Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΕΠΙΛΟΓΗ KAYAK
#1
Γεια σας, καινούριος στο forum, κάτοχος ενός sit-on kayak και αποφάσισα πρόσφατα να αποκτήσω ένα sit-in. Είμαι 1.74 68κ με αρκετή εμπειρία στα θαλάσσια σπορ (windsurfing) και λόγω budget κοιτώ για μεταχειρισμένο. Είμαι πιο κοντά σε πολυεστερικό, περίπου 5μ, θα ήθελα να είναι ρηχό, μάλλον θέλω να έχει skeg & rudder και έχω υπόψιν μου δύο σκάφη σε παρόμοια τιμή. Το ένα είναι Tahe Windsolo και το άλλο Prihon Millenium, το πρώτο είναι 54εκ πλάτος, αλλά περισσότερο ταλαιπωρημένο, το δεύτερο 59εκ πλάτος αλλά σε άριστη κατάσταση. Αυτό που μ ενδιαφέρει όμως περισσότερο είναι αν κάποιος από εσάς έχει προσωπική άποψη για την πλεύση αυτών των σκαφών.
Αρχικά η χρήση του θα είναι για ημερήσιες εκδρομές 5-10μιλίων με προοπτική όμως για μεγαλύτερες εκδρομές και διασχίσεις.
Ιδανικά θα ήθελα ένα σκάφος το οποίο να μπορεί να κρατήσει υψηλή μέση ταχύτητα και να μπορεί να πλεύσει σε καιρό, να μένει ανηπερέαστο από weather cocking .
Στα πλαστικά έχω περισσότερες επιλογές καθότι με 1000€ budget ακόμα και καινούριο μπορώ να πάρω με ....μια μικρή αύξηση.
Τα πολυεστερικά όμως μου αρέσουν περισσότερο, είναι επισκευάσιμα, λίγο ελαφρύτερα και με καλύτερη πλεύση.
Αν υπάρχει κάποιο άλλο σκάφος προς πώληση θα χαρώ να το μάθω.
Ανυπομονώ για νέα και ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)