Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Απο την οπτική του νέου μέλους
#12
(09-27-2013, 05:36 AM)aegeanpaddlers link Wrote: Λοιπόν παιδιά στην παραλία είμαι χρόνο έχω και διάθεση για κουβέντα και όσο ο ήλιος λάμπει δεν θα μείνω από μπαταρία οπότε πάμε.
Κατ αρχάς κάνετε λάθος να λέτε ότι τα sit on top είναι sea kayak.
Λυπάμαι αλλά δεν είναι. Αποτελούν ξεχωριστή κατηγορία με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της. Ούτε τα sea kayak είναι αγωνιστικά σκάφη. Τουριστικά είναι και φτιαγμένα για ταξίδια και όχι για αγώνες. Εγώ πρότεινα να δημιουργηθεί ξεχωριστή κατηγορία για τα sit on top και όχι να φύγουν από το φόρουμ. ο ότι κάποιοι πούλησαν κάποιοι αγόρασαν και κάποιοι ψαρέψάν δεν πάει κατά τη γνώμη μου το σπορ του sea kayak μπροστά. Μπροστά το πάνε τα μεγάλα και ωραία ταξίδια με πολλούς ικανούς κωπηλατές στη θάλασσα και τέτοια δεν έχω δει να γίνονται ούτε καν να συζητιούνται. Αισθάνομαι ντροπή κάθε φορά που βγαίνω στο εξωτερικό και με ρωτάνε τι κάνουμε εμείς στην Ελλάδα όταν εκεί σε φοβερά αντίξοες συνθήκες μαζεύονται κάθε βδομάδα κάποιοι και κάνουν ταξίδια που ούτε εμείς τα ονειρευόμαστε. Τη να τους πω. Ότι εμείς πουλάμε αγοράζουμε και ψαρεύουμε? Η Ελλάδα είναι η καλύτερη χώρα στον κόσμο ίσως για ταξίδια με sea kayak και τα μόνα αξιόλογα ταξίδια έχουν γίνει από αλλοδαπούς. Αυτό δεν σας προβληματίζει καθόλου? Δεν αισθάνεστε καθόλου την ανάγκη να υποστηρίξετε το σπορ που λέτε ότι αγαπάτε? Είναι πολλές οι εταιρίες διοργάνωσης εκδρομών sea kayak που προσφέρουν ταξίδια στην Ελλάδα και σχεδόν αποκλειστικά φέρνουν οδηγούς από το εξωτερικό. Στα δικά μας τα νερά. Αυτό δεν σας ενοχλεί? Καλή η ενότητα αλλά δεν είναι αυτοσκοπός. Πρέπει να έχει στόχο για να αποδόσει. Να βαδίζουμε ενωμένοι προς το πουθενά δεν λέει απολύτως τίποτα.
Στο οτι δεν κάνουμε ταξιδια φταίει η βαρεμάρα που είχει μέσα του ο περισσότερος πληθυσμός της Ελλάδας.Ο πατέρας μου ενώ του λεω να πάρω καγιάκ λεει οκ αλλά που θα το κουβαλάς τι θα κανεις τι θα ρανεις. Μόνο με αυτό καταλαβαίνουμε την όρεξη των περισσότερων ελλήνων για καγιακ.
Το χειρότερο πράμα της ζωής, είναι να θες καγιάκ και να μην έχεις!
Reply


Messages In This Thread
Απ: Απο την οπτική του νέου μέλους - by skaz96 - 09-27-2013, 11:59 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)