Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RTM Disco+
#11
Αγαπητοί φίλοι ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας. Απ' όλα τα σχόλια έως τώρα καταλαβαίνω τα εξής:

-το σκάφος πράγματι είναι όμορφο και για να πω την αλήθεια ήταν το πρώτο πράγμα που μου τράβηξε την προσοχή (τι να κάνουμε, όντως είναι σαν τις γυναίκες... πρώτα σε κερδίζει η εμφάνιση και μετά σε κερδίζει και το μυαλό).  Wink Χαίρομαι που το βρίσκουν όμορφο και έμπειροι συνάδελφοι και αυτό σημαίνει ότι είμαι σε καλό δρόμο. 8)

-το θέμα της σταθερότητας είναι όντως αυτό που με απασχολεί, καθώς δεν έχω εμπειρία από άλλα σκάφη (το σκάφος του φίλου που έκανα φέτος το καλοκαίρι ήταν ένα sit on top με μήκος γύρω στα 3 μέτρα και υπολογίζω ότι μετά βίας θα είχε ωφέλιμο φορτίο τα 100kg, οπότε οριακά με σήκωνε). Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή αναποδογύρισα 1-2 φορές μέχρι να συνηθίσω στο να το ισορροπώ, αλλά και πάλι όταν είχε τον παραμικρό κυματισμό δεν μπορούσα να κωπηλατώ χωρίς να νιώθω ότι κινούμαι σε τεντωμένο σκοινί. Και φυσικά δεν πήγαινε ευθεία με τίποτα... Ωστόσο αρκούσαν όλα αυτά για να κάνω πολλά χιλιόμετρα και να αγαπήσω αμέσως το σπορ. 8)

Αντιλαμβάνομαι ότι τα sit in είναι πιο σταθερά (αφού έχουν το κέντρο βάρους χαμηλότερα, σωστάWink, αλλά για εμένα που είμαι αρχάριος αλλά και με...φιλοδοξίες για πιο τολμηρές στη συνέχεια διαδρομές θεωρώ ότι είναι πρόωρη μία τέτοια επιλογή, διότι ελλοχεύει κινδύνους που μόνο θεωρητικά μπορώ να αντιληφθώ. Έχω δίκιο ή μήπως υπερβάλλω; ???

Απλά, για να μπορώ σιγά-σιγά να μπαίνω στο νόημα, τελικά τα sit in είναι ανώτερα σε επιδόσεις και σταθερότητα από τα sit on (π.χ. σαν να συγκρίνουμε αυτοκίνητο πόλης με σπορ αμάξι) ή απλά κάθε κατηγορία αντιπροσωπεύει διαφορετική κουλτούρα με τα υπέρ και τα κατά της (σαν να συγκρίνουμε π.χ. τούρμπο με ατμοσφαιρικό κινητήρα παρόμοιας απόδοσης);

(09-04-2012, 08:36 AM)nikolaus link Wrote: Sit in και ψάρεμα είναι έννοιες που δεν συμβαδίζουν εύκολα (ξέχνα το , δε βολεύει)

Από μια δική μου εκτενή αναζήτηση παλιότερα στα διάφορα διαδικτυακά φόρα σχετικά με ψάρεμα με καγιάκ ,οι περισσότεροι χρησιμοποιούσαν μοντέλα της Ocean-Kayak (κυρίως τα Prowler 13 -15) ή τα Hobie (μοναδικό μειονέκτημα το υψηλό κόστος), κάτι λέει αυτό....

Ως κάτοχος σκάφους 4,5 μέτρων σου προτείνω να πάρεις κάτι τουλάχιστον 4μ (κάτω όριο κατ'εμέ) ή και μεγαλύτερο αν η αποθήκευσή του δεν αποτελεί πρόβλημα για σένα,για να ευχαριστηθείς βόλτες και ψαρέματα

Τα μικρότερα (3-3,5μ) είναι απλώς ....οδοντόκρεμες,μοναδικό τους πλεονέκτημα είναι ότι τα φορτώνεις ευκολότερα στη σχάρα του αυτοκινήτου.Σε τελική ανάλυση το καγιάκ το παίρνεις για τη θάλασσα και όχι για την εθνική οδό.

Και μην νομίζεις ότι εχουν και μεγάλες διαφορές στη τιμή τα μικρά από τα μεγαλύτερα (μιλάω για σκάφη με τα ίδια επίπεδα εξοπλισμού)

Επίσης μην κάνεις το λάθος να υποθέσεις ότι καγιάκ το ένα καγιάκ και το άλλο , οι διαφορές φαίνονται στη θάλασσα και είναι εμφανέστατες ειδικά όταν οι συνθήκες δεν είναι  οι καλύτερες (εκεί συνήθως αποδεικνύεται ότι η φθηνότερη επιλογή ισοδυναμεί με απόλυτο πέταμα χρημάτων).

