώ εμείς κοιμόμαστε
6 Με την κόρη μου στο ποτάμι
7 Γιατί να κάνεις κουπί αν έχεις να σε τραβάνε;
8 Τα φλαμίνγκο


Attached Files Thumbnail(s)
                               
Reply


Messages In This Thread
Στα στενά του Νέστου - by pankan - 09-30-2017, 06:56 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)