Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Φουσκωτό kayak για παραλία
#1
Γεια σας, είμαι νέος στο φορουμ και στον χώρο των kayak. Σκέφτομαι φέτος να πάρω ένα καγιακ για τις καλοκαιρινές διακοπές και εξορμήσεις στις τοπικές παραλίες. 

Η χρήση θα είναι από δύο άτομα 
  • σε αποστάσεις 150 μέτρων το πολύ από την στεριά
  • για εξερεύνηση περιμετρικά στα ρηχά της παραλίας - βράχια
  • την προσπέλαση κάποιων γειτονικών προς την παραλία κολπίσκων και παραλιών για τις οποίες δεν υπάρχει δρόμος.
Μου αρέσει πάρα πολύ το Intex Explorer K2 αλλά απότι διαβάζω εδώ τα καγιακ της intex είναι "παιχνίδια" και μέτριας ποιότητας. Ωστόσο για την χρήση που σκοπεύω να κάνω και με δεδομένο οτι μπορεί μετά από 1 μήνα να μείνει στην ντουλάπα και να αραχνιάσει, διστάζω να δώσω 500+ ευρώ για να πάρω κάτι καλύτερο. Ποια είναι η άποψή σας ? Θα προτείνατε κάτι καλύτερο ? Υπάρχει κάτι αξιόλογο value-for-money για αυτή τη χρήση κοντά στα 400 ευρώ ?
Reply
#2
Κατά τη γνώμη μου καλά θα κάνεις να πάρεις αυτό που λες.
Ναι παιχνίδι είναι, αλλά τίμιο παιχνίδι. Δεν ισχυρίζεται ότι είναι κάτι άλλο.

Οι άλλες σου επιλογές (πιο ακριβές), είναι δύο: 
1. κάποιο φτηνό σκληρό sot, που θα πρέπει να έχεις μέρος να το βάλεις και να είσαι έτοιμος για φασαρία στο κουβάλα ξεκουβάλα. Και με ένα 500άρι δεν θα είναι και της προκοπής.
2. κάποιο φουσκωτό τύπου sevylor, με σαμπρέλα μεσα σε εξωτερικό ύφασμα, που θα το πληρώσεις πολύ ακριβά και στη πραγματικότητα είναι ένα σκουπίδι που δεν στεγνώνει με τίποτα και παει και χειρότερα από το παιχνίδι intex. Μη παρασυρθείς που φαίνονται εντυπωσιακά. Είναι μαύρα χάλια και μάλιστα ακριβά χάλια.

Μετά πας σε άλλα λεφτά.
Πάρε το φτηνό παιχνίδι τώρα, και αν σου αρέσουν οι  βολτίτσες τριγύρω, μπορείς να σκεφτείς να περάσεις σε κάποιο καλύτερο, είτε σκληρό είτε φουσκωτό. Και θα σου μείνει και το παιχνίδι.

Πάντως τα καλά φουσκωτά (πχ gumotex) δεν είναι πια φτηνά. Και συνεχώς ακριβαίνουν.
Reply
#3
Ηθελα και εγω το Intex αλλα ειναι οντως παιχνιδι παραλιας, μολις το ειδα απο κοντα αλλαξα γνωμη.
Προτεινω να δεις τα φουσκωτα της Decathlon, εχει με 250 και 350 που φαινονται καλα (δεν εχω κανει ποτε, στην εκθεση τα εχω δει)
Σιγουρα θα εχουν το προβλημα με τον αερα οπως εχουν σχεδον ολα τα φουσκωτα, αλλα πιστευω για βολτες διπλα στην παραλια και χωρις να μπαινεις πολυ μεσα θα εισαι οκ, θα εχεις μια εξτρα δυσκολια λογω φουσκωτου που ειναι πιο χοντρο, αλλα θα εχεις και την ευκολια να μπορεις να πας να κανεις και με ποδηλατο.


           
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)