Ελπίζω να βοήθησα

Πολύ χρήσιμα όσα αναφέρεις. Το RTM Disco+ έχει μήκος 4,28m και νομίζω ότι από αυτή την άποψη είναι επαρκές. Επίσης το χαμηλό βάρος του (μόνο 23kg) θεωρώ ότι είναι μεγάλο ατού για εμένα που είμαι αρχάριος: αξίζει να αναφέρω ότι το σκάφος που σας προανέφερα ήταν εξαιρετικά βαρύ για το μήκος του και σίγουρα πάνω από 23kg! Αν προσθέσω και το ότι μετά από την πρώτη κιόλας ημέρα άρχιζαν να με κόβουν οι ώμοι και ότι ίσως γλίτωσα στο τσακ μία τενοντίτιδα (ενώ νόμιζα ότι τα βάρη που κάνω για χρόνια θα με προστάτευαν επαρκώς), νομίζω ότι ο παράγοντας αυτός είναι πολύ σημαντικός. Δεν συμφωνείτε;

Επίσης το πλάτος του RTM Disco+ είναι 65cm. Ενδεικτικά το Prower 13 που ανέφερε ο φίλος nikolaus ως κατάλληλο για ψάρεμα έχει πλάτος 71,1cm (κλικ εδώ). Το Perception Search 13.0 από την άλλη έχει πλάτος 76cm (κλικ εδώ). Και πάλι δεν θεωρώ ότι 5-10cm λιγότερα στο πλάτος μπορούν να παίξουν καταλυτικό ρόλο και να καθιστούν αυτό το σκάφος ακατάλληλο για ψάρεμα. Ούτως ή άλλως δεν είναι η πρώτη μου μέριμνα το ψάρεμα, αλλά το σπορ καθεαυτό. Θα ήθελα όμως να μπορώ με την ευκαρία να ρίχνω και μια καθετή για να σηκώνω και κανά μεζέ (νταξ, ξέρω ότι μάλλον δεν θα την παλεύει με κανά μαγιάτικο, δεν πειράζει ;D). Βρίσκω και το πλάτος του αρκετό και τους αποθηκευτικούς του χώρους επαρκείς για όλα αυτά τα βασικά. Επίσης, το σκάφος φαίνεται ότι είναι καλό και για ψάρεμα με καλάμι (όπως δείχνει και το βίντεο που ανέβασα στο αρχικό πόστ).

Έχουν δίκιο οι φίλοι που μου συστήνουν να το δοκιμάσω. Το θέμα είναι πως και που... Μένω Μελίσσια και τουλάχιστον στο ίντερνετ έως τώρα μόνο απομακρυσμένα καταστήματα έχω βρει. Το να το δω από κοντά θα γίνει σίγουρα, αργή γρήγορα, αφού το σκαφάκι μου έχει μπει στο μάτι. :Smile Το να το δοκιμάσω όμως στο νερό, που σίγουρα είναι το καλύτερο τεστ; Μου φαίνεται δύσκολο. ???

Αυτά και ευχαριστώ για τα σχόλιά σας, βρίσκω το διάλογο πολύ ενδιαφέροντα και κατατοπιστικό. 8)
Reply


Messages In This Thread
RTM Disco+ - by Sea lover - 09-01-2012, 03:58 PM
Απ: RTM Disco+ - by nikolaus - 09-02-2012, 06:20 AM
Απ: RTM Disco+ - by vitamin sea - 09-02-2012, 04:40 PM
Απ: RTM Disco+ - by kayak - 09-03-2012, 10:10 AM
Απ: RTM Disco+ - by giorgos ormanoglou - 09-03-2012, 09:12 PM
Απ: RTM Disco+ - by dimkatso - 09-03-2012, 09:47 PM
Απ: RTM Disco+ - by davelis - 09-04-2012, 04:56 AM
Απ: RTM Disco+ - by nikolaus - 09-04-2012, 08:36 AM
Απ: RTM Disco+ - by vitamin sea - 09-04-2012, 02:38 PM
Απ: RTM Disco+ - by giorgos ormanoglou - 09-04-2012, 02:44 PM
Απ: RTM Disco+ - by Sea lover - 09-05-2012, 09:05 PM
Απ: RTM Disco+ - by giorgos ormanoglou - 09-05-2012, 09:42 PM
Απ: RTM Disco+ - by Sea lover - 09-05-2012, 10:28 PM
Απ: RTM Disco+ - by giorgos ormanoglou - 09-06-2012, 06:18 AM
Απ: RTM Disco+ - by akarao - 09-06-2012, 07:38 AM
Απ: RTM Disco+ - by vitamin sea - 09-07-2012, 06:55 AM
Απ: RTM Disco+ - by giorgos ormanoglou - 09-07-2012, 07:18 AM
Απ: RTM Disco+ - by vitamin sea - 09-07-2012, 08:30 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)