Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Μεταφορά με αυτοκίνητο - Δέσιμο
#17
(06-26-2012, 04:48 AM)giorgos ark link Wrote: καλημερα φιλε GL,

στην Ελλαδα η πιο διαδεδομενη κατηγορια ΙΧ ειναι τα μικρομεσαια (Golf, Focus κλπ) με μεσο μηκος ~4,20m Αρα 4,20*1,3=5,46  αρα ειναι πιθανον με ενα φυσιολογικο αυτοκινητο να εισαι νομιμος

Η κατηγορηματικότητα του επισκέπτη με ενόχλησε και μου θύμισε για άλλη μία φορά το ρητό ότι "η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας"

Με το scenic rx4 p.x. ακόμα και τα πέντεμιση μέτρων καγιάκ
εξέχουν ελάχιστα από το πίσω μέρος. Λόγω του ύψους δε του
αυτοκινήτου μόνο φορτηγά θα μπορέσουν να τα χτυπήσουν.
Αυτό που πραγματικά χρειάζεται να κάνει κανείς είναι να πηγαίνει με μικρή ταχύτητα
και να έχει πάντα το νού του για περίπτωση που
αισθανθεί η δεί κάτι να κουνιέται. Γι' αυτό είναι πολύ σημαντικό να έχουμε επαφή με
την πλώρη του καγιάκ.
To ύψος είναι επίσης πολύ σημαντικό αφού οι ειδικά μοτοσυκλετιστές μπορεί και να μην συνειδητοποιήσουν το τι βρίσκεται μπροστά τους και έτσι να γίνουμε υπαίτιοι σοβαρώτατου ατυχήματος
Εννοείται ότι super mini αυτοκίνητα δεν εξυπηρετούν αν και εγώ έκανα μια χαρά τη δουλειά μου
για χρόνια και εκατοντάδες μεταφορές με ένα twingo.
Τώρα χρησιμοποιώ την karitek αφού είναι η μόνη που μου επιτρέπει την μεταφορά 4 καγιάκ στην οροφή.
Οι οπαδοί της καστάνιας ρισκάρουν να σπάσουν τα σκάφη τους ενώ τα πλαστικά σκάφη δεν θα σπάσουν μεν αλλά θα λυγίσουν
πλώρα πρύμνα και θα κάνουν αυλάκια εκεί που πατάνε στις μπάρες. Ειδικά για τα πλαστικά σκάφη η πιο ασφαλής μεταφορά είναι
τα πέδιλα σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους η τα J bars.
Καλό είναι να ξέρουμε ότι τα deck στα καγιάκ είναι λιγώτερο ανθεκτικά από τις γάστρες οπότε το ανάποδο δέσιμο μπορεί να τους κάνει ζημιά.
Η ασφάλεια θα πληρώσει τις ζημιές στο αυτοκίνητο αλλά όχι στο φορτίο εκτός και αν ασφαλιστεί ξεχωριστά και πάντα αφού βρίσκεται μέσα στα νόμιμα πλαίσια.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Μεταφορά με αυτοκίνητο - Δέσιμο - by aegeanpaddlers - 09-01-2013, 10:32 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)