Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Φουσκωτό διπλό καγιάκ
#1
Καλησπέρα,
είμαι νέος στο αντικείμενο. Θα ήθελα τις γνώμες αν ειναι εύκολο για μια αγορά που σκέφτομαι να κανω. Λέω λοιπόν ν αγο΄ρασω ένα διπλό φουσκωτό καγιακ. Φουσκωτό γιατί δεν έχω καθόλου χώρο για αποθήκευση στο σπίτι. Ούτε για ποδηλατο πχ... Το θέλω κυρίως για θάλασσα. Αξίζει τον κόπο ή θα έχω θέματα; Επίσης από μια έρευνα που έκανα είδα τί παίζει μεχρι 200 ευρω που διαθέτω. Βλέποντας το challenger k2 και το explorer k2 της intex φαντάζομαι ότι το explorer είναι καλύτερο για θάλασσα γιατί έχει υπερυψωμένη μούρη που λογικά θα εμποδίζει λίγο το κυμα να μπεί μέσα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Και σε τέτοιο είδος έχω δει τα explorer k2 στα 120 ευρω και SEVYLOR RIVIERA στα 200 ευρω. Ήχρήση που θα κάνω θα είναι περιορισμένη σε λίγες μέρες το χρόνο...
Ευχαριστώ
Reply
#2
Καλώς ήρθες στην παρέα.
Για το Challenger K2, μπορείς να διαβάσεις το νήμα "Γνώμες και Απόψεις περί του κανό challenger k2 φουσκωτό", όπου το συζητάμε με τον Περικλή (τυγχάνουμε και οι δύο κάτοχοι του συγκεκριμένου).
Από τα άλλα δύο που αναφέρεις, δεν έχω εμπειρία. Όταν έκανα έρευνα αγοράς και διάβαζα σε φόρουμ και κριτικές, είχα μείνει με την εντύπωση ότι το Explorer θεωρούνταν λίγο καλύτερο από το Challenger (όχι όμως λόγω υπερυψωμένης πλώρης και κύματος, αλλά σαν συμπεριφορά) και ότι τα Sevylor γενικά θεωρούνται ανθεκτικότερα.
Σε κάθε περίπτωση, φουσκωτό καγιάκ αυτής της κατηγορίας χρημάτων, είναι οριακό για τη θάλασσα: χαλαρές βόλτες, σε ήρεμα νερά και κοντά στην ακτή.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)