Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Λάθη τεχνικής και τραυματισμοί.
#3
Για αλλη μια φορα ο Pai Mei μας διαφωτισε..Απλα θελω να πω κ γω κατι πανω σε ολα αυτα..Οτι οσο το σωμα ξεμενει απο ηλεκτρολυτες και γενικα αφυδατωνεται κατα την κωπηλασια γινεται ευαλωτο στις κραμπες και θελει προσοχη ειδικα οταν εισαι μιλια απο στερια,,,,Επισης αλλο βασικο σημειο που μου εχει τυχει ειναι επειτα απο πολυωρη κωπηλασια υπερβολικο πονο στα χερια γιατι χρησιμοποιουσα κουπι υψηλης γωνιας,,,Για αυτο παντα ειναι καλο να εχετε ενα κουπι υψηλης και ενα χαμηλης γωνιας...Ο δε πονος περασε μετα απο προτροπη του Pai Mei να βυθισω και τα δυο χερια στο παγωμενο νερο..Οντως επειτα απο 5λ μου περασε ο πονος και συνεχισα την κωπηλασια μου..Επισης προσοχη θελει και η καλυψη του κεφαλιου με καλο σκουφι γιατι το κεφαλι αποτελει κυρια απωλεια θερμοτητας του σωματος και το πρωτο σταδιο υποθερμιας βαραει με πολυ εντονο πονοκεφαλο...Επισης αλλο ενα λαθος ειναι το υπερβολικο σφιξιμο του αξονα του κουπιου..ουκ ολιγες φορες ειδικα στην αρχη ειχα γεμισει πληγες στα δαχτυλα και στην παλαμη..Οσον αφορα ωμους,αρθρωσεις κλπ προσοχη θελει και η τενοντιτιδα κ για αυτο δεν ξερω αν (εγω θα το κανω) να κουβαλαω μαζι μου χαπια μυοχαλαρωτικα και κατα των κακκωσεων...Τελος θελω να πω οτι ο σωστος ρυθμος οπως τον περιεγραψε ο Παι Μει και η σωστη τεχνικη βοηθουν στην αποφυγη τραυματισμων..Δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι μεσοπελαγα 10 και 20 μιλια απο την ακτη να μεινω απο κραμπα η καμμια τενοντιτιδα... Sad
[Image: 179489_160502843996924_143225812391294_2...4975_n.jpg]
Leave it to Random to needlessly complicated things
Reply


Messages In This Thread
Απ: Λάθη τεχνικής και τραυματισμοί. - by Random - 01-17-2012, 02:19 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)