Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Απο την οπτική του νέου μέλους
#1
Κινδυνεύοντας να γίνω κουραστικός ή ακόμα και ενοχλητικός θα ήθελα να παρουσιάσω την εικόνα που μου παρουσιάζει το φόρουμ σαν νέος στο χώρο όχι στην ηλικία.
Ίσως ο πολύ λίγος χρόνος μου σαν μέλος (μόνο δύο μήνες) και η ανύπαρκτη εμπειρία μου στο kayak να φαντάζει σαν θράσσος ή επιπολαιότητα με την τοποθέτηση μου
γι΄αυτό θα ήθελα σας παρακαλώ να είστε επιεικείς μαζί μου.
Απέκτησα λοιπόν ένα kayak μετά απο καιρό σκέψης, παρασυρμένος απο την αγάπη μου για τη θάλασσα και φυσικά προσέγγισα το φόρουμ σαν μέλος.
Πρώτα απ΄όλα πρέπει να πω ότι έχει πολλά ενδιαφέροντα θέματα που έχουν αναπτυχθεί απο τα μέλη και σαν νέος βοηθιέμαι πάρα πολύ στην κατανόηση θεμάτων που αγνοούσα τελείως.
Δεύτερον ένοιωσα ότι βρίσκομαι ανάμεσα σε μία κοινότητα με ποιοτικά χαρακτηριστικά και ανθρώπους που αγαπούν τη φύση ο καθένας με την δική του οπτική.
Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν και τα φαινόμενα της επιπόλαιης παράθεσης στοιχείων ή απόψεων (τοποθετώ πρώτο τον ευατό μου όπου ίσως ο ενθουσιασμός μου να με παρέσυρε σε τέτοια εικόνα)αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ μικρά για να να κάμψουν την διάθεση όποιου αγαπά το Kayak και οι έμπειροι μπορούν εύκολα να μας επαναφέρουν στην πραγματικότητα..
Δυστυχώς είδα ότι το κλίμα βάρυνε τον τελευταίο καιρό απο πολιτισμένες μεν αλλά διαφορετικές θέσεις-απόψεις που οδηγούν νομοτελιακά στο πάγωμα της διάθεσης που θεωρώ ότι είναι πολύ
ισχυρή αιτία το λιγότερο για την μη ανάπτυξη του Kayak.
Χωρίς να θεωρηθεί αυτοπροβολή θα ήθελα να σας πω ότι για τρία χρόνια ήμουν οργανωτής αγώνων σε μια απο τις εκφράσεις της μοτοσυκλέτας σαν σπορ και πάλεψα πολύ για να το στηρίξω αλλά δυστυχώς η νόσος του πηγαδιού και της διαφορετικότητας το διαμέλισε.
Καταλαβαίνετε λοιπόν τα συναισθήματα μου όταν διάβαζα τις αντιπαραθέσεις των αξιόλογων μελών.Είπα όχι πάλι?????
Σε καμμία περίπτωση δεν τολμώ να σχολιάσω τις απόψεις των έμπειρων μελών που κατα βάθος θεωρώ ότι η κάθε μια έχει  δόσεις σωστού και λάθους, διαπίστωση που δεν προκύπτει απο εμπειρία στο Kayak αλλά επειδή φαίνεται ότι εκράζουν ένα κομμάτι απο το πάζλ του σπόρ.
Το μόνο λοιπόν που θεωρώ ότι έχω δικαίωμα να σχολιάσω είναι ότι έχει σχέση με τη λειτουργία της κάθε μικρής κοινωνίας ενος σπόρ και προκύψει απο την εμπειρία μου στη λέσχη της μοτοσυκλέτας που ήμουν.
1/Σε ένα σπορ χωρούν όλοι και όλοι έχουν να προσφέρουν.
  Και οι έμπειροι μιλιοφάγοι που ανεβάζουν την εικόνα του σπορ και μπορούν να διδάξουν και οι νέοι ή οι μπυρολάγνοι γιατί αυτοί με την αγάπη τους μπορούν να φέρουν και άλλο κόσμο στην   
  κοινότητα.
2/ Το κάθε σπορ μοιραία περιλαμβάνει και τους επαγγελματίες του χώρου.Το αν θα δημιουργήσουν πρόβλημα στο φόρουμ ή όχι δεν είναι στο χέρι τους αλλά στη δύναμη της κοινότητας και του 
  διαχειριστή.Δεν θέλω να αναλύσω πως αλλά ο τρόπος είναι απλός (προς θεού δεν είναι δική μου δουλειά και δεν σημαίνει οτι η διαχειριση του φόρουμ δεν είναι σωστή απλά μιλώ για πιθανή περαιτέρω εμπλοκή των επαγγελματιών).
3/ Ο κατασκευαστής και διαχειριστής του φόρουμ αξίζει ένα μεγάλο μπράβο γιατί απλά το έκανε και έτσι έχουμε όλοι έναν όμορφο τρόπο επικοινωνίας.


Τέλος οι απόψεις ώρα να προτείνω και κάτι:

1/Συχνές μονοήμερες συναντήσεις όλων ανάλογα το μέρος που κατοικούμε σε πολύ κοντινούς προορισμούς με διαφορετικά προγράμματα βόλτας ανάλογα τις ικανότητες.
2/Ας προσπαθεί ο καθένας να επικεντρώνεται στην κοινή αγάπη του για το kayak χωρίς να δίνει προτεραιότητα στην δική του οπτική γιατί όπως αναφέρει και ο Aegeanpadller
το Kayak είναι έξω στη θάλασσα.

Θεωρώ ότι η διάθεση της τοποθέτησης μου είναι ενωτική γι αυτό παιδιά μην βαράτε όλοι μαζί, ένας ένας.   
 
 
Reply


Messages In This Thread
Απο την οπτική του νέου μέλους - by Παπαπαναγιώτου Γιάννης - 09-25-2013, 04:49 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)