Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
καγιακ για υπερβαρο ?
#1
παιδια καλησπερα..μου αρεσει πολυ το καγιακ και εχω επαφη με ενα rainbow 4.30...το θεμα ειναι οτι ειμαι 170 κιλα οποτε σκετομαι για καποιο dropstitch...εχει κανεις να προτινει κατι μεταξυ bic 410 full hp : vs kxone vs kjkajak?  υπαρχει ουσιαστικη διαφορα απο τα 410 στα 475?
Reply
#2
Καλημέρα,

Θα πρέπει να δοκιμάσεις τα καγιακ γιατί λόγω βάρους πιθανόν να μην είναι σταθερά μιας και το βάρος θα είναι σε ένα σημείο.
Από αυτά που αναφέρεις δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αλλά από πιο αξιόπλοα ίσως να χωράς στα Clepper.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#3
Έχω διαβάσει σε πάρα πολλές κριτικές  για σκάφη dropstich, ότι είναι ασταθή. Μπορεί να είναι απλά θέμα εξοικείωσης αλλά και πάλι ποιος ξέρει.
Τα παραδοσιακά φουσκωτά από την άλλη μάλλον δεν είναι για σένα γιατί θα ειναι πολύ εντονο το προβλημα του διπλώματος (taco chipping) που αντιμετωπιζουν ακόμη και ελαφριοί χρήστες σε μακριά σκάφη.
Σίγουρα θα πρέπει να ακολουθήσεις τη συμβουλή του Στέλιου για την δοκιμή.
Reply
#4
ευχαριστω παιδια μετα απο ψαξιμο κατεληξα στο bic γιατι ειναι το πιο φαρδυ 85 cm ενω το αμερικανικο που λενε οτι ειναι ασταθη ειναι 73....επισεις τα μεγαλα 485 κτλ 1 δε στριβουν ευκολα και 2 τα πιανει πιο πολυ ο αερας απο τα πλαγια απο οτι εχω διαβασει παντα ...410 οποτε και ελπιζω 2 3 κμ να τα καταφερω
Reply
#5
Πάντως ένας γενικός κανόνας είναι ότι όσο πιο μακρύ τόσο καλύτερα κρατάει ευθύγραμμη πορεία. Δεν υπάρχει πιο εκνευριστικό πράγμα από το να κάνεις κουπί και η μύτη να πηγαίνει δεξιά αριστερά.
Reply
#6
ναι εχουν μια καρινουλα απο κατω που κανει τι δουλεια
σε αυτα ..ακομη και με το 4.10 την κοβουν λιγο γιατι παραπαει ευθεια ..? επειδη εχουν κοντα στο 1500 αρι εχω διαβασει οτι υπαρχει σε οτι γλωσσα υπαρχει σε οτι αφορα να ντροπστιτσ και ακομα ειμαι μπερδεμενος...απ οτι εχω καταλαβει οσο πιο μεγαλο πι γρηγορο αλλα πασχει στον πλευρικο ανεμο και το στριψιμο συν 5 κιλα συν βαρος στο κουβαλιμα
Reply
#7
βρηκα και rainbow 5.15 που παιρνει 180 κιλα.....να ναι καλυτερη λυση απο το φουσκωτο? υπαρχει περιπτωση το φουσκωτο να ναι πιο γρηγορο- ξεκουραστο?
Reply
#8
Φίλε μου μην μπερδεύεις το συνολικό βάρος που δίνει ο κατασκευαστής με του κωπηλάτη. Στο Rainbow δεν χωράς και ούτε σε κανένα άλλο sit in kayak που γνωρίζω. Ένα φίλο μου που είναι 30 κιλά ελαφρύτερος από εσένα τον είχα βάλει σε ένα sit in με 180+ κιλά συνολικό φορτίο και δεν μπορούσε ούτε να σταθεί 2 δευτερόλεπτα στο καγιάκ χωρίς να πέσει.

Μόνο με sit on top θα μπορείς να κάνεις και αυτό με ερωτηματικό.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply
#9
stelio ευχαριστω οποτε το ξεχναω ....
Reply
#10
Εγώ θα σου πρότεινα το αντίθετο, να μην το ξεχάσεις αλλά να βάλεις ένα πρόγραμμα να χάσεις κάποια κιλά ώστε να πάρεις και να κάνεις καγιάκ!
Είναι κρίμα λόγω βάρους να μην απολαμβάνεις αυτό το τόσο όμορφο χόμπι.
Stelios
www.enjoy-crete.com
Outdoor activities in Crete
eshop: https://eshop.enjoy-crete.com
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)